banner851

banner614

DÜZCELİ ECZACILARDAN MASKE KARARINA TEPKİ…

banner619

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan kararla eczanelerde ücretsiz maske dağıtımına Düzceli eczacılar tepki gösterdi. Eczacı ve CHP eski İl Başkanı Zekeriya Tozan, “Eczacıları ve eczanede çalışanları risk altına attılar.” dedi.

banner846
Gündem 10.04.2020, 16:33 10.04.2020, 17:59
2755
DÜZCELİ ECZACILARDAN MASKE KARARINA TEPKİ…
banner844

Tüm dünyada küresel bir tehdit haline gelen Yeni Tip (Covid – 19) koronavirüs salgını, can almaya devam ediyor. Türkiye’de, her geçen gün ölü ve vaka sayısı artarken, salgınla mücadele için, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, ilgili kurumlarca tedbirler alınmaya artarak devam ediyor.

Salgın ile mücadele kapsamında eczanelerde vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımı İstanbul ve Ankara başta olmak üzere, büyükşehirlerde başladı. Düzce’de ise ücretsiz maske dağıtımının ne zaman başlayacağı bilinmezken, Eczacı Zekeriya Tozan, satışı yasaklanan maskelerle ilgili Öncü Haber’e özel açıklamalarda bulundu.

“DÜZCE’DE VATANDAŞ MASKEYE ULAŞAMIYOR…”

Tozan açıklamasında, “Ücretsiz maske dağıtımı, sadece İstanbul ve Ankara’da başladı. Eczane başına, halka ücretsiz dağıtım yapılması için sadece 500 adet maske verilecek. Ama Düzce’ye ne zaman geleceği belli değil. Ama bu konuyla ilgili bildiğim kadarıyla henüz Sağlık Müdürlüğü’ne bile bilgi verilmedi. Yani Düzce belirsiz, ne zaman geleceğini bilmiyoruz. Maske satışı yasak, ancak ücretsiz dağıtılan maskelerde Düzce’de ki eczanelere henüz verilmedi. Vatandaş Düzce’de maskeye ulaşamıyor. Düzce’deki eczacılar altyapı oluşturulmadan böyle bir olaya başlandığı için tepkililer.” dedi.

“ECZACILARI VE ECZANE ÇALIŞANLARINI RİSK ALTINA ATTILAR…”

Ücretsiz maske dağıtımı ile ilgili eczacılara söz hakkı verilmediğini savunan Tozan, “Maske dağıtma işlemi Bakanlık tarafından eczanelere verilmiştir.Türkiye'de bir eczaneye ortalama 3000 kişi düşmektedir.Yani bir eczane 3000 kişiye maske dağıtımı yapmak ile mükelleftir.Bu sirkülasyon biz eczacılar ve çalışanlarımızı riske  atmaktadır.Bu uygulama evde kal uygulamasına Uygun değildir. Devletimiz bize bu görevi vermiş  ise bunu uygulamak da bizim görevimizdir.Salgının hızını azaltmakta Bu kadar önemli olan maskenin satışının yasaklanmadan önce dağıtım konusunda  alt yapısının hazırlanması gerekiyordu. Maske satışı 6 Nisan'da yasaklanmasına rağmen bugün sadece İstanbul ve Ankara'da belirli bir yaş grubuna dağıtım başlamıştır.Yani tüm halkımız maskeye ulaşılabilir konumda değildir.Bir an önce  bu konusundaki sıkıntıların gidermesini istiyoruz. Biz eczacılar ve çalışanlarımızın evde yaşlı büyükleri ve çocuklarız vardır.Evlerinde kronik hastası olan arkadaşlarımız ve çalışanlarımız var.Bu virüsün eczanede bir kişiye bulaşması demek bu eczanenin 14 gün kapanması anlamına gelmektedir.Ne yazıkki başımıza bir şey gelmesi durumunda siz eczacılar için şu önlemi aldık diyen bir devlet görevlisinin sesini duymadık.Galiba bizim de  insan olduğumuz ,çoluk çocuğumuzun olduğu unutuldu.Bizlere bir teşekkür eden çıkmadı. Maske ve dezenfektan fiyatlarını da eczacılar belirlemiyor. Bizler onları hazır alıp satıyoruz.Türkiye'de hastalık göründüğü günün Sonrasında,Kutusunu 18 TL'den aldığımız maske 200 TL'yi,Litresini 12 TL'den aldığımız alkol 50 TL'yi geçti.Kutusunu 15 TL'ye aldığımız eldiven bugün 40 TL'yi geçti. Salgın ile fedakarca mücadele edip gecesini gündüzüne katan eczacı arkadaşlarımıza bu konuda haksız cezalar kesildi.Yetmedi basına verildi. Tanesini 0,50 TL'ye sattığımız maskenin 5 TL'ye çıkmasına biz de halkımız kadar tepki gösterdik.Talep eden hastalarımıza fiyat söylemeye utandık.Bizim elimizde olan bir şey değildi pahalı almaya başlamıştık. Ceza,Ürünü sistemli bir şekilde piyasadan toplayıp,20 liralık ürünü ertesi gün 200 TL'ye satan stokçuya kesilmeliydi. Yetmedi basına ifşa edildik.Eczacılar ve eczaneler halkın gözünde itibarsızlaştırmaya çalışıldı.Bunu asla kabul etmiyoruz.Biz eczacılar bu savaşta en ön cephede savaştık ve savaşmaya devam edeceğiz.Devletimizin bize gönderdiği maskeleri halkımıza bedelsiz dağıtacağız.” diye konuştu.

Yorumlar (11)
Düzce li 1 yıl önce
Bedava verilincemi eczacılar tehlikeye atıldılar yani
Parayla satarken tehlike yokmuydu
ENTERESANNNNN
CAN.D 1 yıl önce
CEZAYI HAK ETDINIZ BOS BOS KONUSMA MILET CAN DERDINDEYKEN MASKELERE FAHIS FIYAT UYGULAYIN CEZAYI YEYINCEDE VAH VAH DEYIN DEVLET KESER CEZAYI OKADAR HALKIMIZI SALAK YERINE KOYARSANIZ SONUC BU BEDAVAAAA
zekeriya 1 yıl önce
Eczacıların fikri sorulmamış. Böyle zor bir süreçten geçerken sağlık çalışanlarının fikrimi soruldu hepsi canla başla mücadele ediyor. PTT çalışanlarının fikrimi soruldu kapı kapı yardım kolisi ve para teslim ediyorlar. Hepsi bir amaç için çalıştığının bilincinde ve gayreti içinde. Eczanelerin neredeyse tamamında camdan siperlik yapılmış ve onun arkasından hizmet veriyorlar. Diğer hizmet veren meslek gruplarının öyle bir önlem alma şansı bile yok yaptığı işin doğasından dolayı. Herkesin canı tatlı ama herkesin elini taşın altına sokması gerekir
Zekeriya 1 yıl önce
Eczacıların fikri sorulmamış. Böyle zor bir süreçten geçerken sağlık çalışanlarının fikrimi soruldu hepsi canla başla mücadele ediyor. PTT çalışanlarının fikrimi soruldu kapı kapı yardım kolisi ve para teslim ediyorlar. Hepsi bir amaç için çalıştığının bilincinde ve gayreti içinde. Eczanelerin neredeyse tamamında camdan siperlik yapılmış ve onun arkasından hizmet veriyorlar. Diğer hizmet veren meslek gruplarının öyle bir önlem alma şansı bile yok yaptığı işin doğasından dolayı. Herkesin canı tatlı ama herkesin elini taşın altına sokması gerekir.
Objektif yorumcu 1 yıl önce
Sayın TOZAN
Sizin için maske dağıtmak risk, ama ilaç satmak risk değil anlaşılan. Nasıl ilaç veriyorsanız maskeyi de o şekilde vereceksiniz. Zaten gerekli önlemleri alıyorsunuz Ya yoğun bakımlardaki kovid 19 hastalarına bakan sağlık çalışanlarının durumunu göz önüne alarak empati yapalım. Onlarda insan onların da aileleri var.
sizn vekildi 1 yıl önce
sizin vekildi ptt den evlere maske teminine karşı çıkan.şimdi de buna karşı çıkıyorsunuz.iyi oldu size.kendi vekilinize kızın.
saglıkcı.... 1 yıl önce
keske maskeler fıatlı ıkende sesınız cıkaydı...umıdınız var sızın o koruyor bak
Vatandaş 1 yıl önce
Risk altına sizi sizin parti attı. Israrla eczanelerden dağıtılsın diyen eski ve yeni chp yöneticileri. Yani o kadar çakal siyaseti yapıyorsunuz ki önce istiyorsunuz verilince de niye verildi bize zulmediyor diye yaygara koparıyorsunuz ayıp ayıp
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18°
açık