banner851

banner614

DÜZCELİ ESNAF KARAMSAR…

banner619

Düzce’de taksicisinden minibüsçüsüne, kahvecisinden fırıncısına, kuaföründen bakkalına tüm esnafların koronavirüs salgını nedeniyle çok zor bir süreçten geçtiği bugünlerde küçük işletmelere verilen desteklerin arttırılmasını talep eden esnaf dernekleri, devlete, “Elektrik, su, doğalgaz faturalarında, Bağ-Kur prim ödemelerinde ve akaryakıtta kayda değer bir indirim sağlanması tüm esnafımıza nefes aldıracak önemli bir destek olacaktır.” çağrısı yapıyor.

banner846
Gündem 04.04.2020, 09:00 05.04.2020, 10:51
2303
DÜZCELİ ESNAF KARAMSAR…
banner844

Kamu bankaları tarafından sağlanan koşulsuz kredi imkanı ile az da olsa rahat bir nefes alan Düzceli esnaflar karamsarlıklarını üzerinden atamıyor. Özellikle kara listede olan esnaflara tüm kapılar kapanırken, ayakta kalma mücadelesinin ne kadar süreceği belirsizliğini koruyor. Bu kritik günlerde esnaf dernekleri devlete desteklerin kapsamının daha da genişletilmesi için çağrı üstüne çağrı yapıyor.

Esnaf ve sanatkârın sokağın ışığı olduğunu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımız akşamları sokakları aydınlatır, sabahları sokağın sesi, hareketi, ışığıdır. Işığımız sönmesin. Bu ışığın sönmemesi için devletimizin verdiği desteklerden esnafımız faydalanmalı. Zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde taksiciden, kahveciye, fırıncıya, kuaförden bakkala tüm esnafımızı kapsayan destekler artırılmalı.” dedi.

“Esnaf yılın 365 günü sokağa ışık tutar”

Yüzlerce sektörde esnafın sokakları 365 gün aydınlattığını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kuaförden taksiciye, bakkaldan kamyoncuya yüzlerce sektörde, sayısı 2 milyonu bulan esnafımız, tatil, bayram, yılbaşı demeden yılın 365 gün 6 saati sokakları aydınlatır, sokakların hareketi, sesi olur. Yeri gelir anahtarı, valizi emanet alır, unutulan cüzdanı, çantayı sahibine ulaştırır, vatandaşın parası yoksa veresiye defteri ile faizsiz bankası olur. Mahallenin muhtarı gibi hâkimiyetiyle yol sorana tarif eder, komisyon almadan kiralık evleri gösterir. Sermayesi az fakat gönlü boldur. Kültürümüzün en önemli parçası, ekonomimizin temel yapı taşıdır.” diye konuştu.

“Esnafımız verilen desteklerden faydalanmayı ertelememeli”

Verilen desteklere teşekkür eden ve esnafın faydalanmayı ertelememesi gerektiğine değinen Palandöken, “Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü nedeniyle ülkemiz ve vatandaşlarımız zor günlerden geçiyor. Evlerimizde kalarak virüsün yayılmasına engel olduğumuz bu dönemde birçok kesimdeki esnafımız da iş yerini en çok yara alan kesim oldu. Birçok devlet desteği bu noktada esnafımıza nefes aldırdı. Verilen desteklerde ilgili bakanlıklarımıza esnaf camiası olarak bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu desteklerden esnafımız faydalanmayı ertelememeli.” şeklinde vurguladı.

“Esnafın ışığı kapandığında devlet destekleri fener gibidir”

Devlet desteklerinin esnafın ışığının mecburen kapandığı dönemde fener niteliğinde olduğunun altını çizen Palandöken şöyle devam etti: “Esnafımızın ışığının mecburen kapandığı bu günlerde bu destekler fener tutarak yolları aydınlatıyor. Fakat elektrik, su, doğalgaz faturalarında, Bağ-Kur prim ödemelerinde ve akaryakıtta kayda değer bir indirim sağlanması tüm esnafımıza nefes aldıracak önemli bir destek olacaktır. Esnafımızın iş yerindeki ışığının sönmesi evdeki ışığının da sönmesi anlamına geliyor. Bu nedenle ailesiyle birlikte 10 milyonluk bir nüfus olan esnafımıza geniş kapsamlı başka desteklerin de devam etmesi ekonomimize de esnafımıza da can suyu olacaktır.”

Yorumlar (6)
Devletmiş 1 yıl önce
(Yıl 2014) Erdoğan: "Önce MİLLET Sonra Devlet Anlayışını Getirdik" :) :) Acaba Doğru mu Söylüyor? Test Etmek İçin Harika Bir Süreç.Yalnız İtibardan Tasarruf Olmaz Ferasetine Sahip Rejimlerde İşiniz Çok Zor.Bakalım Temenninize Karşılı Verecek mi DEVLET BABANIZ!
Yorumcu 1 yıl önce
Boyle ülke yonetmekte ne var
Sanayici 1 yıl önce
Size yok kardeşim niye ağlıyorsunuz sizde suriyeli olun herşey den muaf olun vergi doğalgaz elektrik siğorta kira yok yiyecek desen bedava boşuna ağlamayın sizde Suriye vatandaş lıgına geçin
akif 1 yıl önce
ne can suyu.sanki 6ay sonra her şey güllük gülistanlık olacak.faizli veriyorlar.banka 50 tane prosedür çıkarıyor.para;sorsan afet ile alakalı ama bankalarda hava hiç öyle değil.her şey süper olan zamanlarda istedikleri evrakları istiyorlar
Onbaşi Bayram 1 yıl önce
Ben onbaşı bayram. Aslim kohva hastasıyım fakat ben cumayerindeki ilce saglık ocagından ilaclarımı yazdırmaya gidim. Doktorum banasordu amca sen calişıyormusun diye bende evet nerde cümüş ova Gama iplikte sana raor vericem dedi bunu fabrikana ver derhal korana var izine cikatsınlar diye ben götürdüm verdim işyerime beni işyerim ücüretsiz izine ayıdılar ben evden dışarıya cıkmakta yazak ne yapayım acmi kolayım yalnız yaşayan tek başima duruyoeum eşimden arıldm 17senedir tekim
Yardım yoksa bile donduru 1 yıl önce
Uğur
17°
hafif yağmur