banner851

banner955

DÜZCELİ NURAN ERVA YÜKSEL TÜRKİYE 1.’Sİ OLDU

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce ülke genelindeki kız Kur'an kursları arasında düzenlenen Hafızlık Yarışması Türkiye Finali'nde Düzce 15 Temmuz Şehitleri Kuran Kursu öğrencisi Nuran Erva Yüksel birinci olarak kentimize büyük bir gurur yaşattı.

Gündem 22.09.2022, 09:58 22.09.2022, 14:32
2184
banner1032

Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, İl Müftüsü Mehmet Taşçı, müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, din görevlileri, öğrenciler, aileler ve vatandaşların katıldığı program Ramazanoğlu Cami Konferans Salonunda düzenlendi.
Yarışmaya Ayşegül Tuğçe Özdemir, Besra Aysoy, Elif Sude Akım, Hayrunnisa Gökyıldız, Nilgül Özpınar, Nuran Erva Yüksel, Zeynep Ogan olmak üzere 7 öğrenci katıldı.


İl Müftüsü Mehmet Taşçı ile Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin’in ardından bir konuşma yapan Vali Elban “Allah kelamı olan Kuran-ı Kerim’in muhafazası yüce Allah’ın garantisi altında, buna iman ediyoruz. Ama Kuran-ı Kerim indiğinden itibaren Kuran-ı Kerim’i ezberleme, çeşitli malzemeler üzerine yazma gibi çeşitli şekillerde muhafaza etmeye çalışıyorlardı.

Ancak Hz. Ebubekir zamanında meydana gelen Yemâme Savaşı’nda çok fazla hafızımızın şehit olması vesilesiyle endişelenen Hz. Ömer Hz. Ebubekir'i Kuran-ı Kerim’in toplanması ve kitaplaştırılması konusunda ikna etmiştir. Böylece Kuran-ı Kerim’in tüm levhaları, ayrı ayrı bulunan ayetleri ve sureleri toparlanıp bir kitap haline getirilmiştir; çünkü hafızlar gittiği zaman Kuran-ı Kerim’in muhafazası konusunda sıkıntı olabileceğinden endişe duyulmuştur.

O dönemde Kuran-ı Kerim kitap haline getirildi. Dolayısıyla hafızlığın önemi ve işlevi hakkında önemli bir örnek bu, bunun dışında sizler Kuran-ı Kerim’in muhafızlarısınız. Yaptığınız iş, sahip olduğunuz unvan bence dünyevi unvanların çoğundan üstün. Kuran-ı Kerim bizim yüce kitabımızdır. Okunması, muhafazası, yazılması özel bir ihtimam ve usul gerektirir.

Kuran-ı Kerim’imizin özellikle çok farklı makamlarda okunması insanların ruhuna iyice işlemesi açısından çok önemli. Hafızlık yarışmalarının yapılması Kuran adabı, kutsiyeti ve saygınlığı bakımından çok önemlidir" dedi.

TÜRKİYE BİRİNCİSİ DÜZCE’DEN

Diyanet İşleri Başkanlığınca Kur'an kurslarına katılımı artırmak, hafızlık eğitimini ve Kur'an-ı Kerim’i güzel okumayı teşvik etmek amacıyla hafızlık eğitimi verilen Kur'an kurslarında okuyan öğrenciler arasında düzenlenen yarışmanın birincisi Düzce 15 Temmuz Şehitleri Kuran Kursu öğrencisi Nuran Erva Yüksel oldu.

Öte yandan Rize Güneysu Ortaköy Köyü Kuran Kursu öğrencisi Hayrunnisa Gökyıldız ikinci, Gaziantep Şahinbey Hoşgör Bülbülzade Kız Kuran Kursu öğrencisi Ayşegül Tuğçe Özdemir ise üçüncü oldu.

Yorumlar (1)
İbrahim 1 hafta önce
ALLAH hafızlarımızın sayısını arttırsın. ama yapmayın şu yarışmaları.hafızlarımızı güzel okusunlar diye değilde Kurandaki ayetlere göre yaşamayı öğretsinler. yoksa amet etmedikten sonra hepsi hikaye. kadını sesi erkeğe haramdır... orda kızlarımızı erkeklerin önünde sergiliyorsunuz...
16
açık