banner851

banner955

EV SAHİBİ OLMAYI KOLAYLAŞTIRAN PROJE

Düzce’de sosyal konut projesi ve arsa destekleri dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmasını kolaylaştıracak.

Gündem 09.09.2022, 14:15
4019
EV SAHİBİ OLMAYI KOLAYLAŞTIRAN PROJE
banner1032

Ev hayali kuran Düzceliler’in bu isteklerine bir adım yaklaşmasını sağlayan sosyal konut projesinin hayata geçmesini milyonlar bekliyor.

Konut sektöründe arz ve talep dengesizliği kaynaklı fiyat dalgalanmalarını azaltmayı amaçlayan sosyal konut projesi ve arsa destekleri dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmasına imkan sağlayacak.

 2023-2025 yıllarına ilişkin Orta Vadeli Program (OVP)’dan yapılan derlemeye göre, program döneminde fiyat artışlarını etkileyen tüm unsurlarla mücadele edilerek enflasyonun tek haneli seviyelere düşürülmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda programda bir dizi politika ve tedbir açıklandı.

Buna göre, salgın döneminde daralan konut arzının hızla arttırılmasına, kira ve konut fiyatlarının düşürülmesine ve inşaat sektörünün canlandırılmasına katkı sağlanmasına yönelik olarak yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişim imkanı arttırılacak. Konut sektöründe arz ve talep dengesizliği kaynaklı fiyat dalgalanmalarını azaltacak şekilde şehirlerin daha sağlıklı yapılaşma koşullarının sağlanması ve arsa maliyetlerinin azaltılması amacıyla planlı, altyapısı tamamlanmış sosyal donatı alanlarına sahip Hazine arazileri ev yapmak isteyen vatandaşlara sunulacak.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz." ifadesiyle duyurduğu projenin detayları gelecek hafta belli olacak. Proje, vatandaşların kira öder gibi taksitlerle, yerel ve yatay mimari anlayışına göre inşa edilmiş konut projeleriyle ev sahibi olmasını amaçlıyor. Sıfır atık uyumlu, enerji verimli, iklim dostu malzemelerle yapılacak konut projelerinin tamamında yenilenebilir enerji sistemleri kullanılacak.

"Düşük oranda tahsis edilen arsaların konut maliyetlerini düşüreceğini düşünüyorum"

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, yaptığı değerlendirmede, sosyal konut projesi ve konutta arsa desteklerinin sektöre olumlu katkı yapacağını söyledi. Bu projelere kendilerinin de destek sağlayacağını ifade eden Tellioğlu, "Türkiye'de ortalama konut maliyetinin yarısını arsa maliyetleri oluşturuyor. Düşük oranda tahsis edilen arsaların konut maliyetlerini düşüreceğini düşünüyorum. Uygun arsa tahsis edilip maliyet düştüğü anda biz de üyelerimizden bunu fiyatlara yansıtmalarını talep edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

"Konut metrekare alt sınırı daha aşağı çekilsin"

Tellioğlu, desteğin kapsamının daha da genişletebileceğine dikkati çekerek sözlerine söyle devam etti:

"Konutların imar nitelikleri değiştirilebilir. Bazı bölgelerde, konut metrekare alt sınırı yüksek tutuluyor. Bu tür değişiklikleri de sektör olarak talep ediyoruz. Örnek olarak, bazı bölgelerin imar plan notlarında asgari 150 metrekare daire sınırı koyuyor. Bunları düzenlemek lazım. 150 metrekare bir ev büyük bir ev. Türkiye'de inşaat maliyetlerinin artışı ve ailelerin sosyolojik durumu dolayısıyla iki artı bir (2+1), ortalama 80-85 metrekare konutlara eğilim daha fazla. Yüksek metrekareli konutlar hem müteahhitler hem de ev alacaklar için mağduriyet yaratıyor. Ev alacaklar kendilerine uygun daire bulamadıklarından büyük evleri almak zorunda kalıyor. Ayrıca büyük metrekareli evlerin inşaat, ısınma ve soğutma maliyetleri de yüksek oluyor. Sektör olarak konut metrekare alt sınırının daha aşağı çekilmesini istiyoruz." (Öncü Haber/AA)

Yorumlar (2)
Kiracı 4 hafta önce
12 senedir kiradayım yazıldık cıkmadı sans dedik sonra bi baktık evi işi olana cıkmış amac kiradakileri kurtarmak degil zengini üste cıkarmak seçerek koyuyolar artık bu kadar zam dan sonra hersey olabilir
faydası olmaz 4 hafta önce
Müteahhidler kıs kıs gülüyordur bu habere. Düşük fiyattan arsa müteahhidleri bayram ettirir. Konut fiyatlarında zerre indirim falan olmaz. Gıdada kdv düşürülünce marketlerin bunu cebe atması gibi.
14
kapalı