banner851

banner614

FINDIKTA NELER OLUYOR?

'Artacak' umutları hayal oldu, fındıktaki düşüş durdurulamıyor. Fiyat 10 lira sınırına dayandı. Geçen yıl gibi 7 lirayı görmekten korkan üreticiden "acil el atın" çağrısı var. Fındık Dayanışma Platformu'nun ortaya attığı şok iddia ise yeni bir tartışmanın fitilini ateşleyecek cinsten...

banner619
Gündem 13.11.2016, 13:09
11209
FINDIKTA NELER OLUYOR?

FINDIK FİYATI 10 TL'YE DÜŞTÜ

Karadeniz'in can damarı, Düzce'nin en önemli geçim kaynağı bu yıl da yüz güldürmedi. Sezona 15 TL ile hızlı bir giriş yaparak üreticiyi umutlandıran fındık, bir kez daha dibe vurmaya başladı. Düzce Ticaret Borsası'nda haftalarca net fiyat olarak 10.5 TL'ye demir atan yüzde 50 randuman kabuklu fındık, 11 Kasım 2016 tarihi itibariyle 10 TL'ye geriledi. Brüt rakam ise 10.25 TL olarak açıklandı.

DEVLETE 'EL ATIN' ÇAĞRISI

Fiyatların artmasını beklerken ibrenin tekrar aşağıya doğru düşmesi nedeniyle binlerce fındık üreticisi artık sabırlarının taştığını dile getiriyor. Geçen yıl gibi bu sezonu da "Kara sezon" ilan eden üreticiler, "Her yıl aynı tabloyu yaşıyoruz. Bizden ucuza alınan fındık, alıcısına kar ettiriyor. Mağduruz. Artık devletimizden acil olarak gereken adımı atmasını istiyoruz." diyerek çağrıda bulundu. Küllenme hastalığı nedeniyle yaşanan rekolte düşüklüğünün fiyatları yükselteceği tahminleri boş çıkarken, üretici birliklerinin uyarılarını dikkate alarak, bu yıl emanete fındık vermeye mesafeli duran üreticiler, tüm gelişmeler lehine iken fiyatın aleyhte işlemesine bir anlam veremiyor.

PLATFORM'DAN ŞOK İDDİA!

Serbest piyasa koşullarına göre şekillenen fiyatlara tepkisini en sert gösteren kesim ise bir grup üretici tarafından oluşturulan Fındık Dayanışma Platformu oldu. Sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulunan platform, Düzce'de faaliyet gösteren bir firmanın fiyatları belirlediği iddiasında bulundu ve gerekçe olarak ise söz konusu firmadan gönderildiği öne sürülen mesajları gösterdi.

"İŞTE TEKELLEŞMENİN BELGESİ"

Platformdan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: "Arkadaşlar birkaç gündür yoğun fındık satışının nedeninin tekelleşmenin işte belgesi. Tekel firma piyasayı istedikleri gibi manüple edip köylünün rızkına göz dikiyorlar. Bu gladyo yapıyı hep birlikte Cumhurbaşkanımıza anlatmalıyız. Bu tekel yapının yaptıklarını hükümete aktarmayan bölge siyasileri gerçeği derhal açıklamalısınız? Sizin de mi parmağınız var?"

Öte yandan firmadan gönderildiği iddia edilen mesajlarda 11 Kasım 2016 tarihinden sonra fiyatların değişeceği yönünde bilgilendirme yapıldığı görülürken, Düzce Ticaret Borsası'nda da fiyat değişikliğinin benzer tarihlere denk gelmesi dikkat çekti.

banner844
Yorumlar (87)
abdullah 5 yıl önce
madem ki fındık üreticisi dikkate alınmıyor tekelcilere milli ürünümüz olan fındık peşkeş çekiliyor bizde tepkimizi fındık üreticeri olarak sandıkta gösterelim ilk olarak da başkanlığa HAYIR oyu verelim. benim oyum HAYIR Olacak. BAŞKANLIĞA HAYIR..
Ali 5 yıl önce
Fındıklarimiz bu hale gedirecem firma Avrupa menşeyliTürk çiftçisini yerli işbirlikçiler le sömürüyor nerde tarım bakanimi
81 düzce 5 yıl önce
yarin seçimlerde yine ikdidar partisine oy verirler sonrda ağlarlar... onun için herkez ektiğini biçer bizde bakar dururuz fiyat yükselcek diye adamlar bağlamış tüccarları istediği gibi oynuyorlar....bunların hepsi birbirinden haberlerli çıt yok baksana...sürünmeye dewamm..
Sabri seçkin 5 yıl önce
Karadenız sayın ak partı ve dığer partı mılltvekıllerı sızler karadenızı. Sekızmıçyon ınsanın mılletvekılısını l11.11 2016 tarıhınde fındıkta kıloda bırlıra duşuş oldu tonda 1000 tl kayıp yapar köylumuz fındıktan gecınmekteır buınsanlar sizlere oy verdı meclıse gönderdı sizler sekiMılyonu. Hakkını meclıte savu nacak sizlersınız fındık fıatını düşüşüne son verecek bir care bulma sını ak partı devletonen bekliyoru fıskobırlık ve tmo ofisine fındık almı yaparak bunun önüne gecılebilir bu magdurıyetını halkın devlet giderebilir bakanlara saygılarımla
FATİH 5 yıl önce
TEKELLEŞEN FİRMA DEDİĞİNİZ KİMLERİN SAYESİNDE TEKELLEŞT,İ.KÖYLÜNÜN GEÇİM SIKINTISINI BİLMEYEN VARMI YOK KÖYLÜ MAHSULUN DEĞERİNE SATAMIYOR ZARAR EDİYOR VE BORÇLANIYOR .KÖYLÜNÜN BU DURUMUNU BAZI ÇIKARCI FİRMALADA BÖYLE KULLANIYOR .ZENGİN YİNE ZENGİN OLUYOR FAKİRDE FAKİRLEŞMEYE DEVAM EDİYOR İŞTE KAPİTALİZİM İŞTE FAİZ DÜZENİ. HİÇ ELEŞTİRMEYİN ASIL ÇÖZÜM ADİL BİR DÜZENE SAHİP OLMAKTIR
KÖYLÜ AHMET 5 yıl önce
BİZ ETTİK BİZ ÇEKİYORUZ. BOŞUNA AĞLAMAYALIM. ŞİMDİ BİR SUS PAYI VERİP YİNE OYUMUZU ALACAKLAR. SENEYE YİNE AĞLAYACAĞIZ. MADEM ÖYLE BİZ ONLARI GÖRMEZDEN GELELİM VARMISINIZ.
Yeme 5 yıl önce
Çok bile diyen arkadaş! Fiyat çoksa yeme bizim ürettiğimiz fındığı sen değil biz belirleriz. Git 2 gün fındık bahçesi çalış bakalım 40 derece sıcakta.
Tuna 5 yıl önce
Rekolteye göre 25 olmalı fındık
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın