banner851

banner614

HAVA KİRLİLİĞİ ZİRVESİ

banner619

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kirliliğini Önleme Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Tanas, Düzce’nin 20 yıllık hava ölçüm izleme çalışmasından elde ettikleri raporu Düzce Valisi Zülkif Dağlı’ya sundu. Vali Dağlı ise Düzce’nin hava kirliliğini önlemede pilot il seçildiğini ifade ederek, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla 400’den fazla aileye 700 TL yakıt yardımı yaptıklarını, 170 ailenin evine de yılbaşına kadar doğalgaz sistemi takılacağını söyledi.

banner846
Gündem 30.10.2017, 13:08 01.11.2017, 09:38
2368
banner844

Düzce’de tavan yapan hava kirliliği, yetkilileri yeni çözüm yolları aramaya itti. Son yıllarda insan sağlığını tehdit edecek düzeye ulaşan kirliliğe ‘dur’ demek için doğalgaz teşviği uygulamaya konulurken, ayrıca Düzce, hava kirliliğini önlemede pilot il seçildi. Bugün bakanlık yetkililerinin katılımıyla valilikte gerçekleşen ‘Hava Kirliliği Zirvesi’nde ise doğalgaz yardımları ile ilgili önemli açıklamalar Vali Dağlı’dan geldi.

Bakanlık yetkilisi ‘hava kirliliği’ için geldi
Düzce’nin özellikle kış mevsiminde baş gösteren hava kirliliği sorunu Düzce Valisi Zülkif Dağlı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşmede ele alındı. Makamda gerçekleşen kabulde Vali Dağlı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kirliliğini Önleme Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Tanas, Temiz Hava Bölge Müdürü Zeliha Gemici, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Bölümü Doç.Dr. Hüseyin Torun, Çevre Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal’ı ağırladı.Düzce’nin 20 yıllık ölçüm izleme çalışması yapıldı
Ziyarette konuşan Genel Müdür Yardımcısı Tanas, Düzce’nin 20 yıllık hava ölçüm izleme çalışması yaptıklarını söyledi. Elde ettikleri verileri değerlendirerek bir rapor ortaya çıkardıklarından söz eden Tanas, “Raporumuzu size sunmak istedik. Raporu yerel teşkilatlara da sunacağız. Onların da görüşlerini alarak raporu yayınlamayı düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Düzce pilot il seçildi
Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce’nin hava kirliliğini önlemek için pilot il seçildiğini belirterek, “İlimiz yapısı itibariyle çanak şeklinde olduğu için hava sirkülasyonu gayet zor oluyor. Bu anlamda özel ilgi ve çalışmayla ele alınması gerekiyor. Sayın Bakanımız Mehmet Özhaseki’ye teşekkür ediyoruz. Bakanlık yetkilileri bu konuyu ele aldı. 6-7 ay önce bu çalışma başlamıştı. Bizde kendi çapımızda yapacaklarımızı yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz.” dedi.

400’den fazla aileye 700 TL yardım
Temmuz ayında İl Mahalli Çevre Kurulu’nda alınan kararları aktaran Dağlı, “Doğalgaz ulaşan mahallerimizde kömür yakılmaması üzerine aldığımız karar en önemli maddelerimizden birisiydi. Bunu da yürürlüğe koyduk. Belediyemizin zabıta ekipleri denetimlerini yapıyorlar. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’mızın doğalgaz olan yerlerde kömür dağıtımı yapmayacağına yönelik bir kararımız var. Bunu da yürürlüğe koyduk, bu noktalarda kömür dağıtımı yapmıyoruz. 400’de fazla aileye doğalgaz veya elektrikle ısınma açısından 350 TL’den iki kez olmak üzere toplam 700 TL ısınma yardımı yapıyoruz. Kömür vermiyoruz.170 ailenin evine doğalgaz takılacak
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’mızın imkanlarıyla 170 ailemizin evine de yılbaşına kadar doğalgaz takılacak. Bu çalışma devam ediyor. İlimizdeki 125 tesisatçı ile görüşülerek çalışma başlattık. Onlar ellerindeki liste ile durumları iyi olmayan vatandaşlarımızın evlerine kendileri gidip görüşüyorlar. Doğalgaz açıldığı andan itibaren tesisatçının parasını veriyoruz.” diye konuştu.

Eğitim veriliyor
Düzce’deki sanayinin oluşturduğu hava kirliliğine de değinen Dağlı, “Çevre Müdürlüğümüz gece gündüz denetimlerini yapıyor. Asıl amacımız sanayi ve mesken bazında neler yapabileceğimize ilişkin eğitim vermektir. Arkadaşlarımız yoğun bir eğitim çalışması yapıyor. Mahalle muhtarlarımıza eğitim verildi. İlimizde hava kirliliğini sistemli ve planlı bir çalışma ile hep birlikte önleyeceğiz. Düzce’nin coğrafi şartları ortada. İmkanlar dahilinde ne yapabiliyorsak yapacağız.” şeklinde konuştu.

Görüşme basına kapalı olarak tamamlandı.

Haber:Y.SEVER

Yorumlar (19)
çiğdem 2 yıl önce
Hava kaliteri Indeksini takip ediyorum. Çok üzgünüm ki HKİ 246 göstermektedir.Şehirdeki çoçuk, yaşlı,genç herkes hasta ve iyileşmekte zorlanıyorlar.Aylardır çocugum üst solunum yollarından rahatsız kaldı ki , kirlilik derecesi önlem alınması gerektiğini açıkça söylemektedir.Yetkililerimizin bu çalışması beni mutluı etti.Umuyorum hızlı bir şekilde çözüme ulaşılır.
En kirli hava diye mi Dzc 4 yıl önce
Düzce, en kirli havaya sahip olduğu için mi pilot il seçildi?
Konuralp 4 yıl önce
Konuralpteki evime ve işyerime doğalgaz alabilmek için 2006 dan beri mücadele ediyorum. Çok yakınımda olan hattı arada yol var karayolları müsade etmiyor belediye de yanyol açmıyor diye evime alamıyorum.
He he 4 yıl önce
Evleri bırakın sanayilerde bacalara ne yaktiklarina bakın gidin gitmeden önce arayın biz geliyoruz şu gün diyin yemeginiz hediyeniz hazır olsun
C.A 4 yıl önce
Bence bir an önce tüm ilçeler ve köyleri dahil doğalgaza geçirilmeli yoksa bir kaç yıl sonunda yeşil DÜZCE kara DÜZCE olacak..
Asım 4 yıl önce
Düzce’de özellikle hal kavşağının orada her akşam yanık plastik kokusu var.O bölgeyi sarmış vaziyette. Ve bu koku en az 3 yıldır var. Sanırım büyük bir çöp birikintisi veyahut başka bişey.Buna engel olmayan çevre şehircilik veya belediye ne işe yarar
Doğanlı’lı 4 yıl önce
Hava kirliliğini önlemek için pilot bölge olarak seçilen düzcenin Doğanlı köyünde kapımızın önünden doğalgaz geçtiği halde hanelere vermiyorlar doğalgazı vatandaşta ne bulursa yakıyor
kara 4 yıl önce
gece hayri sivrikayanın hastanenin oradki fabrikalra bakın heryer duman
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın