banner851

banner614

HIFZISSIHHA MECLİSİNDEN YENİ KARAR…

Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Cevdet Atay Başkanlığında Düzce Valiliği Toplantı Salonunda gündemdeki konuları görüşmek üzere olağanüstü olarak toplandı. Toplantıda daha önce yüzde 50 kapasiteyle açılma kararı alınan sinema salonlarının 1 Temmuz 2021 tarihine kadar kapalı kalması kararı aldı.

banner619
Gündem 01.06.2021, 23:12 02.06.2021, 12:47
3633

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mayıs 2021 tarihinde kabine toplantısının ardından açıkladığı “kademeli normalleşmenin” ikinci etabında uygulanacak olan kurallar İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine ulaşmıştı. Genelgeye göre açılan sinema salonları Düzce’de yeniden kapandı.

Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi de bu akşam saat 21.30’daolağan üstü toplanarak kademeli normalleşme döneminin ikinci ayağında, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ve sektör temsilcileriyle görüşmeler gerçekleşti. Yapılan görüşmeler sonucunda sinema salonlarının faaliyetlerine dair kısıtlamanın bir müddet daha devam etmesine yönelik alınan talepler ile salgınla mücadele tedbirlerinde devamlılığının sağlanması hususu göz önünde bulundurularak sinema salonlarının faaliyetlerine 01 Temmuz 2021 tarihine kadar ara verilmesine karar verildiğini duyurdu.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararlara uyulmaması halinde uygulanacak olan yaptırımlar ise şöyle sıralandı:

-Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince idari para cezası uygulanmasına,

-Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “ yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilmesine,

-İşyerleri ve firmalar hakkında ilgili mevzuat uyarınca gerekli yaptırımların uygulanmasına,

Alınan kararların Valilik, Belediye, Kaymakamlıklar, İlçe Belediyeleri, Belde Belediyeleri ile İl Sağlık Müdürlüğünün internet sayfalarında ilan edilmesine ve sosyal medya hesaplarından paylaşılmasına, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yerel basında duyurulmasına; İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzca, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca 01.06.2021 tarihinde oybirliği ile karar verilmiştir.

HABER: M. KİLELİ

Yorumlar (5)
Düzceli 4 ay önce
Bir ileri iki geri.
CAN 4 ay önce
DEVLET ACIN DIYO DÜZCE VALISIDE KAFASINAGÖRE IS YAPIYO DEVLET NE DERSE O ÖTESI YOK
noname 4 ay önce
düzce üniversitesinde eczacılık bölümü açılıyor bu haberi ne zaman yapacaksınız
CAN 4 ay önce
DEVELET ACIN DEDIYSE ACACAKSIN VALI KANUN NEDIYOSA ONU YAPACAK VE ALMANYADA HER YER ACILDI ZATEN MASKE TAKANLARDA YOKDU POLISDE MASKE TAK DIYE UYARMIYO CEZA YAZANDA YOK TÜRKIYEDEMI SORMA GITSIN
Karadan görünen 4 ay önce
Okullar açıldı, 20-25 kişilik sınıflarda çocuklar kol mesafesinde oturmuyor mu çocuklar; burada risk yok da sinema salonlarına girerek, bir ya da bir buçuk saat birkaç salonda film izleyecek toplamda bir okuldaki öğrenci sayısını geçemeyecekler mi risk yaratacak. Her eve her haneye gidecek miydi, bu sinema salonlarında film izleyecekler. Sinema, kapalı ortam bir buçuk saat; okul, kapaşı ortam birkaç saat aynı ortamı paylaşacak. Burada bir mantıksızlık var mı yok mu anlaşılamıyor.