banner851

banner955

İMSAK KARMAŞASI!

Ramazan ayında Ankara ve Düzce'nin imsak vakitleri kafaları karıştırdı. Düzce'den yaklaşık 10 dakika önce iftar vaktine giren Ankara ile Düzce'nin imsak vakitlerinin aynı olması dikkat çekti. Bu durumu sorgulayan vatandaşlar, il müftülüğünden gerekli yanıtı alamadıklarını ifade etti.

Gündem 02.06.2017, 17:47 02.06.2017, 18:21
8945
Ramazan ayının ilk haftasını geride bırakmaya hazırlanırken, her yıl tartışma konusu olan imsak vakitleri ile ilgili yine kafaları kurcalayan bir durum yaşandı. Ancak bu kez "İmsak erken başlıyor" tepkisi değil "Nasıl Ankara ile Düzce'nin imsak vakitleri aynı oluyor?" irdelemesi yapıldı.

Söz konusu durumu haber merkezimize ulaşarak gündeme getiren vatandaşlar, Düzce ile Ankara'nın akşam namazı saatlerinin farklı olduğunu bu açıdan bakıldığında imsak vaktinin de farklı olması gerektiğini belirterek, "Fakat Ramazan ayının başlangıcından bu yana bizden 10 dakika önce iftar vaktine giren Ankara ile imsak vakitlerimizin aynı olduğu görülüyor. Takvimlere bakıldığında ya 1 dakika oynuyor ya da aynı anda imsak vakti başlıyor. Burada bir yanlışlık olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Ankara ile Düzce'nin imsak vaktinin aynı saatte olmasının nedenini öğrenmek için Düzce İl Müftülüğü'nü aradıklarını da ifade eden vatandaşlar, meraklarını giderecek cevabı alamadıklarını dile getirdi.
Yorumlar (27)
Vatandaş ali 5 yıl önce
Valla fetfayı veren düşün ağa. Ben denileni yaparım mesuliyet onların. Nokta.
muhammet 5 yıl önce
bütün suç dünyanın 23 derece eğik olmasında.
ramazan 5 yıl önce
her ramazan çıkar fitneciler.oruç tutanların böyle sıkıntısı yok.sıkıntısı olanlar fitnecilerdir . vatandaş azmış çokmuş. devletin uzmanları var.basında çıkan haberlere itibar etmemmek lazım
Sabah ezana kadar yenmez 5 yıl önce
Buhari Hadisi Hz.Zeyd anlatıyor.Bir gün Rasulullahla beraber sahur yaptık ve namaza kalktık.Birisi sordu: İmsak ile sabah namazı arasında ne kadar vardır ? Peygamberimiz ; 50 ayet okuyacak kadar buyurdu ( Diyanet kaynaklarına göre 20 dak.)
Orhan Karadağ 5 yıl önce
Bırakın Ankara'yı TRT 1 de Denizli'yi bile Düzce'den önce gösteriyor..Mümkün değil..
Ya hak 5 yıl önce
Enlem boylam meselesi, yaz mevsiminde kuzeye gidildikçe gün süresi daha uzun oluyor, kışında tersi. Düzce Ankara'ya göre kuzeyde olduğundan daha fazla süre oruç tutuluyor. Hatta kuzey kutbuna yakın ülkelerde bu süre 20-21 saate kadar çıkab
düzceli 5 yıl önce
2-Ya şehrii ramazan zaat.Paralı Ramazan Ayı TV hocaları saat 12:30 tv ye çıkıp ezan okunana kadar konuşuyor.ezan okunduktan sonra 04:45 e kadar sahur yemeği yiyorlar.sende burda birilerine şirin gözükmek için konuşuyorsun.
düzceli 5 yıl önce
1-Ya şehrii ramazan diyen zaat.bilmeden konuşup duruyorsun.3:20 de güneşmi doğuyor.Allah bakara suresi 187.ayetinde açık açık söylüyor Oruç Vaktini.Diyanet Hocaların Uyku problemini kaldırmak için 3:20 de ezan okuturyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız