banner851

banner955

Kadın Rektörler programda buluştu.

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde yapılan programa katıldı.

Gündem 14.11.2008, 15:11
239
Kadın Rektörler programda buluştu.
banner1032

Düzce Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan açıklamada, Türkiye, İngiltere, Almanya, İsveç, Finlandiya, Sırbistan, Yunanistan ve Ukrayna’dan kadın rektörlerin katıldığı toplantıda, Avrupa Üniversiteler Birliği’ne üye olan 800’den fazla üniversitenin sadece 43 tanesinde kadın rektör olduğu, Türkiye’de de 130 üniversitenin 9 tanesinin kadın rektörler tarafından yönetildiği konusunun gündeme geldiği belirtilirken kadınların akademik kuruluşların yönetiminde bu kadar düşük oranda yer almalarının sebepleri ve bu sayıları arttırmanın yollarının tartışıldığı kaydedildi.

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu'nun yaptığı sunumda bu konuyla ilgili olarak kız çocuklarının eğitim düzeylerini artıracak önlemlerin alınması, kadınların liderlik potansiyelini geliştirmelerini destekleyecek liderlik programlarının oluşturulması, kreş-anaokulu gibi aile yaşamındaki sorumlulukları hafifletici altyapıların sağlanması, kadın akademisyenler arasında iletişim ağları kurulması, yöneticilik yapan kadınların potansiyeli olanlara önderlik yapması, rol modeli olabilecek kadınların yaşam öykülerinin basılması gibi önerilerini deli getirdiği vurgulanırken, Rektör Şerifoğlu'nun toplantıda ayrıca Düzce Üniversitesi’ni de tanıtan bir sunum yaptığı ifade edildi.

Yorumlar (0)
15
kapalı