banner851

banner614

''Katı Atık Tesisi İstemiyoruz'' Eylemi

banner619

Yığılca'ya bağlı Hecinler köyüne yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisine karşı çıkan Hasanlar ve Esençam köylerinin sakinleri depolama alanı olarak tespit edilen bölgede eylem yaptı.

banner846
Gündem 24.11.2010, 18:23
216
''Katı Atık Tesisi İstemiyoruz'' Eylemi
banner844

Düzce Belediyesi tarafından Düzce-Yığılca karayolu üzerindeki eski taş ocağının bulunduğu alana yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisine karşı çıkan Hasanlar ve Esençam köylerinin sakinleri kurulması planlanan tesis alanında toplandı. Yaklaşık 200 köylü ''Yaşam alanlarımızda çöp istemiyoruz'', ''Sağlımızı hiçe saymayın'', ''Sağlımızı tehdit altına alacak çöplüğü istemiyoruz'' yazılı pankartlar taşıyarak, çeşitli sloganlar attı.

Esençam köyü Muhtarı Hüseyin Çakır, yaptığı açıklamada, Hasanlar Barajı'nın yaşadıkları bölgede bulunması nedeniyle yörenin turizm alanı olmasını beklerken, katı atık depolama tesisi kurulacağı haberiyle şaşkına döndüklerini ifade etti. Daha önce bu tesisin Çamköy ve Kurugöl'de kurulmak istendiğini, fakat halkın tepkisi ve açılan davalar sonucu projenin kendi köylerine kaydırıldığına dikkati çeken Çakır, ''Köylerimize çok yakın planlanan bu tesis kurulursa hastalıktan ve kokudan kurtulamayız. Biz taş ocağının bulunduğu alanın yeşillendirilip barajın da olması dolayısıyla yörenin turizm açısından değerlendirilmesini isterken çöp alanı olarak kullanılacak olmasına karşıyız'' dedi.

Hasanlar köyü Muhtarı Ahmet Ay da, daha önce konuyla ilgili Düzce Belediyesine dilekçe verdiklerini belirterek, şöyle konuştu: ''Belediyeden hiçbir cevap alamadık. Valilikten gelen yazıda ise yapılan toplantı sonucunda tesisin taş ocağının bulunduğu alana yapılması kararının alındığı bildirildi. Ancak halk buna sonuna kadar karşı. Ne İSKİ'den ne Çevre ve Orman Bakanlığından ne de belediyeden bir yetkili gelip bize tesisin artısını, eksisini anlatmadı. Belki halkın görüşü alınsaydı ya da halka tesis hakkında bilgi verilseydi bu kadar karşı çıkılmazdı.''

Sakarya 2. Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açmak için avukata vekalet verdiklerini söyleyen Ay, sözlerine şöyle devam etti: ''İki köyün halkı da bu tesisi istemiyor. Kimse halka bir şey anlatmıyor. Biz de yasal yollarla hakkımızı arayacağız. Katı atık bertaraf tesisi yapılması düşünülen alan İSKİ içme suyu havzaları yönetmeliğinin ilgili maddelerine göre katı atık bertaraf tesisi yapılmasına engeldir. Bunun yanında İstanbul içme suyunun toplandığı Hasanlar Barajı'na yaklaşık bir kilometre mesafede olduğundan tesis yapılmasına engeldir. Köylerimizin yapılacak olan tesise çok yakın olması, gerekse Taşlı Dere'nin tesis içinde yer alması ve gerekse yapılacak tesisin İSKİ içme suyu havzaları içinde bulunması 15 milyon nüfuslu İstanbul insanının Melen Çayı'ndan gelen suyu kullanma ihtiyacı göz önünde bulundurulmalı.''

Grup, açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı.

Haber; Ş. ÇAKIR

Yorumlar (0)