banner851

banner614

KAYIKÇI KUAFÖR VE BERBERLERİ UYARDI

banner619

Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Mustafa Kayıkçı, Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı başkanlığında esnaf temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen İl Hıfzıssıhha Meclisi Toplantısında, Pazartesi gününden itibaren hizmet vermeye başlayacak olan berber ve kuaförler ile ilgili alınan kararları açıkladı. Kayıkçı, alınan kurallara uymayan kuaför ve berberlere ceza uygulanacağını söyledi.

banner846
Gündem 09.05.2020, 15:20 11.05.2020, 10:49
7670
KAYIKÇI KUAFÖR VE BERBERLERİ UYARDI
banner844

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi” olarak ilan edilen Yeni Tip Covid – 19 Salgınında, vaka ve ölüm sayısının azalması nedeniyle Türkiye normalleşme sürecine aşamalı bir şekilde gidiyor.

Yeni dönemde hastalığın tekrar yayılmaması için Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından tüm tedbirler alınırken, Düzce’de de salgın nedeniyle hafta sonu kapalı tutulan tüm işletmelerin bugünden itibaren açılması kararı verilmişti.

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı başkanlığında, Esnaf Odaları Başkanları ile yapılan İl Hıfzıssıhha Meclisi Toplantısı’nda, pazartesi gününden itibaren hizmet vermeye başlayacak olan kuaför ve berberlerle ilgili kararlar alındı.  

Alınan kararlar hakkında Öncü Haber mikrofonuna bilgi veren DESOB Başkanı Mustafa Kayıkçı, kurallara uymayan kuaför ve berberlere ceza uygulanacağını söyledi. Düzce’deki tüm kuaför ve berberleri hijyen konusunda alınan kararlara uymaları konusunda uyaran Kayıkçı, süreç hakkında şu bilgileri verdi: 

“Sağlık taramasında geçmeyen kuaför ve berberler işyerlerini açamayacak”

“Bütün kuaför ve berberler, cumartesi ve pazar günleri sağlık taramasından geçecek. Sağlık taramasından geçmeyen kuaför ve berberler, dükkânlarını açamayacak. Yani tüm berber, kuaför ve güzellik salonları işletmecileri ve çalışanları testten geçilecek. Testler, Devlet Hastanesinin yanında ki sağlık kurumunda yapılacak.”

“Tek kullanımlık malzeme kullanılacak”

İl genelindeki tüm kuaför ve berberlerin tek kullanımlık malzeme kullanılacağını kaydeden Kayıkçı, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Kuaför, berber ve güzellik salonlarında sık sık hijyen denetimi yapılacak. Kurallara uymayanlara 3 bin 200 TL para cezası kesilecek. Nedir bu hijyen kuralları? Özellikle kuaför ve berberler, tek kullanımlık havlu kullanacak. Ustura ve jiletle sakal tıraşları yapılamayacak, kıl fırçası kullanılmayacak. Kıl fırçası yerine, fön makinesi ile hava tutmak yolu ile müşterinin üzerindeki kıllar temizlenecek. Kullanılan makas ve makineler steril edilmek zorunda. Kullanılan tüm malzemeler tek kullanımlık olacak. Çalışma saatleri belirlendi. Bu saatleri, Berberler Odası tüm esnaflara mesaj yolu ile bildirim yaptı. Bütün bu kurallara uymayanlara şikayet üzerine bile olsa 3 bin 200 TL tutarında ceza uygulanacak. Çünkü halkın sağlığı bizden çok önemli. “

Yorumlar (10)
Berber yunus 1 yıl önce
Niye açtınız ki zaten talepmi ettik baskan ceza ceza ceza bu ne yaa arkadaş
Hasan 1 yıl önce
Saç tıraşı 40 tl olmuş kaynaşlı da
Neden bu kadar zam yapıldı
Hasan 1 yıl önce
Tarifeler ne oldu peki
Saç tıraşı kaynaşlı da 40 tl olmuş
esnaf 1 yıl önce
DÜZCEDE NE KADAR GODOMAN VARSA HEPSİ BOŞ MENFAATÇİ ÇIKARCI
Sua 1 yıl önce
Başkan üretici olun boş yapıyorsun esnafa katkı sağlayın ne yapacak esnaf
Ahmet 1 yıl önce
Test diyorsunuz sadece ateş ölçüyorlar,bir dünya insanı ateş ölçmek için aynı yere topladılar. Bu insanlara birinden eğer bu virüs geçerse vebali kime ait olacak. O kadar zabıta var her dükkan çalışanının isteseler günlük ateşini bile kontrol edebilirler. Milleti bir yere toplayarak bu işler olmaz. Üstelik valilik açıklamasında da böyle bir şey yok
Serkan 1 yıl önce
Valilik sayfasında neden testten bahsetmiyor. Haberde test yapılacak deniliyor. Millet neye göre kime göre hareket edecek.
Yeni Düzce 1 yıl önce
Korkutma ve tehditle garip esnafimizi kurallara davet etmek sade ve sadece acizlik ve liyakatsizliktir... duzcedeki tüm üst bürokratlar görevden alinmali ve birdaha o koltuklarin odasina bile sokulmamlidir...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18°
açık