banner851

banner955

KAZI ALANINDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Düzce Belediyesi’nin personel desteği sayesinde büyük bir hızla ilerleyen Konuralp Prusias Ad Hypium Antik Tiyatro kazı alanında birbirinden değerli tarihi hazineler gün yüzüne çıkıyor. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü çalışmalar ile ilgili “Turizmde gerçek bir atılım başlattık” dedi.

Gündem 10.09.2020, 14:43 10.09.2020, 14:56
2052
KAZI ALANINDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Geçmişi yaklaşık 2 bin 500 yıl öncesine dayanan birbirinden farklı birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Konuralp’te arkeolojik kazı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün girişimleri sayesinde alandaki kazı çalışmalarının yıl boyu aralıksız olarak sürmesi ve Belediye personelinin gönüllülük esası ile kazılara destek vermesi ile tarihi alan gün ışığına kavuşuyor. 50 kişilik personelle sürdürülen kazılar, projeyi başından sonuna takip eden Arkeologların rehberliğinde hafta sonu da dahil olmak üzere yapılıyor.

Özlü: “Turizmde gerçek bir atılım başlattık”

Bölgede ilk ve tek Antik yerleşim yeri olan Prusias Ad Hypium Antik Kenti, tiyatro alanında yürütülen kazılar hakkında açıklamada bulunan Başkan Özlü, her hafta çalışmaları bizzat izlediğini belirterek, bölgede çalışan personele teşekkür etti. Başkan Özlü açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Düzce’yi her alanda geliştirmek için eş zamanlı yürüttüğümüz işlerden biri de tarih turizmimize katkı sağlayacak bu kazı çalışmaları oldu. Turizmde gerçek bir atılım başlattık. Düzce’ye kendi kültürel zenginliğine kapı aralayan bir gelecek kuruyoruz.”

“Bu girişim Düzce’ye bütük bir katma değer sağlayacak”

Özlü, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

, “Tam 2 bin 500 yıl önce kurulmuş ve kurulduğu günden bu yana birçok medeniyet tarafından kültür kenti olarak taşınmış saklı tarihimizi dünya mirasına emanet etmek için Türk Tarih Kurumu’ndan 2 Milyon TL hibe desteği alarak 50 personel ile çalışmalara başladık. Bu girişim Düzce’ye büyük bir katma değer sağlayacak, kalıcı bir atılımdır. Konuralp Gazi diyarı Düzce sadece Osmanlı tarihi ile değil, milattan öncesine uzanan zenginliği ile bizi Türkiye’de ve dünyada sayılı ziyaret noktaları arasına taşıyacak.”

Haber: Savaş ARI

banner844
Yorumlar (4)
HD 2 yıl önce
evlerin temellerinde ve bahçe duvarlarındaki tarih ne olacak
Düzceli 2 yıl önce
Kazı alanı o kadar genişlemiş ki çarşının ortası bile kazılmış hala kapatılmayı bekliyor
haksn 2 yıl önce
aynı haberi yapıp durmayın
Osman 2 yıl önce
Definecilerden kalan bir şey bulursanız bari hırsızlara kaptırmayın.
13
açık