banner851

banner955

KAZI SEFERBERLİĞİ HIZ KESMEDEN SÜRÜYOR

Halk arasında "40 basamaklar" olarak bilinen Konuralp'teki Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın aldığı kararla 12 aya çıkarılan kazı çalışmaları, Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konuralp Müzesi'nin başkanlığı, Düzce Üniversitesi (DÜ)'nin bilimsel danışmanlığı ve Düzce Belediyesi'nin destekleriyle sürüyor.

Gündem 27.06.2020, 13:30 27.06.2020, 13:30
4547
KAZI SEFERBERLİĞİ HIZ KESMEDEN SÜRÜYOR
banner1032

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü' nün girişimleri ile başlatılan Batı Karadeniz'in Efes'i Konuralp Antik Tiyatro alanında kazı seferberliği hız kesmeden sürüyor.

Koronavirüs salgını sebebiyle sosyal mesafe ve maske önlemleri alınarak çok sayıda işçinin çalıştığı kazı alanında tarihi yapıları kaplayan üst katmanın kaldırılması ile ince kazı çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Tarihi M.Ö. 3. yüzyıla kadar dayanan Konuralp Bölgesi kazıları için başlatılan seferberlik, bölgenin tarih ve kültür turizmine kazandırılması amacıyla bürokratik süreci bizzat takip eden Başkan Özlü, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan gelen resmi yazı ile kazı çalışmalarının yılın 12 ayı boyunca kesintisiz şekilde devam edeceğini daha önce açıklamıştı.

Batı Karadeniz'de Bithyn Kolonisi'nden Romalılar'a, Osmanlılar'dan ise günümüze kadar uzanan tarihe sahip Konuralp'teki kazılar, Antik Tiyatro'ya öncelik verilerek 3 farklı noktada sürdürülüyor.

banner844
Yorumlar (2)
Düzce li 2 yıl önce
O görkemli yapı senelerdir bi gün yüzüne çıkamadı
enes 2 yıl önce
Allahım bize verdiğin şu mübarek aklı kullanamadığımız için senden özür diliyorum. ırgat gibi çalış göt göte çalış ama maske tak , yani aklı olan oturur düşünür
25
orta şiddetli yağmur