banner614

LASTİK YAKMA TESİSİ YATIRIMINI NASIL ÖNLEYECEKSİNİZ?

banner619

Ömrünü tamamlamış lastiklerin yakılarak enerji üretilmesinin önünü açan teklifin meclisten geçmesinin yankıları devam ediyor. İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, hava kirliliğinden muzdarip Düzce’de böyle bir tesisin kurulmasına izin verilip verilmediğini Düzce milletvekillerine sordu. Konunun takipçisi olduklarını belirten Er, vekillerden, “Eğer Düzce’de lastikten enerji üretilecek olursa, mevcut yasalara göre bunun nasıl önüne geçilebilir?” sorusuna yanıt istedi.

Gündem 23.11.2020, 16:17 23.11.2020, 16:28
2941
LASTİK YAKMA TESİSİ YATIRIMINI NASIL ÖNLEYECEKSİNİZ?
banner785

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” kapsamında yer alan araç lastiği yakılmasının biyokütle tanımı içerisine alınmasını içeren teklifin yasalaşması hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

“Lastiklerden enerji üretmenin çevreye vereceği zarar aşikardır”

Düzce’nin yıllardır havası nedeniyle sağlık açısından en kötü iller arasında yer aldığını anımsatan Er, açıklamasında şunları kaydetti:

“Çocuklarımızın geleceğinden de taşıdığımız sorumluluğun bilinci ile Düzce’deki yaşam koşullarını iyileştirmeye çalışmayı en temel vazifelerimizden biri olarak görmekteyiz. “Ömrünü bitirmiş lastik” olarak adlandırılan ürünlerin kullanılarak enerji üretmenin çevreye vereceği zarar aşikardır. Son günlerde Düzce kamuoyunda tartışılan bu konuyu İyi Parti Meclis Grup Başkanı Sayın İsmail Tatlıoğlu vesilesi ile takip ettiğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyor, konu ile alakalı olarak milletvekillerimizden bazı hususlarla alakalı insanların zihinlerinde muğlak nokta kalmayacak şekilde aydınlatmasını talep ediyoruz.”

Düzce milletvekillerine 5 soru

İl Başkanı Yunus Özay Er, Düzce Milletvekilleri Ayşe Keşir, Fahri Çakır ve Ümit Yılmaz tarafından cevaplanmak üzere şu 5 soruyu yöneltti:

1) Meclis gündeminde olan yasa teklifi lastikten enerji üretimini yasalaştıran bir yasa mıdır yoksa mevcut yasal izne dayanan ve firmasında lastik yakıp enerji üreten veya üretecek olan firmaya verilecek teşvik ile alakalı mıdır?

2) 2016 yılında yasalaşan 5346 saylı kanunun ilgili 13. Maddesi ile lastikten üretilecek enerjinin yolunu açan yasa ile Düzce’ye tesis kurulmuş mudur?

3) Gündemdeki yasa tasarısında Düzce şehri neden gündeme gelmiştir? (Tasarı il bazlı değil genel bazlı hazırlanmış iken neden Düzce konuşulmaktadır.)

4) Eğer Düzce’de lastikten enerji üretilecek olur ise, mevcut yasalara (Özellikle 5346 sayılı yasa) göre bunun nasıl önüne geçilebilir?

5) Ülkemizin tamamını ilgilendiren ve Düzce ilimizi de doğrudan etkileyecek bu konu ile alakalı doğru noktaya odaklandığınızı ve Düzce kamuoyunu net ve açık bir biçimde bilgilendirdiğinizi düşünüyor musunuz?”

Er ayrıca konuyu takip ettiklerini ve yasalaşma sürecinde kanun teklifi ile ilgili açıklamalarının süreceğini vurguladı.

Yorumlar (6)
kızgın 2 ay önce
o tesis yüzünden günlerdir sis içerisindesiniz..Ali ağaoğlunun oğlu zengin olacak diye Reisinizin emriyle Düzce Belediye Meclisi yasayı geçirmiş..O yüzden hiçbirinn sesi çıkmıyor.Uyumaya devam düzceli meeee ler.
Osman 2 ay önce
Cevap gelirse ancak Ümit Yılmaz'dan gelir. Diğer ikisinden umudum yok.
Azıcık akıl 2 ay önce
Allah için birazcik akıl.varsa böyle bir tesis kurulmaz zaten pis olan Düzce havası dahada pis olursa gerçekten yaşanilmaz bir hal alır bronşit astım ciğer hastalıkları sıra boyu gelir kanser eder o lastik dumanı adami
halk 2 ay önce
geldi.Desdekledi Düzceli lastik kokusu solusun ciğerlesi isle dolsun demek istedi..
İnsaf 2 ay önce
Bu olay gerçekse tesis üretime başlar başlamaz düzceyi terkedin. Aksi halde akciyerleriniz iflas eder.
Resul İnan 2 ay önce
Önder algeyik in gazete duvar yazılarına bakın önce bu tesis kuruldu düzce de ve şu an aktif m,illete yalan söylemeyin hayal satmayın
hafif kar yağışlı