banner851

banner614

MEHMET KELEŞ’İN KAMUOYUNDA CİDDİ BİR KARŞILIĞI VAR

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, 2022 yılında çok kuvvetli ihtimalle erken seçime gidileceğini belirterek Düzce’deki siyaset kulislerinde partilerde adaylığı konuşulan isimleri açıkladı. Ünsal, İYİ Parti’nin birinci sıra adayının Düzce Belediyesi eski Başkanı Mehmet Keleş olduğunu belirterek, kamuoyunda ciddi bir karşılığı olan Keleş’in adaylığı durumunda Düzce’deki siyasi dengelerin altüst olacağını kaydetti. Ünsal, MHP’de ise İl Başkanı İlhami Caboğlu ve Erdoğan Bıyık isminin telaffuz edildiğini, mevcut milletvekili Ümit Yılmaz ismineyse genel merkezin sıcak bakmadığını söyledi. İYİ Parti Teşkilatları’nın Düzce’de çok aktif bir çalışma ve yükseliş içinde olduğun u kaydeden Ünsal, artık ‘Ceketimi koysam kazanırım’ anlayışının geçersiz olduğunun altını çizerek, “Bu çalışmalar nazarı dikkate alarak herkesin kendi siyasi alanında pozisyon almasında fayda var.” diye konuştu.

banner619
Gündem 31.08.2021, 12:23 31.08.2021, 12:34
1918

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Öncü TV ve 100.2 Öncü Radyo ortak yayını ‘Yorumlu-yorum’ programında erken seçim ihtimali ve siyasi partilerin Düzce’deki olası adaylarıyla ilgili Düzce kulislerinde konuşulan konuları anlattı. Türkiye’de mevcut siyaset yapısının 2023’e taşınamayacağını ve 2022 yılında kuvvetli bir ihtimalle erken seçim olacağını kaydeden Ünsal, “Düzce’de milletvekilleri ve siyasetçiler bu noktada ‘bekleneni veremedi’ diye ortada bir düşünce var.” dedi.

AK Parti’deyse Fahri Çakır’ın saha olmayışı ve iletişiminin kuvvetli olmayışının söz konusu olduğunu belirten Ünsal, AK Parti Genel merkez Kadın Kolları Başkanlığı görevine getirilen Ayşe Keşir’in ise olası seçimde yerinin garanti olduğunu söyledi. MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın seçilmesinin AK Parti’nin adaylarının seçmen tarafından onaylanmamasının sonucu olduğunu kaydeden Ünsal, kamuoyunda TBMM’de sık sık söz olarak Düzce’nin sorunlarını gündeme taşımasına rağmen çözüm üretemeyen Yılmaz’ın beklentiyi veremediği intibası oluştuğunu kaydetti. Yılmaz’ın MHP Genel Merkezi tarafından yeniden tercih edilemeyeceğine dair bir temayülün bulunduğunu belirten Ünsal, İl Başkanı İlhami Caboğlu ve Erdoğan Bıyık’ın adaylığının dillendirildiğini kaydetti.

Ünsal, bu tabloda olası erken seçimde dengeleri değiştirecek olan iki etken olduğunu kaydederek bunların İYİ Parti 1. Sıra milletvekili adayı olacağı konuşulan Mehmet keleş ve partinin aktif çalışma anlayışı olduğunun altını çizdi. Mehmet Keleş’in olumlu ve olumsuz olmak üzere genelde toplumda çok güçlü bir karşılığı olduğunu belirten Ünsal, adaylığının Düzce’deki siyasi dengeleri değiştiren bir hamle olacağını söyledi.

İŞTE O PROGRAM

30 Ağustos, Türk milletinin yeniden dirildiği, ‘Daha bitmedi. Biz bitti demeden bitmez.’ Dediği şanlı zaferimizin yıldönümü. Başta Gazi Mustafa Kemal ve tüm silah arkadaşlarına rahmet, minnet, saygı ve dualarımızı gönderiyoruz. Bugün bayram protokollerle kutlandı. Pandemide tam normalleşmenin başlamasının ardından doya doya, coşkulu bir bayram kutladık. İnşallah Allah bir daha bu milleti 30 Ağustos’lar yaşatacak halde bırakmasın.

Geçen hafta bir konuya temas etmiştik. Okuyuculardan ve kamuoyundan gelen tepkiler dahilinde yeniden değerlendirme cihetine gidiyoruz. Ne demiştik? Siyasetten bahsetmiştik. İYİ Parti’nin milletvekili adayları olarak birinci sırada Mehmet Keleş’ten, ikinci sırada Ömer Küçük’ten ve üçüncü bir isimden bahsettik. AK Parti’de de mevcut kadrodan Sayın Fahri Çakır ve Ayşe Keşir ve Numan Çabuk’tan bahsetmiş böyle bir tablo çizmiştik. Ama MHP’den bahsetmedik. MHP’yi atlayarak bir eksiklik yaptık. Bu haberle ilgili çok sayıda değerlendirme ve yorum yapıldı.

Burada AK Partililer şuna dikkat etti. ‘Birinci sırada Ayşe Keşir, ikinci sırada Mustafa Keskin, üçüncü sırada da Akçakoca’dan Cüneyt Yemenici olduğu zaman biz 3-0 yaparız.’ diyorlar. ‘Bunu neden söylemedin?’ diyorlar. Söyledik şimdi.

MHP’de Ümit Yılmaz’ın bu dönem olmayacağı yönünde bir temayül var. Bilemiyoruz tabii. MHP Genel Merkezi’nin vereceği bir karar. Neden olmayacağını ben pek bilemiyorum. Oradaki intiba ve söylem bu. MHP’de gündemdeki isimler ise Erdoğan Bıyık ve İlhami Caboğlu. Bu isimler hakikaten Düzce’de siyasette etkin misimler.

Peki, biz bunları neden konuşuyoruz? Pek kuvvetli bir ihtimalle 2022 yılında seçim yasal olarak da içtimai olarak da zorunluluk haline gelecek. Düzce’de milletvekilleri ve siyasetçiler bu noktada ‘bekleneni veremedi’ diye ortada bir düşünce var. Mesela niye veremediler dedikleri zaman Ümit Yılmaz için Düzce’nin Ümidi dedik ama… Meclis’te çıktı. Birçok konuyu konuştu. Akçakoca beton santralinden tutun da kervandaki üst geçidi de mecliste konuştu. Ama bu fındık sezonunda biraz sessiz kaldı. Önceki konulmalarında diyordu ki ‘Ben konuşmasaydın fındık fiyatları açıklanmazdı.’ Bu sene hiç konuşmadı ama fındık fiyatları açıklandı. Sezon girişinde çok da anormal bir fiyat değil. Gayet de makul ve mantıklı bir fiyat.

Çok konuşup hiç iş üretmeyen, çözüm üretemeyen bir Cumhur İttifakı ortağı. Diğer tarafta Fahri çakır sahada fazla yok. İnsanlarla çok büyük bir iletişim yok. Gerek yaşının gerek de pozisyonunun gereği olarak fazla etliye sütlüye dokunmuyor. Siyaseten de kimseye fazla müdahil olmuyor. Herkesi dinliyor ama çözüm noktasında, tasarruf noktasında hem ‘ağabey ve mülayim’ tasarrufunda. Öyle bir tabloda duruyor.

Sayın Ayşe Keşir AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı oldu. Baştan beri de medyayla fazla işi olmayan bir siyasi anlayışı var. Yerel gazetecilerle, yerel medyayla çok fazla sıkı fıkı olmayan, ulusal medyada da bu sıkıfıkılığı yok. Ama tabanda dolaşan bir siyaset modeli. Buradan bakıldığında AK Parti’de milletvekilli adaylığında genel başkan olması hasebiyle garanti gibi. Kesinlikle onun tasarrufu dahilinde hareket edilecek diye bir intiba var.

Buradan geldiğimiz nokta var. 2022 olur veya 2023 olur. Ama 2022 çok kuvvetli bir ihtimal. Seçim yok vs. diyorlar ama Türkiye’nin 2023’e gidecek bir hali kalmadı. Bu tabloda Mehmet Keleş’in şöyle bir yeri var. Sevenleri de var sevmeyenleri de var. Ama bir televizyon programında veya bir haber konusu olduğunda müthiş bir etki tepki kuralı alıyor. Mutlak ve mutlak Mehmet keleş izleniyor. Eleştirilmek için veya sevilmek için neyse… Bir anlamda Mehmet Keleş ismi Düzce’de tabandan tavana kadar çok ciddi karşılığı olan bir isim. Bu senaryo niye var? Düzce siyasi kulislerinden aldığım bilgiye göre Mehmet Keleş’in AK Parti’den belediye başkanı veya milletvekili olma ihtimali biraz zor görünüyor. Şartlar neyi getir bilinmez.

Ceketi koyduğumda alırım dediğiniz yerlerde millet sizi görmeyebilir. ‘Biz Cumhurbaşkanına oy veririz. Ama milletvekilinde listeye bakar oy veririz’ tablosu MHP Milletvekili Ümit Yılmaz’ın seçilmesiyle ortaya çıktı. Birçok insan listeyi beğenmedi. ‘Kavgadan sonra dövüş, rüzgardan sonra yağış’ der eskiler. Bunun getirisi de şu. Eğer milletin gönlünde aynı dili konuştuğu, aynı duyguyu paylaştığı bir isimle ortaya çıkılmazsa o zaman çok farklı sonuçlar çıkabilir diye bir düşünce hasıl. Hele İYİ Parti Düzce’de çok hızlı bir şekilde yükseliyor. Nu yükseliş Türkiye genelinde de böyle. Bu yükseliş böyle devam eder de herhangi bir şeye uğramazsa Mehmet Keleş’in olduğu bir tablo Düzce’deki siyasi dengeleri altüst eder.

Bir gazeteci beni aradı. Bu konuyu nereden öğrendin yoksa senin yorumun mu diye sordu. Genel anlamda şunun bilinmesini istiyoruz. Burada konuştuklarımızın yüzde 99’u hiçbir zaman bizim yorumumuz değil. Sizlerden aldığımız unu, şekeri ve yağı bir araya getirip helva yapıp sunuyoruz. Takdir izleyicilerin, dinleyicilerin ve okuyucuların. 2022’yi özellikle vurguluyorum. Çünkü bu tarihte seçim olma olasılığı çok yüksek. Yani bahar veya sonbahar civarında… Bu tabloyu insanlar dillendirmeye başladı. Kimse seçim moduna girmedi ama konuşmaya başladı. Demek ki bir ruh hali var. Burada 5 tane belediye kazanan bir Milliyetçi Hareket Partisi’nin de Düzce’de bir milletvekilliğinde sahada çok ciddi bir ağırlığı ve karşılığı var. Özellikle MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu’nun uzlaştırıcı, birleştirici tabiri caizse Boğaziçi siyaseti yaparak gerçekten insanlarla, partililerle ve seçmenle diyalog noktasında iyi bir köprü olması herhalde seçimlere yansıyacaktır.

Aşağı yukarı bir yıl gibi bir zamanımız var. Bu süre içinde isimler yeniden değerlendirilir değerlendirilmez bilemeyiz ama vatandaşın duygu ve düşüncesi bu yönde. Düzce’de iki noktada etkin isim var. Birisi eski belediye başkanı Mehmet Keleş. İkincisi İYİ Parti’nin il başkanı ve tabanındaki hareket. Çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Siyaset adına bunlar alkışlanacak hareketler. Rakam ufaktır, büyüktür. Bir Aşure dağıtımı yapıldı. Bunu herkes yapabilirdi. İktidar partisi yapmadı yaptıysa da biz göremedik. Çok aktif bir çalışma var. Bu çalışmalar nazarı dikkate alarak herkesin kendi siyasi alanında pozisyon almasında fayda var. Dedik ya ‘etki-tepki’. Sevmek ve eleştirilmek için bir insan takip ediliyorsa bu konuda herkes biraz daha dikkatli ve hassas olmasında fayda var.

banner844
Yorumlar (14)
iyiler 2 hafta önce
Mehmet Keleş'in Düzce'de ve iyi partide karşılığı yoktur. Bunun ihtimali yok denecek kadar azdır. Olmaz olamaz...
Veli Sinanv 2 hafta önce
he he Keleşden çok memnun kaldık Allah Allah
adamın teki 2 hafta önce
keleş rüyasında görür vekilliği
köylu 2 hafta önce
mustafa kesinde Yemeneci de havasını alır duzce anca 1 vekil alır
İyi Partili 2 hafta önce
Keleş"e kadar düştüysek vay halimize
Bu mudur 2 hafta önce
Bu mudur? Mehmet Keleş. Muhalefetin üreteceği alternatifler eğer iktidar eskilerinden oluşacak ise vay bu memleketin haline… Şimdi yeni şeyler söylemek gerek…
İyi partili 2 hafta önce
Keleşmi?? Partiden soğutmayın insanı.
Vatandaş 2 hafta önce
Sayın cumhurbaşkanı mız düzce yönimini kökten delisi edecek böyle giderse
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın