banner851

banner955

MOBİL EKİPLER SIKI TAKİPTE

Düzce’de koruma kararı kaldırılarak ailesine teslim edilen, suça sürüklenen, ihmal edilen, sokakta çalıştırılan veya diğer nedenlerle risk altında bulunan çocuklar, “Çocuklar Güvende” projesi kapsamında uzmanlardan oluşan mobil ekipler tarafından izlenerek sosyal hizmet modelleriyle destekleniyor.

Gündem 22.11.2021, 13:00 22.11.2021, 18:40
651

Düzce’de çocukların önlenebilir risklerden korunması ve sağlıklı gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla koruyucu ve önleyici hizmet modelleri uygulamaya devam ediyor. Bu çerçevede Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2 yıl önce başlatılan “Çocuklar Güvende” projesi ile sosyal hizmet modellerinden yararlanmış çocuklar başta olmak üzere farklı nedenlerle risk altındaki Düzceli çocuklar ve aileleri, uzman ekipler tarafından düzenli aralıklarla izlenerek, durumlarına uygun destek sağlanıyor. Proje kapsamında il müdürlüğünde oluşturulan Mobil Ekipler tarafından risk gruplarındaki çocukların ihtiyaçları tespit edilerek, karşılanıyor.

“Risk altındaki 76 bin 800 çocuğumuzu takip ediyoruz”

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Çocuklar Güvende projesiyle risk altındaki 76 bin 800 çocuğumuzu takip ediyoruz.” diyen Bakan Derya Yanık, izlenen çocuklardan 17 bin 196’sının Çocuk İlk Kabul Birimlerine kabulden hemen sonra kuruluş bakımına gönderilmeden, sosyal hizmet modelleri ile takipleri yapılmak üzere ailelerine teslim edilenlerden oluştuğunu kaydetti. 11 bin 493 çocuğun bir süre bakanlığa bağlı kuruluşlarda kaldıktan sonra aileye yönelik destekleyici çalışmalar yapılarak koruma kararlarının kaldırılıp ailelerinin yanına dönmelerinin sağlandığını aktaran Bakan Yanık, devlet koruması altındaki 12 bin 195 çocuğun aile yanında bulunan kardeşlerinin okula devam edip etmediğinin ve okul başarılarının da takibe alındığını vurguladı.

Bakan Yanık, izlenen çocuklardan 15 bin 63’ünün ise farklı nedenlerle karşı karşıya kaldıkları riskleri önleyici sosyal hizmet modelleri ile desteklendiğini ifade etti.

Çocukları koruyucu ve önleyici hizmetler

Çocukların sağlıklı gelişimlerini destekleyecek ortam oluşturulmasına öncelik verdiklerini ve bu doğrultuda sosyal hizmet modelleri oluşturulduğunu dile getiren Bakan Yanık, şu ifadeleri kullandı: “Çocuklar Güvende projesiyle korunma kararı kaldırılarak ailesine teslim edilen, sokakta çalıştığı belirlenen, suça sürüklenen, cezaevinde kalmış veya diğer nedenlerle risk altında bulunan çocuklarımıza yönelik çalışmalar yürütülüyor. Bu durumdaki çocuklarımızın bulunduğu hanelere mobil ekipler tarafından düzenli ziyaretler yapılarak çocuğun ve ailesinin sosyal çevresi, sosyoekonomik koşulları ve çocuğun okula devam etme durumu inceleniyor.

Ayrıca çocuklar suça sürüklenme, sokakta çalışma, ihmal ve istismar gibi riskler açısından uzmanlar tarafından takip ediliyor. Gerektiğinde bu çocuklarımıza yönelik ilgili mahkemeden koruyucu ve destekleyici tedbir kararları talep ediliyor. Çocuklarımız sosyal inceleme raporları ile tespit edilen risklere karşı bakım, danışmanlık, eğitim veya sağlık tedbiri kararlarıyla uzman meslek elemanları tarafından takibe alınıyor.”

Çocukların ihtiyaçları tespit ediliyor

Bakan Derya Yanık, çocuklara ve ailelerine ihtiyaçları doğrultusunda Sosyal Ekonomik Destek (SED) ve Aile Danışmanlığı hizmeti verildiğini hatırlatarak, sunulan hizmetleri ve destekleri şöyle anlattı: “Çocuklarımız ve aileleri istihdam, sosyal yardım ve sosyal-sportif aktivite ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla İŞKUR, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Gençlik Spor İl Müdürlüğü gibi kuruluşlara yönlendiriliyor. Bu kuruluşlar tarafından verilen hizmetlerle bir yandan ailelerin ihtiyaçları karşılanırken diğer yandan çocukların spor kurslarına ve çeşitli faaliyetlere katılması sağlanıyor. Bakanlığımızın sunduğu koruyucu hizmetler, çocuklarımızın ve ailelerinin risk durumlarına karşı bilinçlendirilmesi ve güçlendirilmesi için yapılan eğitim, sağlık, danışmanlık gibi çalışmalardan oluşuyor. Bu amaçla il müdürlüklerimizde oluşturulan mobil ekipler tarafından 81 ilde farklı risk gruplarındaki çocuklarımızın ihtiyaçları tespit edilerek, karşılanıyor.”

banner844
Yorumlar (1)
emniyet gü.ç 1 yıl önce
çok güvende sanın siz..her akşam fettah mevkiinde suriyeli çocuklarla kavga halinde..suriyeliler koloni gibi gelip bizim çocuklara gider yapıyorlar birgün birinin canı yanacak..demedi demeyin..
Yeni Sayımız