banner851

banner614

MÜZELER HAFTASI BAŞLADI

banner619

18-24 Mayıs Müzeler Haftası nedeniyle Konuralp Müzesi'nde bir program düzenlendi. Programa katılan Vali Yardımcısı İlhan Turgut, müzelerin önemine değinerek, “Konuralp Müzesi'ni gelen turistlere daha iyi bir şekilde göstermek için kapının hemen önüne tarihini asalım. Burayı bir cazibe merkezi haline getirelim.” dedi.

banner846
Gündem 18.05.2012, 17:53
166
MÜZELER HAFTASI BAŞLADI
banner844

Konuralp Müze Müdürlüğü tarafından 18-24 Mayıs Müzeler Haftası dolayısıyla müze konferans salonunda bir program düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda Konuralp Müze Müdürlüğü’nün 2011-2012 yılları arasında gerçekleştirdiği faaliyetler slayt eşliğinde davetlilere aktarıldı.
 
Programa katılan Vali Yardımcısı İlhan Turgut müzelerin cazibe merkezi haline gelmesi gerektiğini dile getirdi.
 
Müzeler her zaman tarihleri bize yaşatır
 
Turgut, “Müzeler her zaman tarihleri bize yaşatan yerlerdir. Tarihi durdurur ve şimdiki zamana getirir. Geçmiş zaman ile şimdiki zamanı kıyaslamak için müzelerimiz her zaman çok güzel bir konumdadır. Konuralp Müzesi'ni gelen turistlere daha iyi bir şekilde göstermek için kapının hemen önüne tarihini asalım. Burayı ziyaret gelen vatandaşlar bu müzenin nasıl bir yer olduğunu görsün. Burayı bir cazibe merkezi haline getirelim. Belde zaten üniversiteye adını vermiş bir yer. Bunu da kullanarak güzel bir şekilde müzeyi cazibeleştirelim.” dedi.
 
Konuralp Müze Müdürü Yunus Taşçıoğlu, müze hakkında bilgiler vererek müzelerin kültür ve sanat laboratuarı haline dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı.
 
Gelecek Nesilleri Bilinçlendirelim
 
Taşcıoğlu, “Müzemiz 1994 yılında açılmış ve eserlerinin büyük bir kısmı Helenistik ve Roma döneminde önemli bir kültür ve sanat şehri olan Prusias ad Hypium kentine aittir. İlimiz bünyesinde tescil edilmiş 24 sit alanı ve 173 taşınmaz kültür varlığı bulunmaktadır. Öncelikle tescil kararları güncellenen batı surları atlı kapı ve güney surları su kemerleri Akçakoca Ceneviz Kalesi ve tiyatronun restorasyonu yapılarak bulunduğu alanların arkeoparka dönüştürülerek görsel kirlilik giderilmeli ve turizme kazandırılmalıdır. Müzemin öğrencilerimiz için bir kültür ve sanat laboratuarı haline dönüştürülmeli ve kültür varlıklarının bir miras değil gelecek nesillerin bir emaneti olduğu bilinci yerleştirilmelidir.” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından Üskübü İlköğretim Okulu öğrencilerinin çalışmlarının sergilendiği fotoğraf ve resim sergi ile Konuralp Müzesi'ndeki eserler dolaşıldı.

Yorumlar (0)