banner851

banner614

ÖRNEK PROJE...

Soğuk kış aylarında yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için örnek proje… Akçakoca Belediyesi sokak kedilerinin daha korunaklı mekanlarda yaşayabilmesine yardımcı olmak amacıyla ahşap kedi evlerinin yapımına başladı.

banner619
Gündem 20.11.2016, 10:34 21.11.2016, 11:50
778
ÖRNEK PROJE...

Akçakoca’da sokak kedileri için yeni ek yaşam alanları yapıldı. Özellikle çetin kış şartlarında kedilerin soğuktan ve yağışlı havalardan etkilenmelerinin önüne geçebilmek amacıyla Akçakoca Belediyesi tarafından “Kedi Evi Projesi” uygulamaya alındı.

Proje çerçevesinde, Akçakoca Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi marangozhanesinde ilk etapta  her birinde 8 kedinin barınabileceği 3 adet ahşaptan kedi evi yapıldı ve ilçenin belirlenen noktalarına konuldu. Belediyeden yapılan açıklamada, kedi evlerinin yapımına devam edildiği ve ilerleyen günlerde yine belirlenen bölgelere yerleştirileceği kaydedildi.

"Sokak hayvanlarını unutmayalım"

Öte yandan Akçakoca Belediyesi'nin bir örnek uygulaması yaklaşan kara kış öncesi sokak hayvanlarına karşı duyarlı olunması gerekliliğini bir kez daha akıllara getirdi. Soğuk havaların etkili olması ile birlikte yiyecek bulmakta büyük sıkıntı çeken sokak hayvanlarının kaybolma, donma, yaralanma ve ölüm riskinin arttığı biliniyor. Düzce Veteriner Hekimleri Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Ali Karanfil de her kış döneminde yaptığı uyarılarda, aşırı soğukların, hayvanlar alemini olumsuz etkilediği ve ölümlerinde artış yaşandığına dikkati çekiyor. Sokak hayvanlarının soğuk ve buna bağlı gelişen yiyecek bulamama gibi nedenlerle zor durumda kaldığını vurgulayan Karanfil, "Sokaklarımızda dolaşan aç hayvanların bizden sadece bir kap yiyecek ve su beklentisinde olduğunu bilelim. Dünyamızın ve yaşamımızın ortaklarını bu zor günlerinde hatırlayarak, onlara beslenme ve barınma konusunda yardımcı olalım.” çağrısı yapıyor.

banner844
Yorumlar (4)
hayvan sever 5 yıl önce
bunun yanı sıra sadece kedilere değilde köpekleride düşünmek. keşke barınaklardada böyle insanları çalışsa da hayvanlar bu denli mağdur olmasa...
melike 5 yıl önce
darısı bizim duyarsız belediyenin başına
Nilüfer 5 yıl önce
Akçakoca belediyesini kutluyorum başkalarınada örnek olur inşaalah keşke her belediye duyarlı olsa
Tansel uzun 5 yıl önce
Bütün merhametli insanlardan Allah razı olsun ,Ben facebook sayfamda sırf hayvan sevgisini,verebilmek ,onların aç susuz kalmamaları için son limit olan ,5000 arkadaş yaptım sürekli paylasımlarda bulundum fotoğraflarla birlikte ama yetmedi olmadı pek duyarlı ınsan kalmamış,Ben şahsım adıma mücadelemi hiç bırakmadım ,balık sezonu başladıgı günden beri akşamları eve dönerken balıkcılara uğrayıp artık balık alıyorum yaklasık 10 kilo civarında ve hemen hemen 50 ye yakın kedi karnını doyuruyor sokak sokak dolasıyorum ,köpekler içinde tavukçularda bulunuyor ,çorbalık yani kemikli et gücüm yetti kadar alıp dağıtmaya çalısıyorum kilosu 1,5 tl paramı yani ,onlarda bir can ve onlarla imtihan olacagız ,bizler sokak hayvanlarına verdiğimiz her yiyecek ve içecek esnasında meleklerin bizlere sevap yazmaktan kolları yorulurmuş ,bundan güzel bir mutluluk varmıdırki ?Birde Allah'ın gücüne gitmesin ama Cuma günleri cuma namazı sırasında sokak hayvanları hakkında bilgiler verilse ,Hayvan hakları var......