banner851

banner955

ÖZLÜ 'KAÇTI, SIĞINDI' DEMEK İSTEMEMİŞ

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü'nün özel bir televizyon kanalında Düzce’nin etnik çeşitliliğinden bahsederken kullandığı ifadeler bazı kesimlerin tepkisini çekmişti. Bu durumun ardından Başkan Özlü, Kafkas kökenli kültürleri temsil eden dernek ve konfederasyon temsilcilerini kabul etti.

Gündem 08.12.2021, 18:41
2106
ÖZLÜ 'KAÇTI, SIĞINDI' DEMEK İSTEMEMİŞ

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü'nün özel bir televizyon kanalında Düzce’nin etnik çeşitliliğinden bahsederken kullandığı ifadeler bazı kesimlerin tepkisini çekmişti. Bu durumun ardından Başkan Özlü,  Kafkas kökenli kültürleri temsil eden dernek ve konfederasyon temsilcilerini kabul etti.

ABHAZ Dernekleri Federasyonu ( ABHAZFED) Başkanı Murat Gümüş ile  Kafkas Dernekleri Federasyonu  (KAFFED) Başkanı Prof. Dr. Ümit Dinçer'in yaptığı istişareler sonucunda,  Düzce ABHAZ Kültür Derneği Başkanı İlhan Kıymet, Düzce ADİGE Kültür Derneği Başkanı Murat Seyok'un da katıldığı toplantıda  Başkan Faruk Özlü ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından ABHAZFED ve  KAFFED’den ortak bir açıklama yayımlandı.

O açıklamada şu ifadeler yer verildi:

“Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'nün özel bir Tv kanalında yaptığı konuşmada, Kafkas ve Balkan kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılma döneminde yurtlarını terk etmek zorunda kalmalarını " kaçtı" ve " sığındı" gibi sözlerle anlatması, yanlış anlaşılmaya mahal verdiğinden aşağıdaki açıklamayı yapmak ihtiyacı doğmuştur.

ABHAZ Dernekleri Federasyonu ( ABHAZFED) Başkanı Murat Gümüş ile  Kafkas Dernekleri Federasyonu  (KAFFED) Başkanı Prof. Dr. Ümit Dinçer'in yaptığı istişareler sonucunda,  Düzce ABHAZ Kültür Derneği Başkanı İlhan Kıymet, Düzce ADİGE Kültür Derneği Başkanı Murat Seyok'un da katıldığı toplantıda  Başkan Faruk Özlü ile bir araya gelmelerinin ve konu üzerine görüşmelerinin ardından Başkan Özlü şu açıklamayı yapmıştır:

"Bir TV kanalında yaptığım konuşmada Düzce’de yaşayan hemşehrilerimizin büyük bir kısmının Osmanlı'nın son dönemlerinde ve Cumhuriyetimizin ilk yıllarında göç yoluyla geldiklerini vurgulamak istedim.

Konuşmam esnasında hassasiyet oluşturan kaçma vurgusunu esasen "zorla göç ettirme, zulüm görme ve sürgün edilme" şeklindeki gerçeğin halkımıza anlatılması adına kullandım.

Hassasiyet oluşturan kelimeyi bu manada kullandığımın bilinmesini ve kamuoyunun bir kısmındaki anlaşılma seklini düzeltmek isterim. Başka anlamlar yüklenmemesini, hassasiyetle istirham ediyorum.

Düzce kardeşliğin ve hoşgörünün örnek şehridir. Bunu Düzcemizin zenginliği olarak görüyoruz. Düzce’de yaşayan her bir insan, kökeni ve mezhebi ne olursa benim kardeşimdir"

Başkan Faruk Özlü'nün açıklamaları sonrasında,  Abhaz ve Kafkas Kültür Dernekleri, " Sayın Başkan Faruk Özlü'nün göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı Diasporamız adına kendisine teşekkür ediyoruz." şeklinde açıklamada bulundular.”

Yorumlar (10)
Anıl 13 ay önce
Konuşmanız ne kadar yanlışsa,bu yaptığınız hareket bir o kadar güzel olmuş.Bir çerkes olarak size teşekkür ediyorum.
Ayağına çağırmış 13 ay önce
Neresi güzel! Adam hem saçmalamış, hem de özür dileyeceği kurum temsilcilerini ayağına çağırmış, bunun neresi güzel!
Kafkasyalı 13 ay önce
Tanju Özcan neyin olur Bay Bakan?
Nebati kıvrak 13 ay önce
Kıvır kıvır işiniz gücünüz kıvırma
Aa 13 ay önce
Sayın Özlü yanlış birşey dememiş ki. Oradan kaçtılar, manavlar kucak açtı. Şimdi manavları beğenmez bu çerkezler.
Ersin 13 ay önce
Peki öyle olsun Faruk bey
Pes yani 13 ay önce
Başkan özür dilemek için tarafları ayağına çağırmış, onlar da gitmişler… Size her şey müstahak…
Çevir kazı yanmasın 13 ay önce
Tabi tabi…
Tatar ramazan 13 ay önce
Emre sayin dernek yöneticileri...
Olimpiyat kavşağı mevzusu için ne dediniz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız