banner851

banner614

“RABBİM BİZE BAMBAŞKA YERDE HEM DE HİÇ GÖRÜLMEMİŞ BİR KAPI AÇTI”

banner619

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın çarşamba günü söylediği "Cuma günü hayallerimizi süsleyen bir müjdeyi inşallah milletimize vereceğiz. Yeni bir dönem açılacak" sözlerinin ardından tüm Türkiye bu gelişmeye odaklanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm Türkiye'nin merakla beklediği müjdeyi açıkladı. Erdoğan, "Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi" dedi.

banner846
Gündem 21.08.2020, 15:18 23.08.2020, 00:53
2142
banner844

"Enerji, kalkınmanın temel unsuru olmanın yanında milli bağımsızlığın tesisinde de büyük öneme sahiptir." diyen Erdoğan, "Doğu Akdeniz'de oynanan onca oyunun gerisinde de enerji kaynaklarının paylaşımı kavgası vardır." ifadesini kullandı.

Erdoğan, "Bir damla petrolü oluk oluk akan insan kanından daha değerli gören gayri insani küresel düzen hala hükümranlığını sürdürmektedir. Rabbim bize bambaşka bir yerde, hem de görülmedik zenginlikte bir kapı açtı. Sondaj ve sismik araştırma çalışmalarımızda en küçük bir dışa bağımlılığımız söz konusu değildir. Bugünkü sevinci bize yaşatan Fatih'in yanında, Yavuz ve Kanuni sondaj gemilerimizle dünyanın en önde gelen ülkeleri arasına dahil olduk." dedi.

"Fatih Sondaj Gemimiz 320 milyar metroküp doğal gaz rezervi keşfetti"

"Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi." diyen Erdoğan, şu açıklamaları yaptı:

"Fatih Sondaj Gemimiz 20 Temmuz 2020'de başladığı Tuna 1 Kuyusu sondajında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda. Bu operasyonu tamamen milli imkanlarla gerçekleştirdik. Kuyudan elde edilen veriler, aynı bölgede yeni doğal gaz keşiflerinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor. Hedefimiz, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır. Şimdi hemen tespit kuyuları açmaya başlayacak ardından üretim konseptini belirleyip inşaat ve yapım işlerine geçeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Doğal gazın yüzeye çıkartılması ve sisteme aktarılması işlemleriyle birlikte bu kaynaktan fiilen istifade etmeye başlayacağız." ifadesini kullandı.

"Ülkemizin enerji meselesini kökten çözmekte kararlıyız"

"İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz'den de bekliyoruz" ifadesini kullanan Erdoğan, "Fatih ve Yavuz gemilerimiz vasıtasıyla Akdeniz ve Karadeniz'de bugüne kadar 9 derin deniz sondajı gerçekleştirdik. Son sondajda milletimize beklediği müjdeyi verme şerefine nail olduk. Keşifler için söylenen o güzel sözü sondaj faaliyetlerimize uyarlayarak tekrarlamak istiyorum, her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır." diye konuştu.

"Gelecek nesillere önemli bir miras bırakacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Sakarya gaz sahasıyla bismillah dedik. Allah'ın izniyle devamı da gelecek. Ülkemizin enerji meselesini kökten çözmekte kararlıyız. Enerjide net ihracatçı konumuna gelene kadar bize durmak, dinlenmek yok. Kimsenin hakkına gözümüzü dikmeden ama kimseye de hakkımızı yedirmeden hedeflerimize doğru yürümeyi sürdüreceğiz. Sakarya Gaz Sahası'ndaki keşiften sonra artık önümüzde çok daha aydınlık bir yol olduğuna inanıyoruz. Bugün gelecek nesillere önemli bir miras bırakacağız."

(AA)

Yorumlar (5)
Yorumcu 12 ay önce
Ulkenin tamami kullansa 1 yillik bir bulus.Secim var cok belli.Altin madenletini yabancilara verende akp.dogal zenginliklerimizin hepsini yabancilara sattilar.bundanda halk ne fayda gorecek bu mu mujde
Gençnesiller 12 ay önce
Yıllar önce akçakocanın ilersinde gaz çıktı diye haberler vardı hep ki karadenizde çıkmış kesin bize gelmez onu veririz satarız satmasak dışardan aldığımızdan pahalıya gelir vergiyle birlikte
Hafız 12 ay önce
Çıkan doğalgazımı bulmuş zaten faaliyetteydi o zaman doğalgazın fiyatını düşüründe görelim
Melih 12 ay önce
Hedef yine 2023 oyları yavaştan toplamaya yine başlıyor
Yorumcu 12 ay önce
Aynen.ayni gazi9.cu kez buldular.yilmaz ozdil gecensene yazmisti bunu