banner851

banner614

REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ KALDIRILDI

Yayımlanan yeni OHAL kararnamesi ile rektörlük için üniversitelerde yapılan seçimler kaldırıldı. Rektör, artık YÖK tarafından önerilecek, üç aday arasından Cumhurbaşkanı’nca atanacak. Bazı koşullarda cumhurbaşkanı doğrudan istediği bir ismi atayabilecek.

banner619
Gündem 30.10.2016, 11:21 31.10.2016, 11:53
874
REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ KALDIRILDI

Bakanlar Kurulu’nda kararlaştırılan konulara ilişkin 675 ve 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ler Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni OHAL kararnamesine rektörlerin cumhurbaşkanı tarafından belirlenmesine ilişkin düzenleme de eklendi. Böylelikle 1992 tarihinden beri üniversitelerde yapılan ve öğretim üyelerinin oy kullandığı rektör adayı belirleme seçimleri sona ermiş oldu. Artık rektör adayları öğretim üyelerinin oylarıyla değil YÖK tarafından önerilecek. Cumhurbaşkanı, devlet üniversitesinin rektörünü, YÖK’ün belirleyeceği üç aday arasından seçecek.

Bir aylık sürede önerilenlerden birisinin atanmaması ve YÖK tarafından, iki hafta içinde yeni adaylar gösterilmemesi halinde Cumhurbaşkanınca doğrudan atama yapılacak.

Rektörler, Cumhurbaşkanı’nca profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından atanacak. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilecek.

En fazla iki dönem görev yapabilecek olan rektörlerin görev süresi 4 yıl olacak. Vakıflarca kurulan üniversitelerde ise rektör, mütevelli heyetinin YÖK’e teklifi ve YÖK’ün olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

ESKİYE DÖNÜŞ...

Bu yeni uygulama ile 1981 yılına da dönüş yapılmış oldu. O yıl çıkarılan yasayla rektörlerin Cumhurbaşkanınca atanması uygulaması getirilmiş, 1992 yılında ise üniversitelerde seçime gidilmesi ve sonrasında Cumhurbaşkanınca atanması yönünde düzenleme yapılmıştı.

10 BİN 131 PERSONEL GÖREVİNDE ÇIKARILDI

Öte yandan yayımlanan yeni kararnameyle, “terör örgütlerine veya MGK’ca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen” 10 bin 131 personel kamu görevinden çıkarıldı. Bu isimler bir daha kamuda istihdam edilemeyecek ve ne doğrudan ne de dolaylı görevlendirilemeyecek. Bu kişiler ayrıca büyükelçi, vali gibi unvanları kullanamayacak, bu unvanların imkan tanıdığı haklardan yararlanamayacak.

GAZİ UNVANI ALACAKLAR

Ayrıca 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle malul olan kamu görevlileri ile sivillerle, bu eylemlerin devamı niteliğindeki eylemlerin ortaya çıkartılmasını sağlayanlar, yaralanma derecesine bakılmadan gazilik unvanı kazanacak.

Yorumlar (7)
zaten saçmaydı 5 yıl önce
Üniversiteler akademisyenlerin tekel inden çıkmış olacak. Hepsi oy potansiyeli olduğu için yürüyen egolardı resmen. Rektör e öğrenci ve idariler de oy vermeliydi. Vermiyorsa cumhurbaşkanı atasın daha iyi.
Yök ve ak parti 5 yıl önce
Yıllarca yoku kaldırcaz dediler, kurumlara kendi adamları geçince unutuldu her şey.Üniversitelerde bilim falan kalmadı zaten tamamen siyasetin arka bahçesi oldular.
ümit 5 yıl önce
Başkanlık isteyenler sözüm size ! alın size baskanlık işte ne istiyorda yapamıyor cumhurbaşkanı? TSK kuvvetlerıni bitirdiniz dediniz ki tek güç olduğu zaman darbe gibi kötü şeyler yapabiliyorlar ve bu yüzden bakanlıklara v.s dağıttınız tek güç kalmadı parça güç oldu.peki şimdi soruyorum size ya bu başkan seçilecek kişi kötü niyetliyse ne olacak? hani tek güç kötü birşeydi tsk yı bölerken öyle diyordunuz.
Demokrasi 5 yıl önce
Seçim demokratik ülkelerde olur zaten, bizim neyimize ?
Yolcu 5 yıl önce
Yök yok olacaktan geldigimiz noktaya bakin. Üniversiteler özerk kurumlarmis
Adanalı CELAL 5 yıl önce
Tek adam....Gerisi hikaye
Fındıkçı 5 yıl önce
Fındıktaki tekelde kaldırılsın