banner851

banner614

“RİSKLİ YAPI TESPİTİNDE MASRAFLAR BİNA SAHİBİNE AİT”

banner619

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu deprem, riskli yapı ve kentsel dönüşüm ile ilgili soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan cevap geldi.

banner846
Gündem 05.04.2021, 12:16 05.04.2021, 17:12
882
banner844

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Türkiye’nin ve özellikle Düzce’nin acı gerçeği depremi TBMM’ye taşıdı. Konu ile ilgili, “Bilindiği üzere ülkemiz bir deprem bölgesidir. Hal böyle olunca vatandaşlarımızın oturduğu konutların sağlamlığı oldukça önem arz etmektedir” ifadelerini kullanan Vekil Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplanmak üzere TBMM başkanlığına 4 sorudan oluşan bir soru önergesi verdi.

Vekil Yılmaz, Bakan Kuruma şu soruları yöneltti:

“1-Riskli binalarda oturan ve oturduğu binaları yenilemek isteyen vatandaşlar nereye başvurmalı?

2-Riskli illerimizin başında gelen İstanbul ve Düzce'de son 22 yılda kaç yapı riskli olarak tespit edilmiş ve kentsel dönüşüm kapsamına alınmıştır?

3-Riskli olarak tespit edilen yapıların yıktırılması yerine güçlendirilmesi tercih edilebilir mi?

4-Kentsel dönüşüm kapsamına alınacak olan yapılar için vatandaştan talep edilen ücretler neye göre belirlenmektedir?”

Bakan Kurum’dan Vekil Yılmaz’ın soru önergesine yazılı cevap geldi.

MASRAFLAR KİŞİYE AİT

Açıklamada, “6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un 3üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan, "Riskli yapıların tespiti, Bakanlıkça hazırlanacak yönetmelikte belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde masrafları kendilerine ait olmak üzere, öncelikle yapı malikleri veya kanuni temsilcileri tarafından, Bakanlıkça lisanslandırılan kurum ve kuruluşlara yaptırılır ve sonuç Bakanlığa veya idareye bildirilir..." hükmü ile Kanunun Uygulama Yönetmeliği'nin 7nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "Riskli yapılar, Ek-2'de yer alan Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslara göre tespit edilir..." hükmüne istinaden, yapı maliklerinden herhangi birisi tarafından masrafları kendilerine ait olmak üzere Bakanlığımız resmî internet adresinde (www.csb.gov.tr) ilan edilen lisanslandırılmış kurum ve kuruluşlara müracaat edilerek riskli yapı tespiti yaptırılabilmektedir” denildi.

RİSK TESPİTİNDE SERBEST PİYASA KOŞULLARI GEÇERLİ

Riskli yapı tespitleri serbest piyasa koşulları geçerli olduğu belirtilerek, “Diğer taraftan, 6306 sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliği'nin 8 inci maddesinin beşinci fıkrasında; "Riskli yapının yıktırılması yerine güçlendirilmesinin istenilmesi durumunda riskli yapının yıktırılması için ikinci fıkra uyarınca maliklere verilen süreler içerisinde; maliklerce, güçlendirmenin teknik olarak mümkün olduğunun tespit ettirilmesi, Kat Mülkiyeti Kanununun 19uncu maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen şekilde güçlendirme kararı alınması, güçlendirme projesinin hazırlatılması ve imar mevzuatı çerçevesinde ruhsat alınması gerekir” ifadelerine yer verildi.

KAT MALİKLERİNİN BEŞTE DÖRDÜNÜN RIZASI GEREKİYOR

Açıklamanın devamında da, “Güçlendirme işi, yapılacak güçlendirmenin mahiyetine göre ruhsatı veren idare tarafından belirlenecek süre içerisinde tamamlandıktan sonra tapu kaydındaki riskli yapı belirtmesinin kaldırılması için Müdürlüğe başvurulur." hükmü yer almakta olup, riskli yapı tespiti kesinleşen yapıların yıktırılması yerine güçlendirilmesinin istenilmesi halinde, riskli yapının yıktırılması için verilen süreler içerisinde öncelikle riskli olarak tespit edilen yapının güçlendirilebileceğinin teknik olarak tespit ettirilmesi, bu tespitten sonra 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun 19uncu maddesine göre, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası ile güçlendirme kararı alınması veya yapının güçlendirilmesini zorunlu olduğunun mahkemeye tespit ettirilmiş olması, güçlendirme projesinin hazırlatılması, ilgili Belediyeye başvurularak imar mevzuatı çerçevesinde güçlendirme ruhsatı alınması ve güçlendirmenin maliyetine göre belediyesince verilecek süre içerisinde güçlendirme iş ve işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkündür” denildi.

74 BİN RİSKLİ YAPIDAN 35 BİNİ KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINA ALINDI

Öte yandan Vekil Yılmaz’ın İstanbul ve Düzce’deki toplam riskli yapı ile ilgili sorusuna da, “6306 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 2012 yılından bugüne kadar 6306 sayılı Kanun kapsamında, İstanbul ve Düzce illeri genelinde 385.812 adet bağımsız bölümü içeren toplam 74.940 adet yapı 'Riskli Yapı" olarak tespit edilmiş olup, yine bu illerdeki Riskli Alanlar üzerinde yer alan 126.775 adet bağımsız bölüm içeren toplam 35.054 adet yapı Kentsel Dönüşüm kapsamına alınmıştır” denildi.

Yorumlar (2)
Düzceli.. 3 ay önce
Yeni yönetmelikle, radya temel, perde beton, yüksek kalite ile 4 katlar yapılır ken, iki büyük yıkımı görmüş binalarda tamir et demek nasıl bir mantık.. O zaman, kötü inşaat yapalım, sonra tamir edelim,, olur mu? Mantık ve hukuk uyuşmalı..
Düzceli.. 3 ay önce
2004 te kalıcı ya dönüşen geçici deprem vergilerini niye veriyoruz ki.. En basit bina yapımında daha temelde, her kuruma para ödüyoruz.. Düzcede temelsiz ve her nasılsa tesadüfen ayakta kalmış, 5 ve 6 katlar da hangi mantık yurtaşını oturtur..
17°
kapalı