banner851

banner614

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMALARI KALKIYOR!

banner619

Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) ile mücadelede önümüzdeki dönem için büyük önem taşıyan Kabine Toplantısı sona erdi. Toplantının ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan normalleşme süreci için alınan yeni kararları açıkladı. Erdoğan, Türkiye'de 1 Temmuz itibariyle sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasının kaldırıldığını duyurdu.

banner846
Gündem 21.06.2021, 19:36 22.06.2021, 16:12
4803
banner844

Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) ile mücadelede önümüzdeki dönem için büyük önem taşıyan Kabine Toplantısı sona erdi. Yeni normalleşme adımları için gözlerin çevrildiği Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantı yaklaşık 3,5 saat sürdü. 

Toplantının ana gündem maddesi salgın süreci ve aşı seferberliği olurken Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, son durum ile ilgili kabine üyelerine sunum yaparak Bilim Kurulu’nun tavsiye kararlarını iletti.

Önemli toplantının ardından alınan akaraları Cumhurbaşkanı Erdoğan, kameralar karşısında açıkladı.

"TÜRKİYE DÜNYANIN PARLAYAN YILDIZI"

Salgın döneminde Türkiye'nin dünyada parlayan yıldız olduğunu belirten Erdoğan, "Türkiye sağlık hizmetlerinden gıda zincirinin devamlılığına, kamu güvenliği ve sosyal dayanışmada salgın döneminin dünyanın parlayan yıldızı olmuştur. Kısıtlamaları, üretim ve istihdam üzerinde olumsuz etki yapamayacak şekilde uyguladık. Sanayi üretimimiz yükselişini sürdürüyor. Yüksek teknoloji ürünleri üretimindeki artış ayrıca sevindiricidir. Ülkemizi yüksek teknoloji ürünlerinin pazarı değil, üreticisi yapma yolunda adım adım ilerliyoruz. Salgın ve kuraklık nedeniyle hububat, et, süt yem fiyatlarını aşırı şekilde yükseltmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz, gerekli dersi vereceğiz. Toprak Mahsülleri Ofisi'ni devreye sokacağız. Salgın döneminde işlerine ara vermek veya sınırlandırmak zorunda kalan esnaflarımızı kısa çalışma ödeneği, kira ve ciro desteğine kadar pek çok yöntemle destekledik." dedi.

HEDEF BİRKAÇ HAFTA İÇİNDE 18 YAŞA İNMEK

Turzim sektöründe de desteklerin devam edeceği müjdesini veren Erdoğan, "Turizm sektörüne verdiğimiz KDV desteğini 1 ay daha uzatıyoruz. Aşılamada dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer aldık. Haziran ayıyla birlikte Türkiye'nin bu cendereden kurtarabilmesi için ne gerekiyorsa yaptık yapacağız. Hamdolsun oldukça iyi yere geldik. Bugün itibariyle 43 milyon doza yaklaşmıştır. Son 1 haftada nüfusuna oranla dünyada en çok aşı yapan ülke konumundayız. 30 yaşa kadar indirdiğimiz aşılama faaliyetlerini aynı hızla sürdüreceğiz. Hedef birkaç hafta içinde aşılamayı 18 yaş üstü nüfusumuzun tamamına yapmaktır. Türkiye'nin salgın krizini en az sıkıntıyla ilk atlatan ülkelerden biri olmasını sağlamak istiyoruz. Virüsün yeni varyantları sebebiyle dünyadaki sıkıntılar bir miktar devam edecek olsa da Türkiye bu süreci başarıyla geride bırakacaktır. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıktıkça üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir mesele yoktur. Bugünkü toplantımızda önümüzdeki dönemde uygulamaya geçireceğimiz hususların istişaresini yaptık."

İşte yeni kararlar:

  • 1 Temmuz itibarıyla sokağa çıkma kısıtlamaları tümüyle kaldırılıyor.

  • Müzikle ilgili sınırlama 24.00'e çekiliyor.

  • HES kodu uygulaması yaygınlaştırılacak.

  • Şehirler arası seyahat kısıtlamaları ile şehir içi toplu taşımadaki kısıtlamalar sona eriyor.

  • Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçiliyor.

Yorumlar (0)