banner851

banner955

SOYAĞACI ORTALIĞI KARIŞTIRDI!

E-Devlet sorgulamasında göçmen olduğunu öğrenenler, AB üyesi ülkelerden çifte vatandaşlık almak için harekete geçti.

Gündem 17.02.2018, 17:52 19.02.2018, 10:33
6294
banner1032

Milyonlarca vatandaş, geçtiğimiz günlerde e-devlette başlatılan ‘soyağacı sorgulama’ hizmetinden dedelerinin kökeniyle ilgili bilgiler elde etti. Bazı vatandaşlar aslında göçmen olmadığını, bazıları ise Bulgar ya da Boşnak göçmeni olduğunu öğrendi. Bunun üzerine özellikle Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkeler Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan ve Romanya göçmeni olduğunu öğrenen vatandaşlar, çifte vatandaşlık almak için harekete geçti. Bulgaristan, Bosna-Hersek, Makedonya ve Romanya çifte vatandaşlık veriyor. Yunanistan ise Mübadele Anlaşması gereği vatandaşlık vermiyor. Ancak annenin, babanın, dedenin, anneannenin ya da babaannenin ‘Yunan kimliği’ olan kişilere vatandaşlık yolu açılabiliyor.

Bizzat müracaat!
Çifte vatandaşlık almak isteyen kişiler bizzat kendileri ya da bu işi yapan hukuk büroları aracılığıyla ülkelerin Adalet, Dışişleri ya da İçişleri Bakanlıkları veya konsolosluklara başvuracak. Başvuru yaparken, gerekli belgelerin tercümesi yapılmış ve noter tasdikli olması gerekiyor. Bulgar göçmeni olduğunu öğrenen kişiler Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na bağlı çalışan Vatandaşlık Genel Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekiyor. Dedelerinin Romen ve Boşnak olduğunu öğrenen vatandaşlar ise Bosna Hersek ile Romanya vatandaşlığı alabilmeleri için bu durumu kanıtlayan belgelerle ilgili konsolosluklara başvuracaklar. Makedonya vatandaşlığına başvurmak isteyenler ise gerekli evrakları tamamladıktan sonra İçişleri Bakanlığı’na başvuru yapabiliyor. Vatandaşlık başvurusu reddedilen kişilerin, ilgili ülkede dava açma hakkı var. Bu kişilerin uluslararası platformlarda ya da Türkiye’de dava açma hakları bulunmuyor. (Kaynak: Türkiye Gazetesi)

banner844
Yorumlar (13)
türk 5 yıl önce
valla kimse kusura bakmasın benim dedelerimde göçmen gelmiş ama ben TÜRKÜM TÜRK olmaktanda GURUR duyuyorum yani türküm diye beni vuracaksalar vursun
Bilincsiz Yorumlar 5 yıl önce
Bulgaristan gibi bi avrupa ulkesinden vatandaslik alabilmek demek avrupa ulkelerine vizesiz giris yapabilmek demektir. Yani ulkeyi begenmemek gibi gereksiz ve bilincsiz yorum yapanlar cok gulunc geliyor.
Misafir 1 i 5 yıl önce
Bu Ülkeyi Beğenmeyen Göçmenler Dedelerinin geldikleri ülkelere geri gidebilirler dönebilirler
Gidene güle güle Yolları bantları açık olsun diyeceğim ama kimse kusura bakmasın Bunları Türkiyeden Anadolu insanından başkası toprağına kabul edip ekmeğini paylaşmaz en iyi güzel arazileri konakları onlara vermez.
Ahmet hakan 5 yıl önce
Nsm begenmeyen gider dert etme avrupa gormemisler avrupayi guzel sanar turkiyede yasamakdan rahatsizlik duyanlar sen dahil istediginiz yere gidin nizlerce sorun olmaz
Düzceli Vatandaş 5 yıl önce
Bayramda veya normal zamanlarda dedesini alamayanlar mesele avrupa vatandaşlığı olunca çıkarları olunca kökü araştırma ya başladı gülüyorum sadece Milli piyango çıkınca uzak akrabasının bulan gibi : )))))
Xxl 5 yıl önce
Türk olmak bir onur ve şereftir anne baba dede Bulgar olması önemli değil önemli olan kendini Türk hissetmek Ziya Gökalp gibi mehmet Akif gibi
adamın teki 5 yıl önce
Yav benim büyük büyük büyük ... büyük dedem Hazreti Adem. E, bütün insanlar da ondan geldi, o zaman istediğim ülkenin vatandaşı olabilirim bu mantıkla.
murat 5 yıl önce
bayramda dedesini aramayanlar e devlet dedesinin dedesini arıyo
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15
kapalı