banner851

banner955

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ YENİDEN GÜNDEMDE...

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Kabine Toplantısı'nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklama ile gündeme gelen "Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi" hakkında değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, kıdem tazminatının hem işçiyi hem de işvereni korur bir niteliğe bürünmesi gerektiğini belirterek, "Ekonomik koşullarla zaten beli bükülen çalışanlarımızın hakları mutlak suretle savunulmalıdır." ifadesini kullandı. Er, ayrıca parti olarak bu yeni düzenlemenin Düzce milletvekilleri tarafından hassasiyetle incelenmesini beklediklerini bildirdi.

Gündem 15.06.2020, 13:07
1012
TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ YENİDEN GÜNDEMDE...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması ile milyonlarca kişiyi ilgilendiren "tamamlayıcı emeklilik sistemi" yeniden gündeme geldi.

"Yeni bir kıdem tazminatı fonu oluşturulması düşünülüyor"
Kısaca TES olarak anılan sistemle ilgili yazılı bir açıklamada bulunan İYİ Parti İl Başkanı Er, "Yapılmakta olan çalışmanın kamuoyuna yansıyan kısmına göre, yeni bir kıdem tazminatı fonu oluşturulması düşünülmekte, bu yeni fonda da işçiler kendi kıdem tazminatlarına kendi maaşları ile finansal destek verecek bir hüviyete sokulmaktadır. Yani çalışanların maaşlarından kesinti yapılacak daha sonra bu kesintiler kıdem tazminatı olarak işçiye verileceğini, akabinde ise kıdem tazminatı ile bireysel emeklilik entegre edilip tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında mevcut sisteme entegre edilmesinin planlandığını düşünmekteyiz. Buna göre, yeni sistemde işçinin kendi kıdem tazminatının önemli kısmını kendisinin finanse etmesi ve yaş şartı ile isten çıkıldığı gibi kıdem tazminatı alınmayacağı, 60 yaşından önce kıdem tazminatı alınamayacağı 60 yaşına gelindiğinde de toplanan paranın yüzde 25'ini alıp kalan paranın da maaşınıza eklenmesi düşünüldüğü gözümüze çarpmaktadır." ifadelerini kullandı.

"Kıdem tazminatı hem işçiyi hem de işvereni korur bir niteliğe bürünmeli"

Kıdem tazminatı fonunun önemli ve doğru oluşturulduğunda desteklenmesi gereken bir konu olduğunu vurgulayan Er, şunları kaydetti: "Çünkü çalışanlarımız işten ayrıldıklarında kıdem tazminatlarını alamama durumu ile sıklıkla karşılaşmaktadır. Dolayısı ile bu paranın bir fon güvencesine alınması makuldür. Fakat fon güvencesi ile alınacak kıdem tazminatlarında çalışma taslağında belirtilen maddi kayıpların yaşanmaması, idare tarafından bu fonun yeni bir kaynak olarak görülmemesi daha da önemlidir. Kıdem tazminatı hem işçiyi hem de işvereni korur bir niteliğe bürünmeli ve bu hali ile fona devrolup kıdem tazminatına çalışan hemen ulaşabilmelidir. Ekonomik koşullarla zaten beli bükülen çalışanlarımızın hakları mutlak suretle savunulmalı, EYT başta olmak üzere kazanılmış haklar çalışanlarımıza teslim edilmelidir. Düzce başta olmak üzere ülkemizin birçok çalışanının maddi ve manevi kayba uğrayacağı aşikâr olan bu yeni düzenlemenin Düzce milletvekillerimizce hassasiyetle incelenmesi, oluşacak kaybın önüne geçilmesi açısından çalışanlarımıza destek verilmesini talep etmekteyiz."

Yorumlar (2)
ozc 2 yıl önce
la bu çocuk şimdide emekli uzmanımı oldu
Hepalma.ver 2 yıl önce
Birde isin + yonunu dusunursek iyi olur.
Emekliliyi gelipte emekli olmayan daha fazla maas alacayim diye bagirsak paraziti gb dusunceyle calismaya devam eden zartcikler yuzunden issizlik artiyo.
Birde emekli olubda calisanlar var.bunlarada emekli maasinin yarisi kesilmeli yada hepsi.tes e dahil edilmeli azar azar maasina eklenmeli.
Acgozluler boylece engellenip issizlik cozulmeli.sosyal adalet sosyal cozum onerkleri gelistirilsin.emekli gecinemiyok diye ayliyosa issizde geberiyoruz diyemi aylamali.
26
açık