banner851

banner955

TÜM EVLİLERİ İLGİLENDİRİYOR

Yargıtay, şiddetli geçimsizlik yaşadığı kocasına “it herif” diyerek hakaret eden kadını kusurlu bulup, bunu boşanma sebebi saydı.

Gündem 06.01.2019, 14:02 07.01.2019, 16:22
4711
Şiddetli geçimsizlik yaşayan çift, karşılıklı boşanma davası açtı. Her iki tarafı da dinleyen Asliye Hukuk Mahkemesi, kadının boşanma talebini kabul ederken, koca R.A.'nın boşanma talebini reddetti. Koca, kararı temyiz edince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi. Emsal bir karara imza atan daire, kocasına “İt herif, köpek” diyen kadını da kusurlu buldu. Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi:
 
"Davalı - karşı davacı R.A.'nın boşanma davasının reddine karar verilmiş ise de mahkemece belirlenen ve gerçekleşen erkeğin kusurlu davranışları yanında, yapılan yargılama ve toplanan delillerden kadının da eşine, it - köpek şeklinde hakaret ettiği eşinin oğluna senin oğlun erkek mi diyerek aşağıladığı anlaşılmaktadır. O hâlde taraflar arasındaki ortak hayatı temelden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davalı - karşı davacı R.A. dava açmakta haklıdır. Erkeğin boşanma davasının kabulü gerekirken yetersiz gerekçe ile reddi doğru olmamış, bozmayı gerektirmiştir. Temyiz edilen hükmün bozulmasına oy birliği ile karar verildi."

 
Yorumlar (8)
BOŞVER 4 yıl önce
bu muhterem hanımefendiler susması gereken yeri durulması gereken yeri bilseler çizgiyi geçmeseler ne boşanma olacak nede kadın terörü karşılarındaki adamı çıldırtıncaya kadar uğraşıyorlar her şeyin bir sınırı var lütfen göz önünde bulunduralım eşlerden birisinin diğerine itherif veya köpek gibi tabirler kullanması ne demek söyleyen kişinin kalitesini gösterir
bezgin 4 yıl önce
büyük marifet boşanma sebebi. ya nafaka tazminat kime . Onuda erkeğe verinde bir ilk olsun. ben erkek kadın eşitlğni kabul etmiyorum yasalar önünde erkek kadının yanında yerlerde sürünüyor.
vatandaş 4 yıl önce
10 kere düşünüp 20 kere tartıp 1 kere evlenmelisiniz. acele ederseniz sırf etrafınızdakilerin baskısı nedeni ile evlenirseniz boşanma olasılığınız yüksektir.
Hüseyin ALEMDAR 4 yıl önce
Sayın kurtuluş size katılmıyorum evlilik karşılıklı saygıdır sevgidir mutluluğu dışarıda değil eşinde arayacaksın mutlu olmak istiyorsan mutlu edeceksin saygı duyacaksın saygı bekleyeceksin
kurtuluş a 4 yıl önce
iyi bir eş bulursan evlilik süper.kötü ve ailesi de her şeye karışıp yönlendirir ve her sorunda haklı haksız kızlarını pirupak görürlerse,anlayıştan yoksun,empatinin e sini bilmeyen insanlarsa hayat sana zindan olur.
haklısınız 4 yıl önce
kesinlikle budur. kızlarını kayıran, şımartan, toz kondurmayan anne-babalar ileride nelere sebep olacağından habersizler.
Kurtuluş 4 yıl önce
Evliler boşanmak bekarlar evlenmek istiyor benim şahsı kanaatim boşanan kurtulur aklı olan bekarlar evlenmiyor çünkü biliyor hayatı zindan olacak
zorlama ilişkiler 4 yıl önce
Boşanmaların asıl sebebi millete dayatılan sevgili, flört, beraber yaşama gibi yozlaşmış sahte ilişkilerdir. Bunlar evlilik kurumunu ve toplumu bozmak için insanlara normalmiş gibi gösterilen tuzaklardır.
30
kapalı