banner851

banner614

VALİLİK: KURTARMA EKİPLERİ İÇİN DE RİSKLİ

banner619

Düzce’de kışın çetin geçtiği yayla ve dağ yollarında ziyaretçilerin mahsur kalmaması için valilik, “tedbirinizi önceden alın” uyarısı yaptı.

banner846
Gündem 21.01.2020, 13:59
2404
VALİLİK: KURTARMA EKİPLERİ İÇİN DE RİSKLİ
banner844

Düzce Valiliği, içerisinde bulunduğumuz kış mevsiminde yaylalar başta olmak üzere şehrin yüksek kesimlerinde gezi ya da kamp gibi aktivitelerde bulunmak isteyen vatandaşlara, kar yağışı ile birlikte yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olmaları yönünde bir açıklama yaptı.

“Kurtarma ekiplerinin de can güvenliğini riske atabiliyor”
Kış aylarında mevsimsel etkilerle birlikte, yaylalar ve yüksek noktalarda ani kar yağışları, sis, buzlanma ve don olaylarının yolların kapanmasına ve ulaşımda aksamalara neden olduğuna işaret edilen yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:
“Yoğun yağış beklenen zamanlarda yaylalar, yüksek dağ kesimleri ve benzeri tehlikeli olabilecek alanlarda; gezi, seyahat, kamp veya spor aktivitelerinde bulunmak, ziyaretçilerin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacak durumlara neden olmakla birlikte, kurtarma ekiplerinin de can güvenliğini riske atabilmektedir. Bu nedenle vatandaşlarımızın tedbirli olmaları büyük önem arz etmektedir. Bu alanlarda etkinlik planları yapmadan önce, ilimizdeki hava durumu ile ilgili olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden saatlik ve günlük hava durumu tahminleri, Valiliğimizce paylaşılan anlık hava durumu tahminleri ile yerel medyanın takip edilmesi elzemdir. Güncel hava durumu takibi, olası mahsur kalma ve hayati tehlike oluşturabilecek durumlarla karşılaşmamak adına, göz önünde bulundurulması gereken önemli bir husustur.”“Zincir, takoz ve çekme halatının bulunması elzemdir”

Yollarda mahsur kalınması halinde iletişimin önemi üzerinde de duruldu. Açıklama şöyle devam etti:
“Kış şartlarının yoğun olarak yaşandığı bu günlerde, yüksek kesimler ve ıssız alanlarda mobil operatörlerin sinyal kalitesinin düşük olması veya hiç sinyal alınamaması, olası acil bir durumda yardım ekiplerine haber vermeyi zorlaştırabilmektedir. Coğrafi olarak risk teşkil edebilecek yerlere yapılması planlanan gezi, seyahat, kamp veya spor aktivitesi öncesinde yetkililere ve bölge sakinlerine bilgi verilmesi, olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak adına önemli bir tedbirdir. Ayrıca, yayla, dağ ve yüksek kesimlere ulaşımı sağlayan araçların donanımları ve lastiklerinin kış şartlarına uygun olması, araçlarda zincir, takoz ve çekme halatının bulunması elzemdir. Bununla birlikte, yaşanabilecek olumsuz durumlar göz önünde bulundurularak, araçlarda pusula, battaniye, yiyecek, içecek ve benzeri yaşam malzemelerinin bulunması hayati önem arz etmektedir. İlimiz genelinde, kış mevsimi dolayısıyla yaşanan kötü hava şartlarının meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği başta olmak üzere, herhangi bir mağduriyet yaşamaması önem arz etmektedir.”  

Yorumlar (3)
vatandaş 1 yıl önce
çıkmasın kimse kar kış günü yaylaya keyfi yere gitsinler sonra ekip kurtarsın negüzel be ekip gerçekten kurtarılma ihtiyacı olan insanlık için var benim 4x4 üm yok gidemiyorum yaylaya kimse gitmesin yazın gidin
Vatandas 1 yıl önce
Yaylara kisin cikmak yasak olsun
YAVUZ 0881 1 yıl önce
Bu kiyamette öyle yok off road yok geziymiş abi mahsur kim kalıyorsa kusura bakmasın kaşımasın diyorum kendi çarelerine baksınlar devletin kurumlarının bunlardan başka daha önemli işleri var dağ bayır ara babam ara gebersinler çıkmayın kard
19°
parçalı bulutlu