banner851

banner614

VATANDAŞ BU DURUMA NE DİYOR?

Düzce’de koronavirüs salgınında artan vaka sayısının önüne geçilemiyor. Ağır hasta sayısının rekor seviyeye ulaşması nedeniyle Düzce Atatürk Devlet Hastanesi ve Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde yer kalmadı. Salgında çemberin giderek daralması karşısında Düzceli vatandaşlar ne düşünüyor? Öncü Haber ekibi bu kez sokağa çıktı ve bu kritik süreci halka sordu. İşte dikkat çeken yorumlar...

banner619
Gündem 16.11.2020, 17:05 16.11.2020, 17:48
7514

Tüm dünya çapında etkisini sürdüren Covid-19 Pandemisinde tehlike devam ederken, tüm Türkiye Genelinde olduğu gibi Düzce’de de artan vaka sayısı tehlikeli boyutlarda seyretmeye devam ediyor. Salgın nedeniyle Düzce’deki yoğun bakım ünitelerinde yer kalmazken, pandemi servislerinde yatan hasta sayısı yoğunluğu arttı.

Düzce Valisi Cevdet Atay başta olmak üzere yetkililerin tüm uyarılarına rağmen bazı vatandaşların kurallara uymaması nedeniyle salgının önüne geçilemez hale geldi. Peki bu duruma Düzceli vatandaşlar ne tepki gösteriyor. Öncü Haber ekibi bu sorunun cevabını alabilmek için sokağa inerek vatandaşlara mikrofon uzattı.

İşte vatandaşın gözünden Yeni Tip Covid-19 salgınının da ki artışın nedeni:

“Ben de dahil olmak üzere hiçbirimiz kurallara uymuyoruz”

Tevfik Işık: “Bu salgın hastalığı atlatmamız çok zor gözüküyor. Bizim akrabalardan bir korondan ölen var.  İnsanların kurallara uymamaları ve maske takmamaları nedeniyle artışın önüne geçilemiyor. Ben de dahil hiç birimiz kurallara uymuyoruz. Devletimiz bizim için uğraşıyor, ama biz kendimizi koruyamıyoruz.”

“Denetimleri yeterli bulmuyorum”

Ömür Atik: “Halkımız koronavirüs salgınına karşı biraz duyarsız gibi geliyor bana. Yani, maske, mesafe ve hijyen kurallarına pek uyulmadığını düşünüyorum. Mesela Düzce merkezini çok kalabalık buldum. Bazılarında maske var, bazılarında yok. Artışın bundan kaynaklandığını tahmin ediyorum. Bir de, toplu alanlarda otururken, herhalde sosyal mesafeye dikkat etmiyorlar. Bir de alınan önlemler yeterli mi onu da söylemek istemiyorum açıkçası. Denetimleri de ben pek yeterli bulmuyorum. Ben mesela bugüne kadar hiç denetime denk gelmedim. Bugün yoğun bakım ünitelerinde yer yok diyorsunuz; benim Allah korusun bir yakınım hasta olacak, yoğun bakımda yer yok, ne yapalım hastayı ölümüne mi terk edelim? Anladığım kadarıyla öyle oluyor galiba.”

“Hiç kimse yerinde oturmuyor. Herkes dışarıda”

Emine Acar: “Bu hastalık her tarafa yayıldı. Hiç kimse yerinde oturmuyor, kimse dikkat etmiyor. Gördüğünüz gibi herkes sokakta geziyor. Hiç kimse kurallara uymuyor. Kurallara uysalar bu kadar yayılır mıydı?”

“Cezalar ve denetimler fazla olsa vatandaş kurallara uyar”

Nurhan Durmuş: Kimse kurallara uymuyor. Gördüğünüz gibi her yer insan kalabalığı. Özellikle banka önlerinde herkes bir arada. Bana göre sistemden kaynaklı cezalar ve denetimler biraz daha fazla olsa, millet kurallara uyar. Mesela sigara yasağı çıktığından beri her yer tertemiz.

“Böyle giderse salgının önüne geçilemez”

Ümit Yaman: “Görüyorsunuz sokaklar dolu hala. İnsanlar biraz daha duyarsız gibi geliyor bana. Ben kendim din görevlisiyim. Hep toplumun içerisindeyiz. Ben vatandaşlardan duyarlı olmalarını istiyorum. Tabii ki böyle giderse, bu salgının önüne geçilemeyeceği gözüküyor. Devletimiz halkın sağlı için gerekli çalışmaları yapıyor. Benim görev yaptığım cami bile haftalık kontrol ediliyor, gerek Müftülüğümüz, gerekse Valiliğimiz tarafından. Bizde gerekli tedbirlerimizi alıyoruz. Elbette toplumda duyarlı vatandaşlarımız da var, duyarlı olmayanlar da var.”

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (18)
Hasta sahıbi 11 ay önce
DuCe. Üniversite hastanesinde. Elaman yok saniye koronalı personel çalıßıyor. Nedir bu Bu gun hastamı götürdüm. Hemen kaçtım. Birde bilim merkezi. Vali beyy duy
Düzce li 11 ay önce
Belediye dolmuşları tıka basa dolu, belediye öncülüğünde kermes. Belediyeye korkma cezası kesilmeli. Bu kadar mı cahilsiniz. Başkanım
Birol 81 11 ay önce
Aziz Nesin sağ olsaydı Türkiye halkının Yüzde 90 ının aptal olduğunu söylerdi
Polis Şefinn dikkatne. 11 ay önce
Yayılır tabi.Kimmime dumduma.Öncüyede haber verdik polisede.Cedidiye Mh.Gösel Sokak Güven apt.No:17/B-2 girişindeki Iraklı ailenn Irakda cenazesi olmuş Düzcede gelmeyen mülteci kalmadı apartmana.Geceleri 3 4 gün ev doldu taştı mevlüt okudular.Ne bir polis geldi nede bekçi.Hala geliyorlar bu aileye.Lütfen artık uyarın ikaz edin.Ceza kesin.Binada hasta amcalar ve çocuklar var.
Koylu 11 ay önce
Bu ırakli ailenn geceri nedir.Bugun gene 100lerce multeci bunlarin evinde sosyal mesafe yok maske yok.Heryere ellerini suruyorlar.Neden ceza kesilmiyor.Mahalle.polisi ara ara yok.ne gelen ne giden.Herkes basinin car3sine bakacak.
mahalleli.... 11 ay önce
beğenmeyen şahıs.neyini beğenmedin..Herşey size güllük gülistanlık değil bu ülkede.Herkes kurallara uyacak..Ya kurallara uyulacak ya uyulacak..uymayan ülkesine...
Em.Müdürünn.Dikkatine.. 11 ay önce
polisin dikkatine .Cedidiye Mh.Göksel sk.Güven apt.No:17/B2 girişi 1. katta bulunan ıraklı ailenn ırakda covidden ölen cenazesi için bu eve akın akın Düzcedeki mülteciler geldi.Polisede Öncüyede bilgi verdik.Kimsenin umurunda olmadı.Hala geliyorlar.Ne maske ne sosyal mesafe.Bi zahmet polis gidip ciddi ciddi aileyi uyarırsa binada bulunan yaşlı ve hasta çocuklarda biraz risk azalır.
Ramazan 11 ay önce
Denetimler ve cezalar yeterli değil hafif kalıyor. Ceza yiyende ödemiyor. Nasıl olsa ceza affedilir der. Hükümet işi sıkı tutmuyor. Vatandaş da boş veriyor. Zararını kurala uyanlar çekiyor. Bu hep böyle oluyor. Saygılar.
Osman 11 ay önce
Salgın zamanı Düzcelileri avuç içi kadar minibüslere tıkıştıranlar Düzce'de her hastalanandan, her hastalıktan ölenden de mesuliyet taşıyorlar.
vatandaş 11 ay önce
az gezsinler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın