banner851

banner614

VELİLERE UYARI: İYİ ARAŞTIRIN!

banner619

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca son 9 ayda yapılan denetimlerde, mevzuata aykırı ve ruhsatsız çalıştığı saptanan 78 kreşin kapatılması kararı alındı. Çocukları kreşe giden ya da çocuklarını kreşe göndermeyi düşünen ailelere resmi kurumlara bağlı olup olmadığının iyi araştırılması uyarısı yapıldı.

banner846
Gündem 08.10.2017, 17:57 08.10.2017, 18:58
3100
banner844

Bakanlığın izniyle açılan özel kreş, gündüz bakımevi ve özel çocuk kulüpleri, il müdürlüklerince ilgili mevzuata göre yılda en az iki kez denetleniyor. Bakanlık görevlileri, bu rutin denetimlerin yanı sıra ihbar ve şikayet üzerine de kreşlerde denetim yapıyor. Bakanlığa bağlı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, 1 Ocak-11 Eylül 2017 arasında yapılan denetimlerde mevzuata uygun çalışmayan veya ruhsatsız olan 78 kuruluş tespit edildi. Söz konusu özel kreş, gündüz bakımevi ve özel çocuk kulüplerinden 68'i kapatılırken, ruhsatsız çalışan 10 kuruluşun kapatma işlemleri de devam ediyor.

Türkiye genelinde 25 bin 686 anaokulu, 2 bin 190 özel kreş var

Türkiye genelinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan açılış izni alarak faaliyet gösteren 2 bin 190 özel kreş, gündüz bakımevi ve özel çocuk kulübü bulunuyor. Bu kuruluşlardan özel kreş ve gündüz bakımevlerinde 0-66 ay arasındaki çocuklara, özel çocuk kulüplerinde ise ilkokul ve ortaokul eğitimine devam eden çocuklara hizmet veriliyor. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 3 bin 478'i özel, 22 bin 208'i de resmi olmak üzere toplam 25 bin 686 anaokulu ve anasınıfı faaliyet gösteriyor.

Velilere uyarı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, bakanlığın izniyle açılan özel kreş, gündüz bakımevi ve özel çocuk kulüplerine yönelik denetimleri hız kesmeden sürdürdüklerini vurguladı. Çocukları kreşe giden ya da çocuklarını kreşe göndermeyi düşünen ailelere dikkat etmeleri gereken konular hakkında uyarılarda bulunan Bakan Kaya, "Ailelerin çocuklarını emanet edeceği özel kreş, gündüz bakımevi ve özel çocuk kulüplerinin resmi kurumlara bağlı olup olmadığının iyi araştırılması gerekiyor." dedi.

Haber. C. ÜSTÜNER

Yorumlar (1)
adiga 4 yıl önce
dernekler adı altında birçok kreşler var sübyen kreşi şeklinde bu çok güzel birşey ama milli eğitim bakanlığı kriterlerine uymayan yangın merdivenleri olmayan daireleri kreşe çevirmişler bunların denetlenmesi mevzuata uygun hale getiril