banner851

banner614

Yeni uygulama çok şeyi değiştirecek.

Vatandaşların kuyruk çilesi sona eriyor. E-Devlet Projesiyle vatandaşları canından bezdiren kuyruklar son bulacak.

banner619
Gündem 30.05.2009, 12:22
202
Yeni uygulama çok şeyi değiştirecek.

Uzun zamandır gündeme olan E-Devlet uygulaması konusunda uygulamanın kapsamına belli oldu. Projesinin hazırlandığı uygulama ile şahsen başvuru veya fiziki ortamda sunum gerektiren adli sicil kaydı verme gibi hizmetler elektronik ortama taşınacak. 7 gün/24 saat esasına göre hizmet verilmeye başlanacak. Vatandaş vergisini internetten yatıracak, nüfus ve gümrük işlemleri, ilgili kurumların sayfalarına girilerek yapılabilecek.

Projeyle, vatandaşların adliye önlerinde çile çekmesine ve büyük maddi külfete neden olan adli sabıka kaydı uygulaması iki aşamalı planla değiştiriliyor. Kuyrukta beklemekten kurtulacak ve 5 TL bağış ödemek zorunda kalmayacak olan vatandaşın, ilk aşamada "Sabıka kaydım yok" beyanında bulunması yeterli olacak.

Başbakanlık, yeni uygulama için üst düzey güvenlik sistemi geliştirdi. Sistemde, yalnızca başvuru yapan vatandaşın bilgilerine, ne amaçla istenildiği kaydı düşülerek bakılabilecek, talebi olmayan birinin kaydına girilince sistem uyarı verecek ve bu kişi, bilgisayarın IP numarasından tespit edilecek. Sisteme girebilmek için belirli ve sınırlı sayıda yöneticiye yetki verilecek. Kötüye kullanımın önlenmesi için anne-baba adı girilmeden kayda ulaşılamaması gibi teknik önlemler de düşünülüyor. Yeni uygulamanın yapılacak işlemlerin ardından yürürlüğü girmesi bekleniyor.

banner844
Yorumlar (0)