banner851

banner955

Yenikent'in derdi bir değil.....

Yapıldığı günden itibaren sahipsiz kent olarak dikkat çeken Yenikent'in sorunları bir türlü bitmiyor.

Gündem 10.02.2009, 18:26
214
Yenikent'in derdi bir değil.....

Yaşanılan depremlerin ardından vatandaşların kalması için yapılan Yenikent, yapıldıktan sonra sahipsiz kalınca geçen yıllarla birlikte kentin çehresi de değişiyor. Çalışmaların yapılmadığı kentte işmerkezlerinden park ve bahçelere, spor alanlarından çöplere kadar bir çok sorun bulunuyor.

İşmerkezleri perişan halde

İstihdam sağlamak ve Yenikent sakinlerinin işyeri açması için yapılan Kalıcı İşmerkezleri talep ve hizmet görmeyince harabeyi andırıyor. İşmerkezlerinin duvarlarında şimdiden çatlaklar oluşurken dükkanların büyük bir bölümünün boş durması da yaşanan durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. İşmerkezlerindeki tuvaletlerin hali de diğer bir sorun olarak görünüyor. Yapılan işmerkezleri yapılacak yeni girişimlerle hizmet vermeyi bekliyor.

Çöp sorunu

Bazı bölgelerde yol kenarlarına çöp kutuları konulurken bakımsızlık nedeniyle asılan çöp kutuları yerlerde geziyor. Çöpler ise toplanmayınca ortaya görüntü kirliliği çıkıyor. Bu durum da yaşanılan sorunların bir göstergesi olurken Yenikent'in çöp konusunda sıkıntı yaşadığını da ortaya çıkıyor.

Spor alanları da bakımsızlıktan çürüdü

Yenikent'te oturan vatandaşların spor yapmaları için bazı bölgelerde yapılan basketbol sahaları ise bakımsızlıktan çürümeye yüz tuttu. Sahaların kenarlarındaki teller ise ya kesilmiş ya da koparılmış durumda. Basket potaları ise yerlerinde durmuyor.

Park ve bahçeler de ayrı bir sorun

Özellikle yaz aylarında vatandaşların zaman geçirmeleri için yapılan park ve bahçelerin durumu da içler acısı. Parklara yapılan çardaklar bakımsızlıktan ve biriken çöplerden dolayı oturulamayacak hale gelirken yapılan süs havuzları da çöp havuzu görünümüne bürünmüş durumda. Bu sorunda çözülmeyi bekliyor.

Bunlar sadece madalyonun bir yüzü

Yenikent'in bunlar dışında çözülmeyi bekleyen başka sorunları da bulunuyor. Çevre düzeni, yeşil alan, altyapı sorunları, yol sorunları ise çözülmeyi bekleyen diğer sorunlar arasında.

 

 

Yorumlar (0)
28
kapalı