banner851

banner614

YIKILIŞIMIZIN 17.YILI

Şehri 30 saniyede yerle bir eden, yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği, binlercesinin yaralandığı ve evsiz kaldığı 12 Kasım Düzce Depremi'nin üzerinden tam 17 yıl geçti... Henüz 17 Ağustos'un yaralarını sarmaya bile fırsat bulamadan ikinci büyük felaketi yaşayan Düzce'de her yıldönümde acılar yeniden tazelenirken, deprem gerçeğinin göz ardı edilip edilmediği sorgulamaya açılıyor. Gerekçe olarak ise kat arttırımı başta olmak üzere yapılaşmada esnetilen kararlar gösteriliyor.

banner619
Gündem 12.11.2016, 09:09 12.11.2016, 09:13
7628
YIKILIŞIMIZIN 17.YILI

87 gün sonra gelen 2. büyük felaket!

17 Ağustos Marmara Depremi'nin üzerinden 87 gün geçtikten sonra bu kez merkez üssü Düzce olan depremle şehir yeniden büyük felaketle karşı karşıya kaldı: 12 Kasım 1999 Düzce Depremi... Saatler 18.57'yi gösterdiğinde, Düzce kuvvetli bir darbe ile sarsıldı ve yıkıldı. 17 Ağustos depreminden daha büyük şiddetle sarsılan Düzce, 30 saniye içinde adeta yerle bir oldu. Merkez üssü Düzce olan deprem, Kaynaşlı'yı da yerle bir ederken, Bolu'nun da bir bölümünde can ve mal kayıplarına neden oldu. 12 Kasım depreminde Düzce, Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca'da toplam 710 kişi hayatını kaybederken 2 bin 678 kişi de yaralandı.

Deprem gerçeği gözardı mı ediliyor?

Depremin üzerinden geçen 17 yıla karşın Düzce’de her yıldönümde "Gereken dersler alındı mı?" sorusu tekrar sorgulanıyor. Bazı çevreler depremlerden gereken derslerin alındığını savunsa da esnetilen bazı kararlar "Deprem çabuk unutuldu" yorumlarını beraberinde getiriyor. Depremin ilk yılında 2 olan kat imar izninin bugün gelinen noktada 4'e kadar yükseltilmesi bunun en başlı örneği olarak gösteriliyor. Deprem yönetmeliğine uygun şekilde yapıldığı takdirde binalardaki kat sayısının önemli olmadığı görüşünü paylaşan inşaatçılara karşı çıkanlar, ilgili kesimlerden fikir alınmadan ve bilimsel çalışmalar yapılmadan alınan kararları Düzce'nin geleceği ile oynamak olarak nitelendiriyor. 1999 depremlerinin ardından belediye meclisi kararı ile 2 kat olarak uygulamaya konan, bugün ise 4 kata kadar çıkan ve daha yüksek katlı binalara da izin verilmesine dönük açıklamaların gündeme geldiği kat imar izni konusu kamuoyunda hala tartışılmaya devam ediliyor.

Yorumlar (1)
Hsyn 5 yıl önce
Rabbim acı yaşatmasın