banner851

banner614

YILMAZ’IN GÜNDEMİ ENERJİ YATIRIMLARI!

TBMM’de konuşan MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, enerji yatırımlarında dikkat edilmesi gereken en önemli konunun çevreye duyarlı olunması olduğunu söyledi. Kürsüdeki hemen her konuşmasında Düzce’nin bir sorununa değinen Yılmaz, Düzce’de yapılan 2 adet HES’in derelerin kurumasına sebep olduğunu belirterek, “Beyköy’de Uğur suyu deresi, Gölyaka’da Aksu deresinin kuruması, tabiat harikası Efteni Gölü’nü tehlikeye attı” dedi.

banner619
Gündem 13.12.2018, 16:28 14.12.2018, 13:46
2276

Düzce’de kendisine iletilen hemen her sorunu meclis kürsüsüne taşıyan MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, bu kez kürsüye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı bütçesi adına konuşmak için MHP grubu adına söz aldı.

“Yeni projeler üretilmesini MHP olarak destekliyoruz”

Konuşmasına Türkiye’de ve dünyada son yıllardaki gelişmelere bağlı olarak enerjinin öneminin son derece arttığı, enerji bölgelerinin emperyalist güçler tarafından çeşitli şekillerde sömürülmeye çalışıldığı ve enerjinin küresel güç olma yolunda en önemli faktör olduğu bir döneme girildiğini belirterek başlayan Yılmaz, şu ifadelerde bulundu:

“Bu gelişmeler ışığında ülkemiz enerji kaynakları açısından çok zengin olmasa da bulunduğu konum itibariyle kilit bir noktadadır. Üretimin seyrinin batıdan doğuya doğru hızla kaydığı bu dönemde ülkemizin çevresindeki enerji bölgelerinin ve ülkemizin önemi gittikçe artmaktadır. Ayrıca ülkemiz, enerji bölgelerinden, AB ülkelerine enerjinin yani doğalgaz ve petrol boru hatlarının geçiş noktasındadır. Bu vesile ile enerji geçişlerindeki kavşak noktası olması Türkiye’nin önemini daha fazla arttırmaktadır. Ülkemizin geçmiş yıllarda komşu ülkeler Azerbaycan, Rusya, Irak ve İran la beraber yaptığı transit hatlar bunun ön güzel örnekleridir. Yapılan ve planlanan hatların yanı sıra yeni projeler üretilmesini MHP olarak desteklediğimizin bilinmesini istiyoruz.”

Yılmaz her konudan bir Düzce çıkarımı yapıyor!

Enerji yatırımlarında dikkat edilmesi gereken en önemli konunun çevreye duyarlı olunmasına dikkat çeken Yılmaz, şöyle konuştu:
Son yıllarda yapılan ve doğa katliamına sebep olan HES projelerinden biran önce vazgeçilmelidir. Memleketim Düzce’de yapılan 2 adet HES derelerin kurumasına sebep olmuştur. Beyköy’de Uğur suyu deresi, Gölyaka’da Aksu deresinin kuruması, tabiat harikası Efteni Gölü’nü tehlikeye atmıştır. Düzce gibi Karadeniz’in birçok bölgesinde yapılan HES’lerin doğayı tahrip ederken ekonomik getirileri tartışmalıdır.”

“Faturalarda düzenleme yapılmalı tüketimle alakasız kalemler faturalardan çıkarılmalı”

Ayrıca, vatandaşın son günlerde yaşanan ekonomik sıkıntılarla birlikte belini büken elektrik, doğalgaz ve su faturalarını konuşan Yılmaz, şöyle devam etti:
“Faturalarda alınan dağıtım payı, kayıp kaçak, sayaç okuma, TRT payı, enerji fonu gibi kalemler faturaları şişirmektedir. Elektrik, doğalgaz ve su faturaları işçisinden, çiftçisine sanayicisinden, esnafına kadar tüm vatandaşların harcama kalemlerinde önemli bir yer tutmuştur. Bu yüzden bu faturalarda düzenleme yapılmalı tüketimle alakasız kalemler faturalardan çıkarılmalıdır.

“Enerji konusunda gereken desteğin verilmesi gerekiyor”

Enerji kalkınmanın ve üretim yapabilmenin olmazsa olmaz yegâne kalemidir. Özellikle üreten kesimlerin yani çiftçi ve sanayicinin enerji konusunda desteklenmesi şarttır. Üretim girdilerinin başını çeken elektrik, doğalgaz ve akaryakıttaki fiyat artışı çiftçinin ve sanayicinin zor durumda kalmasına sebep olmaktadır. Üretimi arttırmak, dolayısıyla enflasyonu düşürmek istiyorsak başta sanayici ve çiftçi kesimi olmak üzere tüm üreten sektörlerde enerji konusunda gereken desteğin verilmesi gerekmektedir.”

Haber: Ö. YILMAZ


Web'den izlemek için: http://yerelmedya.tv

Android için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.taksimbilisim.yerelmedya

İOS için: https://itunes.apple.com/tr/app/art%C4%B1-yerel-medya/id593435447?mt=8

banner844
Yorumlar (28)
Selçuk Aydoğan 3 yıl önce
Boş laf aga bunlar.su uçup gitmiyor.
hasan 3 yıl önce
helal olsun. çekinmeden, sıkılmadan Düzce nin dertlerini dile getiriyorsun. Senden öncekileri o kürsüde görmüşlüğüm bile yok.
Mühendise ithafen 3 yıl önce
Beyköy tarafında yapılan HESi bilmem ama Gölyaka Aksu da yapılan AKSU hes Aksu çayının 20 km’lik yatagını bypass ediyor yatağında %30 su mevcut. Bilmeden sallayanlar buharlaşıyor mu diyenler araştırıp konuşun.
ee sonuç? 3 yıl önce
Demek ki suyun kuruması gibi bir şey söz konusu değil. Dere yatağı değişebilir, suyun yeni yatağında ekosistem oluşur. Bu kadar basit. Bunun çevreye zararı veya bir kirliliği falan yok. Uydurmayın.
1 üçten büyük mü? 3 yıl önce
AK Partiye oy verip mecliste Düzcenin anılmamasını isteyen bir halka şok etkisi yaptınız :) alışkın değil bu halk mecliste sürekli Düzce söylemlerini duymaya.1 vekil bu kadar ses çıkarıyor yıllarca 3 vekil vardı mecliste?
Süleyman Geçici 3 yıl önce
Uğur suyu,Aşar deresi ve Aksu dedesi melen çayı ile birleşip Efteni gölüne alar oradan Akçakoca melenağzi
Süleyman Geçici 3 yıl önce
Biraz coğrafya bilgisi edinseniz bahsedilen ugursuyu ve aksu melen çayı yığılca ilçesinde doğup güneyden efteni gölüne dökülen uğur suyunu,doğudan asar deresini
DÜZCELİ 3 yıl önce
HELAL OLSUN SANA VEKİL SANA OY VERMEDİM AMA ŞİMDİYE KADAR DİĞER VEKİLLERİN HİÇBİRİ SENİN KADAR KÜRSİYE ÇIKIP DÜZCEYİ TEMSİL ETMEDİ NEYMİŞ ARTIK KİŞİYE OY VERECEKMİŞİZ..
Onb 3 yıl önce
Gölyaka'daki aksu deresi kurumadı. Debisi 20 yıldır aynı. Ama bu HES lerin doğaya verdiği zararı görmezden gelemeyiz. Doğalgaz, hidroelektrik, kömür yerine Alternatif enerji kaynakları bulmak gerekir. Ruzgarı, güneşi kullanmak gerekir.
yapılıyor zaten 3 yıl önce
Bilmeden konuşuyorsunuz. Hidroelektirik kadar temiz ve verimli bir enerji kaynağı yok şuan için. Rüzgar ve güneş enerjisine de devasa yatırımlar yapılıyor, her geçen gün kapasite artırılıyor, ama onların verimi çok düşük.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın