banner851

banner614

YÖRESEL MİMARİYE TEŞVİK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar'ın köylerde yöresel mimari geleneğini canlandırmak için başlattığı proje, şehir merkezlerinde de uygulanacak. Her bölgenin özellikleri ve tarihi yapısına uygun geliştirilmesi için çalışmalar yürüten Bakanlık, kentsel

banner619
Gündem 20.10.2013, 12:56
225
YÖRESEL MİMARİYE TEŞVİK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar'ın köylerde yöresel mimari geleneğini canlandırmak için başlattığı proje, şehir merkezlerinde de uygulanacak.
Her bölgenin özellikleri ve tarihi yapısına uygun geliştirilmesi için çalışmalar yürüten Bakanlık, kentsel dönüşüm kapsamında evini yıktırıp, yöresel tarzda yeniden yaptıranlara 10 bin lira teşvik verecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında evini yıktırıp yöresel tarzda yeniden yaptıranlara 10 bin lira teşvik verecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın köylerde yöresel mimari geleneği canlandırmak için başlattığı proje, şehir merkezlerinde de uygulanacak.
Bakanlık, öncelikle her bölgenin geçmişten gelen kültürü ve iklimine uygun konut tiplerini belirleyecek. Daha sonra bölgelere özel belirlenen projeler vatandaşlara sunacak.
Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında evini yıkıp, yöresel tarzda inşa eden vatandaşlar, 10 bin lira teşvik alabilecek.

44 BİN 344 BİNA TEŞVİKTEN YARARLANABİLECEK

Dönüşüm kapsamında bugüne kadar 44 bin 344 bina riskli ilan edildi. Kentsel dönüşüm yasası kapsamında Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilen alanlarda bulunan 357 bin bağımsız birim de teşvikten faydalanabilecek.

KÖYLER DE TEŞVİK KAPSAMINDA

Yöresel mimari kültürünü yaşatmak isteyen Bakanlık, benzer uygulamayı köylerde de yapacak.
Köylerde yöresel mimariyle ev yapanlar, aynı teşvikten yararlanabilecek. Karadeniz'de konuyla ilgili çalışmaları bitiren Bakanlık, diğer bölgelerdeki çalışmalarına da devam ediyor.
Her bölge için en az 12 tip proje hazırlanacak. Vatandaşlar, bu projelerden istediğini seçebilecek.

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (0)