Soğuk havanın etkili olduğu şu günlerde, vitaminlerle ve doğal yollarla bünyesini güçlendirmek isteyen vatandaşlar, internet ortamından, soğuk algınlığına karşı araştırma yapmaya başladı. Hangi bitkinin hangi rahatsızlığa iyi geldiğini öğrenmek ve bunu kendisinde uygulamak isteyen vatandaşlar hastalığa kapılmaya ‘Dur.’ demek için aktarlarda yoğunluk oluşturdu.

Hava sıcaklığının aniden düşmesi nedeniyle, boğaz ağrısı ve öksürük için önerilen adaçayı bitkisi vatandaşlar tarafından oldukça tercih ediliyor.

Geçmişte kış geldiği anda sobanın üzerinden eksik edilmeyen ıhlamursa günümüzde hala soğuk algınlığı için kullanılıyor.

Boğaz ağrısına iyi gelen çaylardan bir tanesi olduğu söylenen rezene çayı, boğazdaki iltihabı gidermesinin yanı sıra güçlü bir balgam söktürücü bitki olarak biliniyor. Öksürük probleminin sonlandırılması için de rezene çayı tüketilmesi öneriliyor.

Soğuk algınlığına iyi gelen bitkilerin yanında, günlük olarak sıvı tüketimine dikkat edilmesi, yiyecek ve içeceklerin sıcaklık dengesine dikkat edilmesi, bulunulan ortamda nem dengesine dikkat edilmesi hastalıklara önlem alınmasında etkili olduğu uzmanlarca dile getiriliyor.