Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde başlatılan ve bir dünya markası haline gelen ‘Sıfır Atık’ Projesi ile tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de önemli kazanımlar elde edildi.

14035 Temizlik Isleri Faaliyet 8

DÜZCE’DE ‘BİLİNÇLENDİRME’ HAREKETİ

Sağlıklı, temiz ve daha yaşanabilir bir Düzce oluşturulmasına katkı sağlayan Sıfır Atık Hareketi kapsamında Düzce Belediyesi tarafından okullarda verilen eğitimler sayesinde gelecek nesiller bilinçlendirildi. Yine Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinliklerle öğrencilerde, israfla mücadele ve atık yönetimi konularında farkındalık oluşturuldu.

Valiliğin öncülük ettiği Çevre Günü programlarında ise Düzceli vatandaşlarda çevre duyarlılığı oluşturmak hedeflendi. Tüm bunların yanında plastik poşet kullanımının azaltılması projesi sayesinde Düzceliler, sadece poşet değil her türlü plastik malzemeyi daha az kullanmaya yöneldi. Böylelikle plastiklerin doğaya verebileceği zararların önüne bir nebze de olsa geçildi.

SON HAZIRLIKLAR TAMAMLANIYOR SON HAZIRLIKLAR TAMAMLANIYOR

BAZILARI GÖLGE DÜŞÜRSE DE…

Düzce’de oluşturulmaya çalışılan ‘çevre’ bilincine, etrafa gelişigüzel atılan çöpler, bilinçsizce yakılan lastikler ve su kaynaklarının göz göre göre kirletilmesi yüzünden bazı duyarsızlar gölge düşürse de ‘Yeşil Düzce’ için verilen mücadele halkın desteğiyle devam ediyor.

1-386

Öte yandan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma hedefleri doğrultusunda daha temiz ve daha yeşil bir dünya için çalışmalarını sürdürüyor. Küresel bir çevre hareketi ve dünya markası haline gelen Sıfır Atık Projesi ile bugüne kadar 59,9 milyon ton geri kazanılabilir atık ekonomiye kazandırıldı. Geri dönüşüm ile atıklardan 185 milyar lira kazanç sağlandı. 

5,9 MİLYON TON SERA GAZI SALIMI ÖNLENDİ

Proje kapsamında 188 bin binada Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ne geçildi. Ülke genelinde 21 milyon kişiye de Sıfır Atık eğitimi verildi. Türkiye'de şu ana kadar yapılan çalışmalar ile 498 milyon ağaç kesilmekten kurtarılırken; 5,9 milyon ton sera gazı salımı önlendi. Sıfır Atık Projesi kapsamında yürütülen çalışmalarla 2017 yılında yüzde 13 olan atıklardan geri kazanım oranı, 2023 yılında yüzde 35'e yükseldi. Hedef, 2035’te geri kazanım oranını yüzde 60’a çıkarmak.

Editör: Tuğba Aksoy