DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti ile birlikte ortak Belediye Başkan Adayları Murat Caymaz’ın adaylığını tanıtmak üzere Düzce’ye gelen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, DEVA Partisi, Demokrat Parti ve Gelecek Partisi ortak Belediye Başkan Adayı Murat Caymaz, Demokrat Partisi İl Başkanı Mithat Ceylan, Gelecek Partisi İl Başkanı Vildan Tokaliç ve partililer tarafından karşılandı. 

“Türkiye zor bir dönemden geçiyor”

Parti İl Binasında açıklamalarda bulunan Babacan, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirerek, Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini savundu.

Babacan, “Türkiye gerçekten zor dönemlerden geçiyor. Daha dün evvelsi gün ve önceki gün deprem bölgesindeydim. Kahramanmaraş'taydım, Adıyaman'daydım, Gaziantep ve Şanlıurfa'daydım. Depremde hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Rabbim hepsinin mekânını cennet eylesin. Son 1 yıldır birçok kez depremin olduğu bölgedeydim. Bazı illere, defalarca kere gittim. Ama özellikle yıl dönümünde orada olmak istedim. Düzceliler deprem nedir? Deprem bölgesi olmak nedir? Çok iyi anlarlar. Maraş'taki ağıtları, Adıyaman'daki gözyaşlarını, Hatay'daki acıyı çok iyi anlarlar” diye konuştu.

“Türkiye Marmara ve Düzce depremlerinden ders çıkartmadı”

Türkiye’nin 1999 yılında yaşanan 17 Ağustos Marmara ve 12 Kasım Düzce depremlerinden ders çıkartmadığını öne süren Babacan, “Afetlerin büyüğünü 17 Ağustos 1999'da ve hemen peşinden üç ay sonra 12 Kasım 1999'da yaşamıştır. 17 Ağustos gecesi sönen hayatları, umutları, 12 Kasım gecesi de yok olan hayalleri biten yarınları yaşamıştır. O günlerde de tıpkı bugün olduğu gibi en çok söylenen söz neydi biliyor musunuz? "Unutmayacağız." Ne söyleniyordu? "Unutturmayacağız." Üzerinden tam 25 sene geçti. Depremle yaşamayı öğrenmeliyiz cümlesi slogandan ibaret kaldı. "Deprem öldürmez, bina öldürür" cümlesi slogandan ibaret kaldı. "Unutmayacağız" da "unutturmayacağımız" da unutulmaz. Yapılan tatbikatlar gösterişte kaldı. Maalesef üzerinden 25 sene geçse de 1999 depremleriyle yaşadığımız acıdan ders çıkarılmadı. Zihniyet değişmedi arkadaşlar, çünkü depremin olduğu saatte Adıyaman'da binlerce insan 04:17’de duran saat kulesine doğru yürürken "sahipsiz memleket" diye haykırmıştı.” şeklinde konuştu.

“Bizim sesimizin duyulmaması için yoğun bir çaba var”

Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın sorusu üzerine Babacan, “Bizim sesimiz çıkıyor ama bizim sesimizin duyulmaması için çok özel bir çaba var. Yerel basın bu konuda bizim için bir nefes kapısı oluyor. Çünkü sesinizi yerele duyuruyorsunuz ancak sesimizin ulusala duyurulmaması için, hükümet tarafından çok özel bir gayret var. Çünkü biliyorlar ki sesimiz duyulursa, eğer insanlar bizi daha yakından tanırsa, halkımızın ilgisi ve teveccühü, çok yoğun bir şekilde bu tarafa yönelecektir. Baktığınız zaman hükümetin yönlendirdiği ve yönettiği veya devletin sahip olduğu basın kuruluşlarında, kurulduğumuz ilk günden bu yana DEVA Partisi’ne yokmuş gibi bir muamele ve karartma yapılıyor. Biz ne yapıyoruz, doğrudan vatandaşlarımıza ulaşıyoruz ve kendi sosyal medya imkânlarımızla, yaptığımız her şeyi mutlaka yayınlıyoruz. Zamanla bunu İnşallah kademe kademe aşacağız. Tüm Türkiye’nin bizi duyması için, elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Biz durduğumuz yerden eminiz, partimizin politikalarından eminiz” ifadelerini kullandı.

“Murat Caymaz Belediye Başkanı Olacak”

DEVA Partisi, Demokrat Parti ve Gelecek Partisi’nin ortak adayı Murat Caymaz’ın 31 Mart yerel seçimlerinde Düzce Belediye Başkanı adayı olacağına inandığını kaydeden Babacan, “ Murat Caymaz İnşallah Düzce’nin Belediye Başkanı olacak. Burada halkımızın feryadını ve sıkıntılarını gayet iyi biliyoruz. Düzce’de Murat Caymaz’ı biliyor, bu da en önemli avantajımız İnşallah. Pek çok yerde olduğu gibi, Düzce’de de çok güzel bir sonucu, İnşallah hep birlikte alacağız” ifadelerine yer verdi.

"DAVASINA İHANET ETTİ” "DAVASINA İHANET ETTİ”

Caymaz: “Kapımız herkese açık olacak”

Deva Partisi, Demokrat Parti ve Gelecek Partisi ortak Belediye Başkanı Murat Caymaz ise, Belediye Başkanı seçilmesi halinde geçmişteki Belediye Başkan Yardımcılığı tecrübesi ile Düzce’ye hizmet edeceğini vurguladı. Belediye’nin kapsının tüm vatandaşlara açık olacağını dile getiren Caymaz, “Düzce’ye hizmet etmek için bu yola çıktık” dedi.

Babacan ve partililer, parti binasındaki programının ardından, Cuma Namazı için Merkez Büyük Camisi’ne geldi. Babacan ve beraberindekiler, Cuma namazının ardından İstanbul Caddesi üzerinde esnaf ziyareti gerçekleştirdiler.

HABER: Savaş ARI