CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, 12 Kasım 1999 Düzce depreminde evleri yıkılan, içlerinde engelli vatandaşlarımızın da olduğu 28 aileye, Karitas tarafından yapılan 7 bloktan oluşan 65 metrekarelik dairelerden, geçmişe dönük kira talep eden Kaynaşlı Belediyesini TBMM gündemine taşıdığı konuşmasında “2001 yılından beri hayırseverlerin yaptırdığı bu evlerde oturan Kaynaşlılı 28 aile, hiç beklemedikleri bir zorlukla karşı karşıyalar. Kaynaşlı Belediyesi söz konusu ailelere, geçmişe dönük borçlarının olduğunu ve bu kira paralarını ödemedikleri takdirde evlerinden tahliye edileceklerine dair ihtarlar karşısında mağdur duruma düştüler.”

Whatsapp Image 2024 02 08 At 18.27.42

ÖZCAN: 6 ŞUBAT DEPREMZEDELERİ İÇİN KÖTÜ ÖRNEK OLUŞTURUYOR

TBMM Genel Kurulunda söz isteyerek konuyu gündeme getiren Özcan Meclis Genel Kurul’da yaptığı konuşmasında, Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığına çağrıda bulunarak şunları söyledi;

“Vatandaşlarımızın, 23 yıldır oturduğu evler, kendilerine bedelsiz şekilde tahsis edilmelidir ve depremzede vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmelidir. 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde Malatya’ya giden ve oradaki anma törenlerine katılarak depremzedelerle de bir araya gelen Özcan, Kaynaşlı’daki 28 aile ne yazık ki mağdur duruma düşmüşler” ifadelerini kullandı.

Özcan son olarak şunları söyledi: “Gelir durumları zaten elverişli olmayan insanlarımızdan 23 yıl sonra kira istenmesini doğru bulmuyorum. Bu insanların gidecek başka yerleri de yok. Belediyenin bu talebi sosyal devlet anlayışına uymuyor. 6 Şubat depremlerinde evsiz kalan milyonlarca vatandaşımız için de bu hiç iyi bir izlenim olmaz. Aileler konunun yeniden hassasiyetle ele alınmasını istiyorlar ve evlerinde huzurla yaşamaya devam etmek istiyorlar. Konunun takipçisi olacağız.”

BAYRAMLAŞMA TÖRENİNE VATANDAŞLAR YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ BAYRAMLAŞMA TÖRENİNE VATANDAŞLAR YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Haber - Ahmet Çelik