Barınma ihtiyacına sorun değil, çözüm odaklı yaklaşımlar yönünde mülkiyet sahipleriyle depremzede kiracılara aracılık hükmüyle startı verilen "Evim Yuvan Olsun" mottosuna interaktif sistemde 4 farklı paraf açıldı.
Dairesini en az 3 ay süreyle bedelsiz tahsis etmeye rıza gösteren veya evini indirimli bedelle 1 yıl süreyle kiraya vermek isteyen mülkiyet sahipleri ya da depremzede ailelere kira desteğinde bulunmak isteyen vatandaşlar, ilk 3 paraf üzerinden seferberlik sürecine kayıtlanabiliyor.
Ayrı bir paraftaysa, depremzede vatandaşların gönüllü konut konaklama başvurusu alınıyor.
Kiralayan ve kiracıyı sistemde buluşturan uygulamada, bedelsiz tahsil edilen dairelere ödünç sözleşmesi, indirimli kiraya verilecek hanelere ise kira sözleşmesi tanzimiyle mülkiyet sahipleriyle valilik veya kaymakamlıklar devresinde imzalar atılacak. 
Valilik ve kaymakamların aynı uygulama dahilinde, depremzedelerin ikametlendiği dairelerdeki elektrik, su ve doğalgaz gideri deprem fonundan karşılanacak. 


SİSTEMDEN KİMLER ÖNCELİKLİ YARARLANACAK?


Daire veya eşyalarda oluşabilecek hasarların da sigorta üzere güvenceye alınacağı sistemden, engelli, yaşlı, düzenli surette tedavi gerektiren kronik hastalığı bulunan ve bu gibi haller içeriğinde dezavantajlı bireyler temsilindeki aileler ile deprem nedeninde aile fertlerini kaybetmiş çocuklu aileler öncelikli olacak. 
Uygulamanın online başvuruları, evimyuvanolsun.org internet sitesinden kabul edilirken, "Bir Kapı Açılır, Bin Umut Çoğalır" tümcesinde sistemden çağrı gerçekleşiyor.