Her şey 2021 yılında Mehmet Demir isimli vatandaşın ev alabilme hayali ile kent merkezinde bulunan bir finans firmasına başvurmasıyla başladı. Ev almak için bankadan kredi çekemeyen Demir, firma ile yaptıkları sözleşme gereği finans şirketine para ödemeye başladı. Teslim tarihinin gelmesine rağmen evin kendisine teslim edilmemesi üzerine, firmanın Düzce’deki şubesinin yetkilileri ile görüşen Demir, olumsuz yanıt aldı.

Yazdığı pankartlarla birlikte firmanın önünde greve başlayan Demir, başından geçen olayları Öncü Haber mikrofonuna anlattı.  

Demir, “Bir gün ev sahibi olmak için çok uğraştım, banka kredisiyle uğraştım olmadı. Bankadan evi alamayınca beni bir finans şirketinden şubesinden aradılar. Birisi tavsiye etmiş ve numaramı vermiş. Bu sayede bir ev ya da araç sahibi olurum diye, 2021 yılının 3. ayında geldim, buraya kayıt başvurusu yaptım. Başvurum alındı ve bana teslimat günü geldiği zaman, ‘araç ya da ev satın alabilirsiniz, bizim sayemizde’ dediler. Ben 2 buçuk seneden beridir para ödüyorum buraya. Her ay bin 500 yüz TL ödeme yaptım, toplamda 75 bin TL birikmiş param var içeri de. Teslimat gününün Mayıs ayı içerisinde olduğu söylendi. Teslimat ile ilgili bilgi almaya geldiğimde, bana beş ay öteleme teklif edildi. Benim sözleşmem de beş ay öteleme diye bir madde olmadığından dolayı geldim buraya. Sözleşmem de böyle bir madde olmadığını belirttim ve teslimatımın gerçekleşmesini talep ettim. Tarafıma bu teslimatı gerçekleştirmeyeceklerini ilettiler. Beş ay öteleme yapmam halinde bu isteği yerine getirebileceklerini söylediler, bende bu durumu kabul etmedim.

"Gerekirse burada açlık grevine kadar gideceğim"

Projemin toplam bedeli iki yüz bin TL civarında. Madem bunu yapamıyorsanız, ben beş ay sonra iki yüz bin TL'ye ne alayım asgari ücretle çalışıyorum ve üstünü tamamlayacak durumum yok. İçeri de birikmiş paramın iadesini talep ettim, birikmiş paramı bana iade edemeyeceklerini söylediler. Sözleşmeden vazgeçmem halinde, altı ay sonra parayı iade edebileceklerini söylediler, sözleşmeden vazgeçmem halinde iade işleminin süresi yüz yirmi gün olduğu için, bu durumu kabul etmedim. Bana tekrar altı ay sonra iade edebileceklerini söylediler. 6 ay sonra ben içeri de ki yetmiş beş bin TL ile ne yapabilirim ki bu günkü ekonomik durumlarda. Belli, enflasyon sürekli artıyor, bu gün aldığımız bir ürün yarın aynı fiyat olmuyor. Bu eylemime bugün başladım ve gerekirse burada açlık grevine kadar gideceğim ve buradan ayrılmayacağım. Ben fazlasını istemiyorum, sadaka istemiyorum, buradan gelip borç parada istemiyorum. Hakkım neyse onu istiyorum. İçeri de birikmiş paramı versinler bana yeter” diye konuştu.