İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, sona eren 2022 – 2023 eğitim ve öğretim yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Düzce’de yüzlerce öğrencinin 23 Kasım Düzce depreminde hasar gören okullarda eğitim gördüğünü belirten Er, “2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılının hazırlıkları için iyi bir planlama yapılması zorunlu hale gelmiştir. Kasım 2022’de yaşanan ve bazı okul binalarında hasara sebep olan deprem sonrasında Düzce’de en başarılı öğrencilerimizin okuduğu okullar arasında yer alan Düzce Fen Lisesi, Turgut Özal ve Arsal Anadolu Liseleri ile alakalı adım atılması ve öğrencilerimizin yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi, öğrencilerimizin geleceği açısından zaruridir” diye konuştu.

Yaşanan deprem sonrası ilgili okullarda okuyan öğrencilerin başka okullarda yarım gün eğitim alarak,  müfredat açısından zor günler yaşadığını savunan Er, “Eğitim başarı sıralaması açısından hak ettiği yere bir türlü ulaşamayan Düzce’nin yeni eğitim öğretim yılında ilgili okullarda eğitim gören öğrencilerin ve ailelerinin mevcut sıkıntılarını çözebilmesi gerekiyor.  Bu açıdan özellikle de Fen Lisesi ve Turgut Özal Lisesi öğrencilerinin tam gün eğitime geçmesi için doğru adımın atılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Düzce Belediyesi ve hayırsever iş insanı Kazım Aktaş tarafından eski SSK Hastanesi arazisine inşa edilen Kazım Aktaş okul binasının tamamlanarak Fen Lisesi ve Turgut Özal Lisesi’ne tahsis edilmesi gerektiğini kaydeden Er, “Teşkilatımıza ulaşan veliler tarafından aktarılan Azmimilli Mahallemizde yer alan ve 12 Kasım depreminden beri prefabrik yapı olarak hizmet veren eski okulun devrede tutulup, yeni inşa edilen okulun da mağduriyet yaşayan öğrencilerin hizmetine sunulması,  Azmimilli’de okuyan öğrenciler ve deprem mağduru talebeler için verimli görülmemektedir. Bu manada Aziziye’de ki yapılan ve yeni Eğitim ve Öğretim yılına yetiştirileceği düşünülen Kazım Aktaş okul binasının, bu okullara ve deprem mağduru öğrencilere tahsis edilmesi ve Millet Bahçesi inşası içinde yer alan Mustafa Kemal okulunun yıkılmasının da bir yıl ertelenmesi ikili eğitim yapmak zorunda kalan öğrenciler için en uygun yöntemdir. Kazım Aktaş binasının fiziki şartları gerek Fen Lisesi, gerekse Turgut Özal Lisesinin fiziki şartlarını karşılayabileceği aşikardır. Şehrin idarecileri tarafından önce eğitim denmesi, Aziziye’de yapılan Kazım Aktaş okulunun bu öğrencilere tahsis edilmesi ve okul binalarının Millet Bahçesi yapımı adı altında yıkılmasının, en azından bir yıl ertelenmesini öneriyor, önce geleceğimiz olan öğrencilerimiz diyoruz’ ifadelerini kullandı.

HABER: Savaş ARI