Kış mevsimi araçlar için ciddi sorunları beraberinde getirir. Antifriz eksikliği, uygun olmayan lastikler ve yetersiz cam silecekleri gibi durumlar, soğuk hava şartlarında araç performansını olumsuz etkileyebilir. A. C. Aksan Otomotiv servis Müdürü Ümit Sel, kışa girmeden önce yapılan araç bakımının önemini vurgulayarak Öncü Haber Mikrofonuna şunları söyledi: “Özellikle soğuk hava şartları, araçların performansını etkileyebilir ve bazı sorunlara yol açabilir. Bunlar arasında, antifriz eksikliği, lastiklerin uygun olmaması, cam sileceklerinin yetersiz olması gibi durumlar gelir.”

Kış mevsimi, araçlar için bazı ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Soğuk hava şartları, araçların performansını olumsuz etkileyebilir ve potansiyel sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar arasında antifriz eksikliği, uygun olmayan lastik kullanımı, yetersiz cam silecekleri gibi durumlar öne çıkıyor.

Uzmanlar, kışa girmeden önce araç bakımının hayati olduğunu vurguluyor. Bu kapsamda filtrelerin ve cam sileceklerinin yenilenmesi, cam sularının antifrizli olması, motor suyunun antifrizle karıştırılması veya antifrizin yenilenmesi gibi adımların önemli olduğunu belirten A. C. Aksan Otomotiv servis Müdürü Ümit Sel, Öncü Haber mikrofonuna yaptığı açıklamada, “ Kış mevsimi araçlar için bazı kronik sorunları beraberinde getirebilir. Özellikle soğuk hava şartları, araçların performansını etkileyebilir ve bazı sorunlara yol açabilir. Bunlar arasında, antifriz eksikliği, lastiklerin uygun olmaması, cam sileceklerinin yetersiz olması gibi durumlar gelir.

Kışa girmeden önce araçların belirli bakımlarının yapılması önemlidir. Filtrelerin ve cam sileceklerinin yenilenmesi, cam sularının antifrizli olması, motor suyunun antifrizle karıştırılması veya antifrizin yenilenmesi gibi adımlar gereklidir. Soğuk havalarda motor suyunun donması ciddi sorunlara yol açabilir.” İfadelerine yer verdi.

“BAKIMLARIN YAPILMAMASI DURUMUNDA ARAÇTA KALICI HASARLAR OLUŞABİLİR”

Öte yandan, kış mevsiminde araç lastiklerinin ve mekanik donanımının da yüksek önem taşıdığını belirten Servis Müdürü Sel,

“Kış lastiklerinin kullanılması da önemlidir; çünkü karlı veya buzlu yollarda diğer lastiklerin performansı düşebilir.

Bu bakımların yapılmaması durumunda araçta kalıcı hasarlar oluşabilir. Örneğin, antifriz eksikliği motorun donmasına, reaksiyonun patlamasına, hatta motor bloğunun çatlamasına yol açabilir. Lastiklerin uygun olmaması ise yol tutuşunu etkileyebilir ve kazalara sebebiyet verebilir. Ayrıca, cam suyunun antifrizli olmaması durumunda camlar donabilir ve görüşünüzü engelleyebilir.

Ön takımın yıpranması veya bozulması da önemli bir konudur çünkü bu durumda direksiyon hissi zayıflayabilir veya aracın yol tutuşu kötüleşebilir. Özellikle karlı ve buzlu yollarda bu tür sorunlar daha büyük sıkıntılara yol açabilir.

DAVUT GÜLOĞLU DÜZCE'YE NE UMUT OLABİLİR NE VİZYON OLABİLİR? DAVUT GÜLOĞLU DÜZCE'YE NE UMUT OLABİLİR NE VİZYON OLABİLİR?

Bu bakımların ihmal edilmesi durumunda araçta olumsuz sonuçlarla karşılaşmak mümkündür. Kışa girmeden önce yapılan düzenli bakımlar, sürüş güvenliği ve konforu açısından oldukça önemlidir.” İfadelerini kullandı.

Haber – Emirhan Töngel