Köy sakinleri ve işletme sahipleri geçici çözümler üretse de tahliye menfezine DSİ ve ya belediye tarafından kalıcı çözüm getirilmediği sürece sel riski bölgeyi tehdit etmeye devam edecek.Yıl boyunca binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayarak Düzce turizmine katkı sağlayan Evcek Köy ve yaşam alanının da içinde bulunduğu Gürcü Çiftlik Köyü’nde bulunan dere yatağı hem köy için hem de turizm alanı için tehdit oluşturuyor.

Ekran görüntüsü 2023-07-09 142006Köyün merkezinde bulunan ve Evcek ’in de içinden geçen 6 metre genişliğindeki dere yatağının 3 metre çapındaki tahliye menfezi, yağışların arttığı bu mevsimlerde yetersiz kalarak sel ve su baskınları riskini artırıyor. ffb

DEREDEKİ ATIKLAR FELAKETE DAVETİYE ÇIKARIYOR

 Dere yataklarının atıklarla dolu olması da felakete davetiye çıkarırken, buzdolabının bile suyla beraber sürüklenerek Evcek’e kadar gelmesi, Öncü Haber kameralarına takıldı. İşletme bünyesinde bulunan binicilik kulübüne ait atların ve ahırlarının da sular altında kalması, maddi zarara yol açarken, zararın bilançosu henüz bilinmiyor.

nbv

Bununla beraber, edinilen bilgilere göre, yağışların artış gösterdiği sabah saatlerinden itibaren Belediye yetkilileri DSİ yetkilileri Düzce’nin turizmine katkı sağlayan Evcek tesisi yetkileriyle irtibata geçerek, alınacak önlemler konusunda ellerinden geleni yapacaklarını söyledikleri bilgisine ulaşıldı. Öte yandan, Konuyla ilgili olarak işletme sahipleri ve köy sakinleri bireysel önlemlerini alarak riski kendi imkânlarıyla azaltsa da, menfez genişletilmediği sürece tehdit artarak devam edecek.

Ekran görüntüsü 2023-07-09 141925

Haber – Ahmet Çelik

Görüntü – Berkay Eray Aktaş