Akçakoca turizmini hak ettiği seviyeye çıkarmak için göreve geldiği günden bu yana mücadele veren Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz’ın önündeki en büyük engel kurumun yaşadığı mali darboğaz oldu.

BAŞKAN YANMAZ TURİZM İÇİN ÇABALIYOR

Batı Karadeniz Bölgesi’nin en büyük aquaparkını kente kazandırmaya hazırlanan, Melenağzı mevkiinde Düzce Valiliği’nin de desteğiyle yeni bir yaşam alanı oluşturmak için kolları sıvayan ve en önemlisi deniz turizminde can simidi olarak görülen dalgakıranları Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün de girişimleriyle ilk kazma aşamasına getiren Başkan Yanmaz, belediye kasasında para olmaması yüzünden kaynak arayışı sıkıntısından kurtulamıyor.

BORÇLAR BİLEĞİNDE PRANGA

Henüz birkaç ay önce 4 aylık biriken maaş borcunu çalışanlarına ödeyen Akçakoca Belediyesi, su faturası ve vergiler başta olmak üzere birçok kalemde düzenli gelmesi gereken ödemelerin yapılmamasının sancısını yaşıyor.

BELEDİYE ALACAKLARINI TAHSİL EDEMİYOR

2019 yılının yaz aylarında yaşanan sel afeti sonrası vatandaşları sıkmamak adına borçları askıya alan Akçakoca Belediyesi, bugün milyonlarca lira olan biriken alacakları tahsil edemiyor. Borçluların ödemeleri ağırdan alması ya da hiç ödememesi belediye çalışmalarına olumsuz yansıyor.

ÇALIŞANLAR MAĞDUR OLMASIN DİYE…

Son olarak mali sıkıntıların aşılmaması nedeniyle yine olan belediye personeline oldu. 3 aydır maaş alamayan çalışanlar, belediye yönetiminden gelecek iyi haber beklerken, Başkan Yanmaz ‘Çalışanları daha fazla mağdur edemem.’ diyerek Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Akçakoca Belediyesi iştiraki ABİTAŞ’ın Müdürü Hakan Öztaş’a ‘Pusula Katamaran’ı satıyoruz, gerekli işlemleri başlat.’ dedi.

AKDENİZ’DEKİ YATIRMCILAR ENDİŞELİ

Bu doğrultuda ilk etapta Akdeniz’deki turizm yatırımcıları ile görüşen Öztaş, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle iş insanlarının önünü görememe endişesi taşıdığını öğrendi. Her yaz ülke turizmine can suyu olan Rus turistlerin aylar önce yaptırdıkları rezervasyonları iptal etme ihtimali üzerinde duran yatırımcılar, bu sıkıntılı süreçte yeni bir yatırıma hazır olmadıklarını bildirdi.

SAHİBİNDEN.COM’A İLAN VERDİ

Bu gelişmenin ardından ABİTAŞ Müdürü Hakan Öztaş, çareyi Sahibinden.com’a ilan vermekte buldu. Verilen ilanda Katamaran’a 12 milyon lira değer biçildi. Bugün ilana çıkan Katamaran için taliplilerin Öztaş ile görüşmeye başladığı öğrenildi.

DAHA KÜÇÜK BİR GEZİ TEKNESİ ALINACAK

Konu hakkında haber merkezimize açıklamalarda bulunan ABİTAŞ Müdürü Hakan Öztaş, satışın gerçekleşmesi sonrası ilk olarak biriken personel maaşlarının ödeneceğini ve ardından daha küçük bir tekne alınacağını söyledi. Öztaş, alınması planlanan küçük çaptaki teknenin daha az sayıda yolcu kapasitesine sahip ancak gün içinde çok sayıda sefere çıkabilecek özellikle olacağını söyledi. Başkan Okan Yanmaz’ın ilçe turizmini her zaman ön planda tuttuğuna işaret eden Öztaş, yaz aylarına canlılık katacak çalışmaların devam edeceğini vurguladı.