Düzce’de Roman vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve hayat standartlarının yükseltilmesine yönelik çalışmalar artarak devam ediyor. Bu doğrultuda okul öncesi eğitime erişimin arttırılması amacıyla fiziksel imkânlar iyileştirilirken, Roman çocuklara yönelik sanatsal ve sportif faaliyetler de düzenleniyor.

Romen Derneği Konya Gezsisi_18

Roman mahallelerine kurulması için çalışmalarına başlanan Genç Ofisler ile gençlerin boş vakitlerini bu merkezlerde kaliteli şekilde geçirmeyi hedefleniyor. Roman mahallelerine ‘Sosyal Dayanışma Merkezi (SODAM)’ kazandırılırken, yine Düzce’de Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde kültür-sanat etkinlikleri kapsamında geziler düzenleniyor. 

Romen Derneği Konya Gezsisi_2

Son olarak Düzce Valisi Cevdet Atay’ın öncülüğünde Düzce İl Özel İdaresi desteği ve Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda, Roman kadınlar için gezi programı düzenlendi.

Düzce Roman Kadınları Derneği’ne kayıtlı Kur’an Kursu eğitimini tamamlayan 70 kadın, 16 Haziran 2023 Cuma günü Konya’yı ziyaret etti.

Romen Derneği Konya Gezsisi_5

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin yapılan bilgilendirmede, gezi programı çerçevesinde, Roman kadınların, Alaeddin Tepesi, Şems-i Tebrizi Câmi ve Türbesi, Mevlana Müzesi ve Kelebekler Vadisi’ni gezdiği aktarıldı.

Romen Derneği Konya Gezsisi_10

Konya’nın doğal ve tarihi güzelliklerine hayran kalan Düzce Roman Kadınları Derneği üyesi 70 kadın, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, Vali Atay başta olmak üzere tüm ilgililere teşekkür etti.