banner851

banner614

365 GÜN YAKAMIZDAN DÜŞMÜYOR!

banner619

Düzce’de havaların ısınması yıllardır süregelen kronik sorunlarından olan ve geçtiğimiz kış aylarında zirve yaparak insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşan hava kirliliğini olumlu etkiledi. Uzunca bir süre korkutucu seviyelerde seyreden kirlilik seviyesinde düşüş sağlanarak normal seviyelere inildi.

banner846
Sağlık & Çevre 03.05.2021, 17:30 03.05.2021, 17:07
1921
banner844

Düzce’nin kronik problemi olarak yıllardır süregelen ve 2020’nin kasım ayında insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşan hava kirliliği sorunuyla ilgili iyi haber geldi.

Geçtiğimiz sonbahar-kış aylarında Türkiye’nin en kirli havasının ölçüldüğü Düzce’de ilkbaharın gelmesiyle ısınma amaçlı kömür kullanımın azaldı. Hava kalitesi 3 istasyonda yapılan ölçümlerde normal seviyele indi, 2’sinde ise orta derece olarak ölçüldü. Uzun süredir özellikle kış aylarında hava kirliliğiyle boğuşan Düzce’de sorunun mevsimsel değişkenliği de bir kez daha gözler önüne serildi.

Kasım ayında sayısı bir olan hava ölçüm cihazı sayısı, Düzce’nin ülke çapında kötü bir derece elde ederek zirveye yerleşmesinin ardından, zehir solunmasına sebep olan faktörlerin belirlenmesi amacıyla artırıma gidilmişti.

2’Sİ ORTA, 3’Ü İYİ

3’ü sabit ve 2’si gezici olmak üzere toplamda 5 araç kentin farklı bölgelerinde ölçüm ve numune alma işlemlerini sürdürüyor. Bu istasyonlardan Aziziye Mahallesi’nde bulunan da 0-50 arasında olması gereken hava kalitesi endeksi gün içinde 85 olarak ölçüldü. Bu ölçüm orta kalite olarak kayıtlara geçti. Cedidiye Meydanı’nda ölçümlerine devam eden istasyon da ise bu değer 51 ile orta oldu.

Bahçeşehir bölgesi 28 endeksi ile iyi kategoride yer aldı. Eski Akçakoca Caddesi ve Ağa Mahallesi’nde ölçümlerine devam eden seyyar istasyonlardaki değerler de iyi olarak sonuçlanırken sorunun kesin çözümü adına umutlandırdı.

Öte yandan Aralık ayında yapılan ilk ölçüm ve analiz sonuçlarına göre Düzce’de hava kirliliğinin yüzde 25-30 sanayi tesislerinden, yüzde 31-36 ısınmadan, yüzde 21-26 atık yağ ile lastik yakılmasından ve yüzde 23-27 şehir içi araç trafiğinden kaynaklandığı ortaya çıkmıştı.

MEVSİMSEL AZALMA SEVİNDİRİCİ AMA ÇÖZÜM DEĞİL

Katı yakıt tüketiminin azalmasıyla mevsimsel olarak hava kirliliğinde iyileşme sağlansa da bu durum soruna kesin bir çözüm olmuyor. Sonbahar aylarından başlayarak yaklaşık 6 aylık dönemde Düzceliler’in zehir solumasına neden olan problemin kökünden bitirilmesi için efektif bir acil eylem planı oluşturularak uygulanması gerekiyor.

Hava kirliliğine karşı seferberlik ilan eden Düzce Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin Düzce genelindeki denetimleri sürüyor.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (7)
eskidüzce 3 ay önce
bi geçe 12den sonra standart profilin oraya bi gelin ölçüm yapmanıza bile gerek yok sigara içer gibi içinize bi çekin oradaki havayı birde araştırma hastenesinin dibinde bu lanet fabrika rektör hanım nerede bu konuyla ilgilenmiyonuz ben ömrümde zehir saçan bir fabrika olan yerde araştırma hastanesi görmedim? öncü tv bunu da bi araştırırsanız çok iyi olur
DR 3 ay önce
TEMİZ HAVA SOLUMAK İÇİN HER YIL HAVALARIN ISINMASINI BEKLEYECEKSEK YANDIK. ÖLÜYORUZ YAVAŞ YAVAŞ.
Murat 3 ay önce
Ana Sorun fabrikalar,zehir saçan 80 fabrika ilgili bakanlığa bildirildi bakalım ne olacak..öncü tv.nin hava kirliliği konusunda düzce halkının yanında olması sevindirici..tesekkurler
Se 3 ay önce
Bir ara hava kirliliği çalışmaları vardı 2 gün yapıldı sonra unutuldu gitti. Merkezdeki inönü parkı gibi yıllar önce yıkıldı yeni seçime yetişse bari
Kerem serr 3 ay önce
LASTİK YAKAN BACALAR VS
Vatandaş 3 ay önce
1 osb ye gelin cumartesi pazar bir ölcün de görün ibre nasıl 100 buruyor
Hakan 3 ay önce
Doğrusu zehire boğan yazık dilbilgisi sıfır