banner851

banner614

“BİR YIL SAKLANABİLİR”

banner619

Batı Karadeniz'de orman köylüleri "dikenli altın" olarak adlandırılan kestaneyi topladıktan sonra uzun süre dayanabilmesi için geleneksel yöntemle fırınlıyor. Köylüler kestanenin fırından çıkartıldıktan sonra bir yıl saklanabileceğini ve tadının bozulmadan aynı şekilde kalacağını belirtti.

banner846
Sağlık & Çevre 29.10.2019, 14:05 29.10.2019, 20:41
3113
banner844

Batı Karadeniz'de orman köylüleri "dikenli altın" olarak adlandırılan kestaneyi topladıktan sonra uzun süre dayanabilmesi için geleneksel yöntemle fırınlıyor.
Ormanda topaç halinde dikenli olarak yetişen kestaneleri ayıklayan köylüler, iki gün güneşte beklettikten sonra toprak fırında odun ateşinde pişirerek dayanıklılığını arttırıyor.

Toprak fırında pişen kestaneler, güneş görmeyen serin ortamda bir yıla kadar bozulmadan saklanabiliyor.


Akçakoca ilçesine bağlı Çayağzı köyünde yaşayan Gülten Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekim-kasım aylarında dağdan topladıkları kestaneyi fırında pişirdiklerini söyledi.
Fırın kestanesinin tadının başka olduğunu anlatan Acar, "Tadı çok lezzetli ve güzel olur." dedi.Acar, "Biz bunları annelerimizden öğrendik. Geleneğimiz bu, öğrendiklerimizi devam ettiriyoruz. Ormandan topladığımız kestaneyi iki gün güneşe verdik, daha sonra fırın ateşine attım. Güzelce köz fırınında pişiriyorum. Fırından çıkarttıktan sonra bir yıl saklanabilir. Bir şey olmaz, hiç bozulma olmaz. Tadı aynı şekilde kalır. Isıtılıp ısıtılıp yenir." şeklinde konuştu. (AA)
 

Yorumlar (5)
ABREG 2 yıl önce
ADORE 81'İN TARİFİ GİBİ YAPIYORUM.AZ YER KAPLIYOR.ISITILIPTA YENİLİYOR.SOĞUKTA YENİLİYOR.
Boğaziçili. 2 yıl önce
öyle yapacağına taze taze toprağa göm. aynı tazelikte çıkarıp yerin. ya da kestaneyi iyice silip temiz olanları buzdolabı poşetine koyup dolapta saklayabilirsiniz.
Hayal 2 yıl önce
ben yapmaya kalksam bu tarif işe yaramaz diye düşünüyorum daha detaylı anlatılabilirdi. Sayın öncü haber bu haberi hiç mi okumadınız bu kestaneyi bu anlatımla 1 yıl saklayabilir miyiz?
Adore81 2 yıl önce
bizim gelin sağılsun jöyünden toplamaya gider aynı olmasada gazlı fırında yapar ayıklar küçük kilitli poşetkere koyup donduruceya atar lazım olunca çıkartır mis gibi yenir.eline sağlık
Vatandaş 2 yıl önce
Kuruyup sert olmaz mı Teyzem Kestane o şekilde tam detaylı anlataydın da bizde saklardık
açık