banner851

banner614

VAHİM TABLO!

Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı verilerine göre; Düzce'de hava kalitesi "hassas" düzeyde seyretmeye başladı. Türkiye’de hava kirliliği oranlarını açıklayan Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Osman Elbek de metreküp başına 83 miligram partikül madde düşen Düzce'nin havasının çok kirli olduğunu söyledi. Gerekçe olarak ise açılan santral ve sanayi bölgelerini gösterdi.

banner619
Sağlık & Çevre 26.12.2017, 13:28 26.12.2017, 16:32
2499

Her yıl 7 milyon insan ölüyor

Dünya Sağlık Örgütü tarafından (DSÖ) tarafından ‘Görünmez katil’ olarak tanımlanan hava kirliliği nedeniyle her yıl yaklaşık 7 milyon insan hayatını kaybediyor. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin yüzde 25’i, zatürreye bağlı ölümlerin yüzde 17’si, inmeye bağlı ölümlerin yüzde 16’sı, iskemik kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin yüzde 15’i ve KOAH’a bağlı ölümlerin yüzde 8’inden hava kirliliği sorumlu...

81 ilin 53’ü hava kirliliğinde sınıfta kaldı

Türk Toraks Derneği, Türkiye’de hava kirliliği oranlarını açıkladı. Derneğin Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Osman Elbek, Türkiye ulusal mevzuat sınır değerlerine göre 81 ilin 53’ünün hava kirliliğinde sınıfta kaldığını açıkladı. Hava kirliliğinde sınıfta kalan iller arasında Düzce de bulunuyor.

"Kocaeli, Düzce, Dilovası, Çanakkale gibi yeşile dönmüş bir yerde santraller açılıyor"

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ise yalnızca bir ilin temiz havaya sahip olduğunu ve o ilin de  Rize olduğunu kaydeden Elbek, "Kocaeli, Düzce, Dilovası, Çanakkale gibi yeşile dönmüş bir yerde santraller açılıyor. Cerattepeleri kaybettikçe havamızı kaybediyoruz. Bu kirlilikler havadan düşmüyor. Birileri daha fazla para kazansın diye santrallerle havamızı kirletiyorlar. O yüzden bireysel olarak yapmamız gereken Karadeniz’in, Akdeniz’in yani ülkenin doğasını korumak. Hava kirliliğinin metreküp başına 20 miligramdan 120 miligrama çıkması demek akciğer hastalıklarının 6 kat artması demektir.” dedi.

“Bursa ve Düzce’nin ortak özellikleri santraller ve sanayi bölgesi olması"

Metreküp başına 84 miligram partikül madde düşen Bursa’nın havasının çok kirli olduğunu söyleyen Doç. Dr. Osman Elbek, ardından 83 miligram ile Düzce’nin geldiğini belirterek, şöyle devam etti: “Bursa ve Düzce’nin ortak özellikleri santraller ve sanayi bölgesi olması. Kontrolsüz bir şekilde sanayileşme, fosil yakıt yakılmasının karşılığı hava kirliliğidir.” 

Düzce'nin havası yine alarm vermeye başladı

Öte yandan Türk Toraks Derneği'nin açıklaması yıllardır hava kirliliği ile boğuşan Düzce'nin sağlıklı hava konusunda bu yıl da sınıfta kaldığını gözler önüne serdi. Önceden ‘Yeşil Düzce’ denilirdi, şimdi ise ismi ‘Kirli Düzce’ oldu. Yukarıdan bakıldığın gri ve siyah bulutlar arasına gizlenen şehrin havası yine alarm vermeye başladı. Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı verilerine göre; 26 Aralık 2017 tarihi itibariyle Düzce'de hava kalitesi "hassas" düzeyde seyretmeye başladı.

Haber: C. ÜSTÜNER 

banner844
Yorumlar (18)
Düzcelii 4 yıl önce
Bu hava kirliliğini siyasilere, iktidara bağladınız ya size diyecek laf yok. Önce her sorunu siyasiler halleder kafasından çıkmazsanız kimse kendi evindeki bir kısmı kalitesiz kömür yakıyor, ayrıca otoban ve d-100 düzceden geçiyor ve günde binlerce araç ovanın tam ortasına egzoz gazı bırakıyor. bunları düşünün siyasi olay yok ortada.
81 4 yıl önce
Sabahlari ... kokusundan cami kapiyi acamiyoruz hava kirliligi yetmez gibi bide bu koku köyümun mis gibi havasi nerdé ah ahh cekip gidesim geliyor
dr. who 4 yıl önce
gelin kalıcı konutlar misss gibi, ama tabi burası özel güvenlikli site değil, hayvan dostları var, kedi köpek var, onları besleyen duyarlı insanlar var. zaten burası o yüzden güzel ve temiz, biz böyle iyiyiz..
vatandaş 4 yıl önce
düzce ye kurulacak sanayi maalesef bizleri öldürecek...yapmayın beyler yapmayın aga'lar fabrikaların neredeyse tamamında filitre yok. pm denilen partikül madde bunlardan çıkıyor.denetleyin bu fabrikaları yeter artık.
Yorumcu 4 yıl önce
Öyle bir memleket ki, havası öldürmese manyağın birine denk gelirsin o seni öldürür. Düzce survivor gibi bir şehir oldu.
Maho Ağa 4 yıl önce
Santral mi düzcede fosil yakıtlı santral varda biz mi gormedik
Duzceliler 4 yıl önce
Sebeb çok yoğun göç rant eskiden ne güzeldi düzcemiz
Miktat 4 yıl önce
Çilimliye Osb,Gümüşovaya Osb.Ovada zaten var Osb.Konuralp ve konutlar dışında yaşanılacak yer yok.Nokta.Alın 400binlik evleri,yakında oksijen tüpüne de yazılırsınız.Şifanız bol olsun.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın