banner851

banner614

ESDER HİLEKARLARA SAVAŞ AÇTI

banner619

ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus, son zamanlarda gıda ürünlerinde hileli üretim yaparak tüketiciyi aldatan ve insan sağlığını hiçe sayarak hala üretime devam eden firmaların sayısının artmasıyla ilgili “Hileli gıda ürünü üreten markaların açıklanması çözüm değil, firmalar ürünlerine, yapmış olduğu bu durumu yazmalı ki tüketici o ürünleri almasın” ifadesini kullandı.

banner846
Sağlık & Çevre 07.07.2014, 14:13
203
ESDER HİLEKARLARA SAVAŞ AÇTI
banner844

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER) Genel Başkan Çelikus, yaptığı açıklamada, hileli üretim yapan firmaların esnaf ahlakıyla uzaktan yakından alakası olmadığını hatırlatarak, ”Bu firmaların kamuoyuna duyurulması aynı zamanda bir ahilik geleneği olan pabucun dama atılması olayını akıllara getirmelidir.” dedi.

 

İnsanımızın sağlığı bizim için önemli


Çelikus, "Esnaf ve sanatkârımız ahilik ilkeleriyle, ahilik ahlakıyla ahlaklanıp müşterisini kardeş gözüyle görmüş yemediğinden yememiş, giymediğinden giydirmemiştir. Bu gün de kanuni yaptırımlarının yanı sıra ahilik ilkelerinin yaşatılması ve yayınlanması bu tür kötü davranışların önüne set çekeceğine inanıyoruz. Böylelikle dürüst üretim yapan firmaların da üzerlerindeki baskı azalır ve vatandaşlarımız o firmaları güvenle tercih eder. Biz ESDER olarak bu tür çalışmalara ekipçe her zaman destek veriyoruz, insanımızın sağlığı bizim için önemlidir. Bu tip üretimde bulunanların üyeliklerini derhal feshederiz. Bu üretici firmaların bağımlı olduğu odalarında üzerlerine düşen görevleri yapmalarını bekliyoruz." diye konuştu.


Sigara paketlerindeki uyarının benzeri gıda ürünlerine de yazılmalı

 

Çelikus bir öneride bulunarak, “Sigara paketlerinde sağlığa zararlı olduğu nasıl belirtiliyorsa aynı şekilde insan sağlığına zararlı olan, kalitesiz ve hileli yollarla üretilen ürünlerde de bu şekilde sağlıklı olup olmadığına dair bir hatırlatma uygulaması yapılmalıdır. Tüketici bilmeyerek sağlık tuzağına düşürülmemeli. O ürünlerden bilmeyerek ve istemeyerek hepimiz tüketmiş olabiliriz.” şeklinde konuştu.


Hilekarlara çarşıda Eşek üstünde gezme cezası verilmeli


Genel Başkan Çelikus Osmanlı’daki ticaret uygulamasından örnek vererek şu sözleri söyledi: “Çevreye ve halka zarar veren iş yerleri kapatılır, kaçakçılık yapan esnafın malına el konulurdu. Belirlenen fiyata uymayan esnaf yüklü para cezasına çarptırılırdı. Esnafın işlediği suçlarda en sık uygulanan ceza uyarıydı. Ancak cezalar suçun tekrarı halinde daha ağır olurdu. Hileli mal üreten esnaf çarşı ve pazarda teşhir edilirdi. Bunun yanı sıra kendisinin de kafasına tahta külah koyularak eşek üzerinde dolaştırılırdı.“

 

 

Haber;C.Üstüner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
18°
orta şiddetli yağmur