Türkiye’de sıfır araba almak isteyen vatandaşlar adeta karaborsacıların eline düştü. İddiaya göre sıfır araç almak isteyen vatandaşların belli bir ücreti önden ödemesi karşılığında sıralamada öne geçiriliyor, önden ödeme yapmayanların ise sıfır araç sahibi olabilmeleri zorlaştırılıyor. Konuya ilişkin bazı değerlendirme lerde bulunan Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, kendisinin hazırlayıp sunduğu Yorumlu- yorum programında, Düzce’de ki bazı araba satış bayilerini baz alarak; “Sıfır araba almaya giden adam normal şartlarda müracaat ettiği zaman 2-3 ay bekliyor ama arabasına göre avantayı verdiğinde araba 3 günde geliyor. Bu nasıl bir ticaret!” dedi.

Sıfır araç almak isteyen vatandaşların, araba satış bayilerinden öncelik alabilmek adına belli miktarda ücret ödedikleri iddiaları gündeme bomba gibi düştü.

 Araba satış bayileri, sıfır araç almak isteyen vatandaşlardan öne geçmek için, talep ettiği rakamlar yeni araç almak isteyen vatandaşların mağduriyetine yol açıyor.

Bu kapsamda konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal kendisinin hazırlayıp sunduğu Yorumlu-yorum programında; “Sıfır araba almaya giden adam normal şartlarda müracaat ettiği zaman 2-3 ay bekliyor ama arabasına göre avantayı verdiğinde veya önden verdiğinde araba 3 günde geliyor. Bu nasıl bir ticaret!” diyerek Düzce’de ki araç satış bayilerini hedef aldı.

Ünsal vatandaşların sıfır araç alım konusunda ki mağduriyete dikkat çekerken şu ifadelere yer verdi:

“Düzce’de 3-4 tane büyük otomotiv bayileri iştirakleri var. Memlekete hem ticaret yapıyorlar hem hizmet yapıyorlar. Sattıkları araçlarla beraber servisiyle beraber parçasıyla beraber bu bir hizmet ama burada ben bu bahsettiğim isimlerin hepsi mübalağasız ve tartışmasız sıfır araba alınırken 150 bin 200 bin 300 bin avantayı vermeden sıfır arabayı önüne koymayalım. Beklersin! Haziranı bekle, temmuzu bekle, ağustosu bekle. ‘Sıfır araba var ama işte bizde değil başka bir yerde.’ Nerede o? Başka birinde 200 bin lira, 150 bin lira istiyorlar. Adam bir utanır sıkılır ya! Bunu fırsat mı bildiniz yani bu 150 bin liradan 200 bin liradan bir arabada ihya olacağınızı mı zannettiniz?”

AVANTAYI VERDİĞİN ZAMAN SIFIR ARABA 2-3 GÜNDE ÖNÜNE GELİYOR!

“Bu memlekette 20 yıldır 30 yıldır ticaret yapıp bu memleketin insanından para kazan, sıfır arabayı satarken piyasa şartlarından yakınından kenarından köşesinden geçmeyen rakamlarda 150 bin 250 bin vereceksin ancak öyle sıfır araba. O zaman hemen geliyor araba! Avantayı verdiğin zaman sıfır araba 2-3 günde önüne geliyor. Karaborsa gibi bir şey ya. Bunun ticari bir müeyyidesi var mı bilmiyorum. Baksınlar garajlarına arkalarına, bu devlet buna baksın, başta Sayın Vali Cevdet Atay olmak üzere, Sayın Vali’m bunları insanlar konuşuyor ama buradan konuşmuyorlar. Sıfır araba almaya giden adam normal şartlarda müracaat ettiği zaman 2-3 ay bekliyor ama arabasına göre avantayı verdiğinde veya önden verdiğinde araba 3 günde geliyor. Bu nasıl bir ticaret! Siz bu ticareti siz bu bayiliği bu imkânları Düzceli’nin sayesinde almadınız mı? Bu nasıl bir anlayıştır? Ve enteresan olan şu var; insanlar gidiyorlar engelli raporu ile beraber araba alıyorlar değil mi? ÖTV indirimi var, diyelim ki bir araba 1 milyon lira, ÖTV indirimiyle beraber araba düşüyor 600 bin liraya, yüzde 40 civarında, 350 bin lira para istemişsin ya. Adam zaten ÖTV indirimden faydalanacak. Sana 350’yi verdikten sonra 50 bin lira için mi çileyi çekecek? Gözünüz doysun ya! Burada ben fotoğrafıyla haberiyle bilgisiyle, bazı bilgiler paylaşıldı burada sadece ikaz ediyorum. Burada isimleri de söyledim bir tanesi de desin ki ‘yalan konuşuyorsun’, adliye Fevzi Çakmak’ta. Şahitli ispatlı bunlar.”

HABER- NALAN TAYYAR